Wentylacja z rekuperacją inVENTer®

Wentylacja z rekuperacją inVENTer®

Kilkanaście lat temu Polacy zaczęli masowo wymieniać stolarkę okienną i ocieplać budynki mieszkalne. Jednocześnie stosunkowo niewiele osób zadbało o prawidłową wentylację wnętrz.

chory dom - brak odpowiedniej wentylacji powoduje pogorszenie się samopoczucia mieszkańcówW niedługim czasie po wymianie drzwi i okien i ociepleniu budynku, okazuje się, że mieszkanie jest zbyt szczelne, a w miejsce wysokich rachunków i nieefektywnego ogrzewania w pomieszczeniu pojawiają się pleśń i grzyby oraz pogarszające się samopoczucie mieszkańców.  Najlepszym sposobem, by uniknąć tego czarnego scenariusza jest pamiętanie o tym, że jesteśmy nie tylko tym, co jemy, ale także tym, czym oddychamy i uświadomienie sobie, że w pomieszczeniach spędzamy ok. 90% naszego czasu, a zatem jakość powietrza we wnętrzach powinna być dla nas szczególnie istotna. Rozwiązaniem problemów wynikających ze zbyt szczelnych pomieszczeń, może być instalacja systemów wentylacji z rekuperacją.

Czym jest inVENTer®?

inVENTer® to system, zapewniający dopływ świeżego i czystego powietrza do pomieszczeń. Zaletą systemu jest brak strat ciepła w okresie zimowym oraz pasywne chłodzenie latem.
Mechanizm działania inVENTer® polega na odpowiedniej wentylacji pomieszczeń: do pomieszczenia jest wprowadzane przefiltrowane i ogrzane powietrze, a wyprowadzane jest zużyte. Przewaga konkurencyjna systemu inVENTer® polega na tym, że jest to system zdecentralizowany, a to sprawia, że z jednej strony można go zainstalować w dowolnym pomieszczeniu, np. sypialni lub kuchni, a z drugiej do instalacji nie potrzebujemy kanałów wentylacyjnych, a zatem można go użytkować także w bloku.

odpowiednia wentylacja zapewnia zdrowe powietrze w domu

Brak kanałów wentylacyjnych wiąże się bezpośrednio z higieną oraz kosztami instalacji i użytkowania. Centralna rekuperacja wymaga utrzymywania czystości w kanałach wentylacyjnych, w których z czasem rozmnażają się roztocza, grzyby i pleśń, co sprawia, że wentylacja zamiast dostarczać świeżego, czystego powietrza, truje nas. Aby zapewnić odpowiedni stan centralnego systemu, należy czyścić kanały wentylacyjne średnio co sześć miesięcy. Do przeprowadzenia tego zabiegu trzeba wynająć specjalistyczną firmę, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.Dodatkowo, w przypadku kanałów wykonanych z karbowanych elastycznych rur (np. spiro),wentylacja z rekuperacją inVENTer®zadbanie o ich odpowiednią czystość nie jest możliwe. Czyszczenie systemu inVENTer® jest również konieczne, jednak jest to znacznie łatwiejsze do wykonania – wystarczy, za pomocą specjalnego uchwytu, wyciągnąć filtr i akumulator ciepła, a następnie umyć te elementy w zmywarce lub ręcznie. Czyszczenie systemu łatwo więc wykonać samemu, przy minimalnym nakładzie wysiłku.

inVENTer® dla zdrowie i kieszeni

System wentylacji inVENTer® jest szczególnie polecany rodzinom z dziećmi, osobom cierpiącym na alergie, astmatykom i osobom starszym. Skutecznie rozwiązuje problem pleśni, grzybów, pyłków, roztoczy oraz wirusów i bakterii. Umożliwia także pozbycie się zanieczyszczeń związanych z wykorzystaniem niektórych sprzętów, np. kuchenek.
Istotną kwestią związaną z instalację systemu inVENTer®, jest możliwość wprowadzenia znacznych oszczędności związanych z ogrzewaniem pomieszczenia (inVENTer® pozwala odzyskać do 91% ciepła z powietrza) i ma minimalne zużycie energii.
Potwierdzeniem wysokiej jakości systemu jest przyznane wyróżnienie „Ochrona klimatu w budownictwie mieszkaniowym”.

Źródło: agencja PR ARH

Oceń artykuł
3,77 / 13 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Agencja PR ARH

Polecamy Ci również

Zobacz także