Wentylacja - wyprzedzić alergię

W dniu 10.11.2006r. w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zatytułowana „Wyprzedzić alergię”. Spotkanie dotyczyło problemów, jakie wiążą się z nieodpowiednią wentylacją wnętrz oraz rozwiązań, które mogą polepszyć „klimat w czterech ścianach”. Organizatorem konferencji była firma EMKA oraz Stowarzyszenie Polska Wentylacja.

konferencja Wyprzedzić alergię

W wyniku badań przeprowadzonych w różnych miejscach stwierdzono, że od 70 do 90% naszego życia spędzamy wewnątrz budynków. Niestety jakość powietrza w czterech ścianach daje wiele do życzenia. Nadmierna ilość wilgoci w powietrzu powoduje niszczenie konstrukcji budynku w wyniku przedostawania się do ścian (stopniowe niszczenie), powstawanie pleśni i grzyba na nadprożach, w narożach pomieszczeń, za meblami, pod parapetami, a także pęcznienie drewnianych elementów (podłóg i mebli). Jednak problem związany z niedostatecznym dotlenieniem budynków dotyczy też naszego zdrowia. W budynkach występuje 2-5 razy większe stężenie zanieczyszczeń niż na zewnątrz. Zła jakość powietrza powoduje złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, ogólne zmęczenie, problemy z koncentracją, podrażnienie m.in. skóry i gardła, uczulenia, alergie oraz choroby układu oddechowego. Na spotkaniu przedstawiono rozwiązania, które pomagają usprawnić system wentylacyjny w budynkach, a tym samym usunąć wyżej wymienione zagrożenia.

Goście spotkania:
Tomasz Trusewicz – dyrektor Stowarzyszenia Polska Wentylacja (organizacji upowszechniającej wiedzę o wentylacji)

Maciej Kosowski – właściciel firmy EMKA (wykonawcy systemów rekuperacji domowej, polskiego przedstawiciela firmy J.E. Storkair)

Gerrit de Vries (gość specjalny) – dyrektor ds. edukacji i szkoleń w holenderskiej firmie J.E. Storkair

Na konferencji przedstawione zostały zagadnienia:

 • problemy związane z niedostateczną wentylacją pomieszczeń mieszkalnych i biurowych
 • problemy z wentylacją w szkołach (dzieci są najbardziej podatne na oddziaływanie zanieczyszczeń zawartych w powietrzu)
 • wentylacja grawitacyjna (naturalna), polegająca na otwieraniu okien oraz jej wady (miejski hałas, brak ciągłości wymiany powietrza, wyziębienie budynków w wyniku bardzo dużego kontrastu temperatur między pomieszczeniami a otoczeniem podczas zimy, itp)
 • wentylacja mechaniczna - skuteczne i efektywne sposoby wentylowania budynków, zapewniające ciągłą wymianę powietrza dostosowaną do liczby osób przebywających w pomieszczeniu, gwarantujące świeże powietrze bez hałasu i nadmiernego wyziębienia pomieszczeń, ponadto wentylacja mechaniczna filtruje powietrze, które dostaje się do budynków z zewnątrz i umożliwia ustawienie dowolnej temperatury, zależnie od przeznaczenia danego pomieszczenia

  Gerrit de Vries przedstawił dodatkowo zalety stosowania systemu wentylacji z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperacji), który poleca się instalować szczególnie w szkołach. Do zalet tych należą:
 • zmniejszenie kosztów ogrzewania – inwestycja zwraca się po około 10 – 15 latach
 • zwiększona efektywność szkoły (jako placówki edukacyjnej) – efektywność nauczania zwiększa się nawet o 15% w wyniku zmniejszenia chorób u dzieci i nauczycieli
 • szkoła staje się proekologiczna dzięki oszczędności energii

  Szczegółowe informacje dotyczących wentylacji mechanicznej w budynkach można uzyskać na stronie www.rekuperatory.pl
Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: EMKA

Polecamy Ci również

Zobacz także