Każdy dom musi być wyposażony w wentylację - określa to polska norma PN-83/B-03430. Wentylacja powinna zapewniać ciągły dostęp do świeżego powietrza i usuwać powietrze zużyte, czyli zanieczyszczone. Jednak nie we wszystkich przypadkach wentylacja naturalna, czyli grawitacyjna, działa skutecznie. Dlaczego?Wentylacja grawitacyjna działa tylko w określonych warunkach zewnętrznych, gdy temperatura powietrza zewnętrznego wynosi poniżej 12ºC (im mniej, tym różnica ciśnień większa i wentylacja grawitacyjna efektywniejsza) oraz wyłącznie wtedy, gdy mamy rozszczelnione (np. za pomocą nawiewników) okna. W przeważającej części roku, poza miesiącami zimowymi, do usunięcia powietrza przez kominy wentylacji grawitacyjnej nie dochodzi. Jedynym sposobem wentylacji jest wtedy otwarcie okien, jednak z różnych powodów nie robimy tego często (przeciągi, insekty, nadmierne wychładzanie mieszkania, hałas z zewnątrz). Faktem jest, że większość z nas przebywając w zamkniętych pomieszczeniach oddycha bardzo zanieczyszczonym, bogatym w dwutlenek węgla i wilgoć, powietrzem wewnętrznym nie zdając sobie sprawy, że jest to przyczyną złego samopoczucia, bólu i zawrotów głowy, powracających alergii, nudności, senności czy zmęczenia. W krajach skandynawskich, w Holandii, ale także w innych krajach Europy Zachodniej już dawno zdecydowano o tym, że wentylacja mechaniczna – również w domach jednorodzinnych – jest obowiązkowa. Dzięki niej do pomieszczeń dostarczana jest w stałych cyklach i kontrolowanych ilościach odpowiednia ilość świeżego, zewnętrznego (i przefiltrowanego powietrza), a wilgoć i zanieczyszczenia usuwane.
Ile to kosztuje?
Przyjmuje się, że system wentylacji mechanicznej jest bardzo drogi. Od lat jednak branżowcy, dziennikarze budowlani oraz stowarzyszenia zajmujące się tematem wentylacji w Polsce (np. Stowarzyszenie Polska Wentylacja przekonują, ze tak być nie musi. Trzeba tylko pomyśleć o montażu wentylacji już na wczesnym etapie budowy domu. Ponieważ wentylację mechaniczną wykonujemy zamiast wentylacji grawitacyjnej, przy rozpatrywaniu kwoty wydanej na rekuperację pod uwagę wziąć należy różnicę pomiędzy jej zamontowaniem, a szacowanymi wydatkami na wentylację grawitacyjną. Można wtedy zaoszczędzić na budowie kanałów do wentylacji grawitacyjnej (z części można zrezygnować) oraz na kominach i kominkach. Dodatkowo pod uwagę wziąć należy znaczne i niemożliwe do uzyskania przy wentylacji grawitacyjnej oszczędności na rachunkach w sezonie grzewczym. Przyjmuje się, że inwestycja w system rekuperacji w domu jednorodzinnym zwraca się średnio po około 6,5 roku, w zależności od stopnia jego zaizolowania, wielkości domu i rodzaju systemu grzewczego.
Wycenę wykonania rekuperacji dla każdego domu powinno się wykonać niezależnie. Jej cena zależy od metrażu, kubatury, rodzaju pomieszczeń oraz rodzaju zastosowanych kanałów wentylacyjnych i jakości serca systemu – rekuperatora. Ceny dobrej jakości kompletnego systemu dla średniej wielkości domu zaczynają się od około 20.000 zł.
Wentylacja grawitacyjna
Projekt wentylacji grawitacyjnej (inaczej: naturalnej lub okienno0szczelinowej) znajdziemy w prawie każdym typowym projekcie domu. Tworzą ją murowane, pionowe kanały z wlotami zakończonymi kratkami wentylacyjnymi. Wykonanie systemu wentylacji grawitacyjnej wydaje się być bardzo proste, jednak w rzeczywistości łatwo popełnić elementarne błędy, które dodatkowo utrudniają przepływ powietrza (za krótkie kanały wentylacyjne, brak wentylacji na poddaszu, brak kratki wentylacyjnej w łazience). Wentylację grawitacyjną próbuje się obecnie wspomagać montując chociażby wentylatory wyciągowe zamiast kratek na wlotach do przewodów wentylacyjnych.Rozwiązanie to jednak ma wiele poważnych wad w postaci hałasu i oczywiście ogromnych strat ciepła (wywiewamy ciepłe, ogrzane powietrze zewnętrzne na zewnątrz, a powietrze zimne, zewnętrzne, musimy podgrzać, w czasie mroźnych dni nawet o ponad 35 stopni!).
Wentylacja grawitacyjna:
- zapewnia tylko częściową wymianę powietrza,
- powoduje ogromne (dochodzące nawet do 50%) straty ciepła w miesiącach zimowych,
- jest stosunkowo prosta w budowie i tańsza od wentylacji mechanicznej,
- kanałów wentylacyjnych raczej się nigdy nie czyści,
- choć często nie działa, nie ma się w niej co popsuć,
- jej eksploatacja jest bardzo tania – koszty wynikają jedynie z konieczności wykonywania przeglądów kominiarskich i czyszczenia kominów,
- jej działanie jest w pełni uzależnione od warunków atmosferycznych – gdy nie są sprzyjające, jest mało wydajna,
- nie ma możliwości jej regulacji,
- latem wentylować można wyłącznie poprzez otwarcie okien (przeciągi, insekty, hałas),
- nie da się zastosować filtracji powietrza,
- nie można do niej podłączyć systemów chłodzących ani gruntowego wymiennika ciepła.
Wentylacja mechaniczna
By zachować w nim odpowiednią jakość powietrza, dom powinien być wentylowany cały czas, także podczas nieobecności domowników. Zapewnia to również utrzymanie poziomu wilgotności na odpowiednim poziomie, co z kolei zabezpiecza dom przed grzybami i pleśnią.
Jeżeli chcemy wyposażyć nasz dom w skuteczny, komfortowy i energooszczędny system wentylacji, powinniśmy poważnie rozważyć montaż rekuperacji. Gdy jego zamontowanie uda nam się przewidzieć jeszcze na etapie, gdy dom jest na papierze, unikniemy niepotrzebnych wydatków w postaci chociażby budowy kanałów do wentylacji grawitacyjnej, które i tak trzeba by było zaślepić. Okna w domu z wentylacją mechaniczną mogą być nieotwieralne (tzw. szklenia stałe), co nie tylko daje więcej światła, ale jest dużo tańsze. Sporo zaoszczędzimy również na budowie, niepotrzebnych przy rekuperacji, kominów i kominków.
Wentylacja mechaniczna:
- zapewnia stałą, kontrolowaną wymianę powietrza niezależną od warunków zewnętrznych,
- odzysk ciepła zapewnia realne oszczędności na ogrzewaniu,
- umożliwia intensywne przewietrzanie przy kąpieli (brak zaparowanych luster), przy gotowaniu potraw o intensywnym zapachu,
- zewnętrzne nawiewane powietrze do pomieszczeń jest filtrowane,
- brak konieczności otwierania okien oznacza brak insektów, przeciągów, uciążliwości hałasów dobiegających z zewnątrz,
- wymiennik w rekuperatorze zapewnia zimą nawiew powietrza o temperaturze dużo wyższej, niż wynosi temperatura na zewnątrz (np. przy minus 24ºC na zewnątrz do pomieszczeń nawiewamy plus 10ºC),
- latem temperatura jest niższa: w wymienniku gorące zewnętrzne powietrze ochładza się (np. przy plus 35ºC na zewnątrz do pomieszczeń nawiewamy plus 29ºC),
- wymaga dostarczenia energii elektrycznej do urządzenia: koszty wynoszą około 0,35pln/dziennie,
- trzeba wymieniać filtry: kosztują około 50zł/komplet, wymiany dokonuje się co około pół roku,
- kanały (szczególnie nawiewne) można i warto wyczyścić,
- mechaniczne elementy mogą czasami się zepsuć,
- wentylacja nie działa podczas przerw w dostawie prądu,
- kanały do wentylacji nawiewno-wywiewnej zajmują nieco miejsca i najlepiej je przewidzieć na etapie budowy domu,
- jej instalacja nie wyklucza zamontowania w domu kominka.
wioslarz
U mnie przy wentylacji mechanicznej skorzystałem z oferty Ecocomfort http://www.ecocomfort.pl/ i zamontowałem Gruntowny wymiennik ciepła razem z rekuperatorem. Co istotne i ważne podkreślenia roczne zapotrzebowanie na ciepło domu z fachowo zaprojektowaną i wykonaną wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła może zmniejszyć się nawet o 40%.
Eizzy
A co myślicie o wentylacji z funkcją odzyskiwania ciepła? Opłaca się inwestować w dodatkowe pieniądze? Proszę o opinie osoby które korzystają/korzystały?
http://www.centrumklima.pl
kostekk
Trochę zainwestujesz ale ci się zwróci, ja mam kocioł gazowy z tym i działa jak najbardziej, pochodzi jakiś czas a potem tylko system się załącza i daje rade w zimie.
Tomasz_Brzeczkowski
Odzysk ciepła z wentylacji zaczęto stosować po to by nie montować kotłowni.
Bartik
Też się zastanawiam nad tą technologią, bo również słyszałem, że można dużo zaoszczędzić na ogrzewaniu, a jednak ostatnia zima pokazała mi, że warto poszukać jakiś oszczędności. Ciekawe technologie widziałem od firm Samsung czy Mitsubishi na stronie apclima.pl
Jak myślicie, po ilu latach się zwróci taka inwestycja?
Tomasz_Brzeczkowski
To są centrale do współpracy z klimatyzacją, Nie odprowadzają wody, bo czyni to zestaw pompy ciepła.
Zgnije Panu dom.
Jeżeli chodzi o oszczędności na ogrzewaniu - to zależy od ogrzewania. Jeżeli jest to precyzyjny system niecentralny - to zaoszczędzi Pan 3000-4000kWh jeżeli ( na ogół przewymiarowane) centralne - to oszczędności będą głównie na lekarzu.
Tomasz_Kwiatkowski
Aktualnie jestem na etapie budowania domu i będę chciał się zdecydować na ten system kompleksowej wentylacji domu. Powiedzcie mi tylko, czy montaż takiej instalacji jest skomplikowany? Trafiłem na ofertę wspomnianej firmy Ap Clima pod tym względem, że oferują oni obniżenie kosztów instalacji, jeżeli dokona się montażu samodzielnie na podstawie przedstawionego przez nich projektu i zgodnie z ich wskazówkami. Jest to warte rozpatrzenia czy jednak lepiej jest całkowicie oddać taki montaż profesjonalistom?
Bolas
System wentylacji nie ma się co zwracać. Budując kominy też zastanawiasz się czy się zwrócą? Przecież każdy je ma to nie liczę - tak? A tu następuje przełom bierz kartkę policz ile wyjdzie cię postawienie kominów w domu ich obróbka i przeglądy. I okaże się że masz WM z reku bez dopłaty Więc co ma się zwrócić?
Co do oszczędności - jeżeli założymy że WM i W.grawitacyjna/konwekcyjna będą działały w ten sam sposób to na pewno WM z reku da oszczędności natomiast ta druga wentylacja niestety nie działa tak sprawnie jak to powinno mieć miejsce tym bardziej w szczelnych domach (wystarczy szczelna stolarka okienno-drzwiowa). Nie ma co porównywać tych dwóch instalacji bo się nie da porównywać osiągów auta bez kół z bolidem na torze.
Tomasz_Brzeczkowski
Aktualnie jestem na etapie budowania domu i będę chciał się zdecydować na ten system kompleksowej wentylacji domu. Powiedzcie mi tylko, czy montaż takiej instalacji jest skomplikowany? Trafiłem na ofertę wspomnianej firmy Ap Clima pod tym względem, że oferują oni obniżenie kosztów instalacji, jeżeli dokona się montażu samodzielnie na podstawie przedstawionego przez nich projektu i zgodnie z ich wskazówkami. Jest to warte rozpatrzenia czy jednak lepiej jest całkowicie oddać taki montaż profesjonalistom?
Pan będzie robił pompę ciepła z multisplitami?
Bo http://apclima.pl/pl/kat/wentylacja-do- ... ekuperacja centrale jakie oferują - nie odprowadzają wody ( bo to robi klimatyzacja) . U nas lepiej sprawdzają się centrale "zimowe" nie "letnie".
Poza tym - w tych centralach do klimy jest jak z drukarką atramentową i tuszem - wymiennik papierowy jest nietrwały i kosztuje tyle co centrala.
Tomasz_Kwiatkowski
Moim zdaniem taka oferta, jaką proponuje Apclima jest dość dobra, bo jednak można zaoszczędzić dość sporo na montażu, a wiadomo, że to prawie połowa całej inwestycji. Jak widziałem firma działa już od 14 lat i mają wiele wykonanych projektów, więc raczej by ludzi nie naciągali na jakieś oszustwa.
wam
Mam pozwolenie na budowe domu. Projekt ma wentylacje grawitacyjna. Budowe planuje na wiosne.
Czy w trakcie budowy moge zmienic na wentylacje z wymiennikiem ciepla ? Czy musze uzyskac pozwolenie na taka zmiane ? Czy jak bede mial wymienniki ciepla to nie potrzebuje robic przewodow
wentylacyjnych ? Czy warto zrobic wentylacje grawitacyjna i zaadoptowac do wymiennikow ciepla?
Tomasz_Brzeczkowski
Domy izolowane zużywające 10-20kWh/,m2 są najtańsze w budowie, bo nie posiadają kotłowni.
Czy warto budować tańszy, komfortowy dom, by potem bardzo mało lub nic płacić za ogrzewanie?
Czy może lepiej wydać więcej, źle zaizolować, wstawić kotłownie i obserwować ruchy cen energii na rynku, płacić rachunki?
Trzeba Sobie na to odpowiedzieć.
Bolas
Ja miałem w projekcie domu 3kominy po 7,5m zrezygnowałem ze wszystkich i zapłaciłem tyle samo za zrobienie WM czyli ok 10tys. Projektu nie musiałem zmieniać.
PieceMans
Sprawna wentylacja będzie miała kluczowe znaczenie w każdym mieszkaniu,tym bardziej jeżeli posiadamy ogrzewanie kominkowe. Sam system kompleksowej wentylacji nie jest trudny w montażu.
pawlowaty
ja się właśnie zastanawiam czy nie lepiej zainwestować z klimatyzację zamiast wentylacji? Chociaż chyba wentylacja jest zdrowsza?
Tomasz_Brzeczkowski
Co ma ustawianie temperatury do wymiany powietrza? Poza tym klimatyzacja zimą nie jest najlepszym pomysłem, wentylacja, zaś bardzo się przydaje.
Bolas
Prawidłowo zaplanowana wentylacja nie kosztuje wiele bo nie trzeba w nowo powstającym domu budować kominów więc i prawdziwa wentylacja kosztuje tyle co ta która działa jak zawieje. W moim przypadku koszt postawienia kominów wychodził tyle samo co zakup sporego reku i wykonania instalacji.
wam
Dobra, bede robil wentylacje mechaniczna. Od czego zaczac z taka instalacja albo jak to zrobic tanim kosztem. Czy mozecie polecic kogos lub dostawce sprzetu w regionie Wroclawia?
dchnal
Artykuł nie uwzględnia nowych trendów. Mianowicie tego,że powietrze gromadzi 1000 razy mniej ciepła, niż ściany. Dlatego szybka wentylacja jest oszczędniejsza i ekonomicznie bardziej uzasadniona, bowiem zwraca się w trakcie pierwszego sezonu.
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2731251.html
PiotrNiski
Jeśli chodzi o temat wentylacji w domu to tutaj wypada mi powiedzieć o domu moich teściów. Fakt jest już stary, ma dość sporo lat bo budowali go jeszcze pradziadkowie, dlatego też jeśli chodzi o instalację wentylacyjną to naprawdę zostawia ona wiele do życzenia. Muszę do jesieni zrobić teściom remont.
W kwestii wentylacji myślę o zmianie wszystkich pod elementów, do których należą wszystkie rury oraz kratki wentylacyjne na kratki spiro. Zastanawiam się również skąd to cofanie z wentylacji, nawiew zimnego powietrza. Nie chce wszystkiego zlecać fachowcom bo nie mamy zbyt wiele funduszy. Mieliście takie sytuacje? W tej sytuacji wszystkie porady się przydadzą.
Greengaz
Zastanawiam się również skąd to cofanie z wentylacji, nawiew zimnego powietrza. Nie chce wszystkiego zlecać fachowcom bo nie mamy zbyt wiele funduszy
1. To nie zarobiłeś dostatecznie na spamowaniu, aby wspomóc teściów?
2. Nie prościej zapytać zlecającego spamowanie; będziesz miał informacje z pierwszej ręki.
Reload
Zainteresowanym polecam artykuł o skrótach myślowych w temacie wentylacji:
http://www.pochlaniacz-wilgoci.com/blog ... cja-w-domu
PiotrNiski
ja się właśnie zastanawiam czy nie lepiej zainwestować z klimatyzacji zamiast wentylacji? Chociaż chyba wentylacja jest zdrowsza?
Wentylacja jest zdecydowanie zdrowsza. Zresztą w pomieszczeniu w którym nie ma odpowiedniej wymiany powietrza szybciej się człowiek męczy. Jest bardzo dużo artykułów na ten temat, możesz poczytać nawet na http://www.darco.com.pl/wentylacja1/art ... lowy-.html Poza tm klimatyzacja przyda Ci się tylko latem ewentualnie wiosną. W zimie nie polecam z niej korzystać... Chociaż ma też możliwość grzania, ale ona i tak nie cyrkuluje tego powietrza tylko cały czas działa na tym samym... ;(
kas.kow1
Moi znajomi zamontowali cały system wentylacji z Alnor-u (http://www.alnor.com.pl), wcześniej mieli klimatyzacje. Zdecydowali się na te zmianę ponieważ ich dziecko miało częste infekcje i przeziębienia, które mogły wynikać z nadmiernego użytkowania klimy. Zdecydowanie dla zdrowia lepsza jest odpowiednia wentylacja
SUSPENSER
Moi znajomi zamontowali cały system wentylacji z Alnor-u (http://www.alnor.com.pl), wcześniej mieli klimatyzacje. Zdecydowali się na te zmianę ponieważ ich dziecko miało częste infekcje i przeziębienia, które mogły wynikać z nadmiernego użytkowania klimy. Zdecydowanie dla zdrowia lepsza jest odpowiednia wentylacja
Zdemontowali klimatyzację i zamontowali wentylację ???
A nie mogli używać nie nadmiernie ?
W samochodach też powyłączali klimatyzację czy zmienili na auta bez niej ?
Co za brednie marketingowe ...
Tomasz_Brzeczkowski
każdy fachowiec zaczyna instalację ogrzewania czy chłodzenia od wentylacji z odzyskiem ciepłą. Inaczej jest szkodnikiem, nie fachowcem.
Wentylacja i odzysk ciepła to podstawa instalacji grzewczo chłodzących.
Marketing czy nie, walka z ciemnotą i szkodnictwem ma zawsze sens.
A Pan jest fachowcem czy raczej ciemnota???
michalzbyszko
Teraz nie powinno się budować budynków w których nie ma rekuperacji, odzysk ciepła to podstawa. Kiedyś wentylacje były grawitacyjne i niezbyt efektywne, dlatego stawia się na mechaniczne.
-_- greg
Teraz nie powinno się budować budynków w których nie ma rekuperacji, odzysk ciepła to podstawa. Kiedyś wentylacje były grawitacyjne i niezbyt efektywne, dlatego stawia się na mechaniczne.
Podstawa to zdrowie i komfort a reszta przy okazji być powinna.
Pojadę trochę anegdotą.
Różnica między kiepską wentylacją a dobrą jest taka jak różnica między mokrymi a suchymi butami.
Kto doświadczy różnicy to nigdy w mokrych butach nie będzie chciał chodzić, to samo z wentylacją.
fefluk
MAm w mieszkaniu wentylację mechaniczną. Żałuję że kupiłem mieszkanie z takim systemem wentylacji.
-_- greg
MAm w mieszkaniu wentylację mechaniczną. Żałuję że kupiłem mieszkanie z takim systemem wentylacji.
Widocznie coś z nią nie tak
i jeśli możesz to napisz co powoduje że żałujesz.
Zakładam że nie napisałeś z przekory "bo tak".
fefluk
Mam tak. W klopie i w korytarzosalonie wywiew. Wentylatory Maico. W oknach nawiewniki. Latem je otwieram ale zimą są zamknięte bo pizga. I teraz tak. Latem nawiewniki nic nie dają i z rańca w mieszkaniu ogólnie jest duszno więc muszę zostawiać na noc otwarte okna albo przynajmniej rozszczelnione. Wentylatory niby chodzą non stop na jakieś tam minimum ale to i tak nic nie daje, dopiero jak włączę je pstryczkiem na maxa to wtedy coś tam czuć że mniej duszno się robi ale wtedy strasznie hałasują.. Filtry ciągle się zapychają kurzem a jak je wyciągnę to za chwilę muszę czyścić wirniki bo burczą. Porażka.
Tomasz_Brzeczkowski
MAm w mieszkaniu wentylację mechaniczną. Żałuję że kupiłem mieszkanie z takim systemem wentylacji.
Widocznie coś z nią nie tak
i jeśli możesz to napisz co powoduje że żałujesz.
Zakładam że nie napisałeś z przekory "bo tak".
Zapewne jakiś "uczony" założył wentylatory na wywiewie!
fefluk
Nie wiem jak to się fachowo nazywa. W każdym razie ciągną powietrze a nie dmuchają do mieszkania.
-_- greg
Mam tak. W klopie i w korytarzosalonie wywiew. Wentylatory Maico. W oknach nawiewniki. Latem je otwieram ale zimą są zamknięte bo pizga. I teraz tak. Latem nawiewniki nic nie dają i z rańca w mieszkaniu ogólnie jest duszno więc muszę zostawiać na noc otwarte okna albo przynajmniej rozszczelnione. Wentylatory niby chodzą non stop na jakieś tam minimum ale to i tak nic nie daje, dopiero jak włączę je pstryczkiem na maxa to wtedy coś tam czuć że mniej duszno się robi ale wtedy strasznie hałasują.. Filtry ciągle się zapychają kurzem a jak je wyciągnę to za chwilę muszę czyścić wirniki bo burczą. Porażka.
Wszystko jasne.
Wentylację masz spapraną, stąd masz taką opinię i żal.
Zapewne jakiś "uczony" założył wentylatory na wywiewie
Nawet wentylację z rekuperatorem można spaprać i potem inwestor/użytkownik wszystkim dookoła mówi że to dziadostwo, za które przepłacił i nigdy więcej.
Tak to bywa, niestety za często.
fefluk
Wszystko jasne.
Wentylację masz spapraną, stąd masz taką opinię i żal.
Zapewne jakiś "uczony" założył wentylatory na wywiewie
Nawet wentylację z rekuperatorem można spaprać i potem inwestor/użytkownik wszystkim dookoła mówi że to dziadostwo, za które przepłacił i nigdy więcej.
Tak to bywa, niestety za często.
Czyli że co jest spaprane? Co roku przyłazi kominiarz i twierdzi że wszystko jest ok. Co do wentylatorów to może źle się wyraziłem-jakoś inaczej to się nazywa. Wyciąg?
Tomasz_Brzeczkowski
Nawet wentylację z rekuperatorem można spaprać i potem inwestor/użytkownik wszystkim dookoła mówi że to dziadostwo, za które przepłacił i nigdy więcej.
Tak to bywa, niestety za często.
Prym w tym wiedzie murator. Tam dopuszcza się wywiewy w korytarzu, garderobie, wiatrołapie itp. Potem nie da się zbilansować wentylacji.
-_- greg
Czyli że co jest spaprane? Co roku przyłazi kominiarz i twierdzi że wszystko jest ok. Co do wentylatorów to może źle się wyraziłem-jakoś inaczej to się nazywa. Wyciąg?
1 Wywiew w korytarzu
2 Kiepski sprzęt, hałasuje, brakuje mocy.
3 W okolicy nawiewników powinno być źródło ciepła, które pogrzeje zimne powietrze.
Kominiarz? pewnie chodzi o mafię kominiarską, która zatrudnia introligatorów.
Uszczypliwie ale nie miałem styczności z kominiarzem który faktycznie ma wiedzę o wentylacji, za to często ich widzę z kalendarzem.
Terminologią się nie przejmuj, ale jeśli o to chodzi to masz wentylację mechaniczną wywiewną, wykonaną z niezależnych osobnych wentylatorów.
W przypadku wentylacji wywiewnej lepszym wyborem jest wywiew centralny z odgałęzieniami zakończonymi anemostatami.
Większy komfort, lepszy zasys, wygodniej - w teraz omawianej mech. wentylacji wywiewnej.
Zaznaczam to żeby przypadkiem nie wyszło, że wentylacja mechaniczna wywiewna jest najlepsza ze wszystkich.
Prym w tym wiedzie murator. Tam dopuszcza się wywiewy w korytarzu, garderobie, wiatrołapie itp.
Rafał Cichocki
Mam tak. W klopie i w korytarzosalonie wywiew. Wentylatory Maico. W oknach nawiewniki. Latem je otwieram ale zimą są zamknięte bo pizga. I teraz tak. Latem nawiewniki nic nie dają i z rańca w mieszkaniu ogólnie jest duszno więc muszę zostawiać na noc otwarte okna albo przynajmniej rozszczelnione. Wentylatory niby chodzą non stop na jakieś tam minimum ale to i tak nic nie daje, dopiero jak włączę je pstryczkiem na maxa to wtedy coś tam czuć że mniej duszno się robi ale wtedy strasznie hałasują.. Filtry ciągle się zapychają kurzem a jak je wyciągnę to za chwilę muszę czyścić wirniki bo burczą. Porażka.
Witam,
Projekt instalacji wentylacji mechanicznej oraz jej montaż warto zlecić fachowej firmie, dzięki czemu będziemy pewni, że instalacja pracuje poprawnie. Powodem złej pracy systemu może być zastosowanie złych elementów sieci, elementów nawiewno wywiewnych lub wentylatorów o złym sprężu.
W sprawie montażu oraz zakupu samego rekuperatora zachęcam Państwa do kontaktu z jednym z autoryzowanych instalatorów marki Buderus, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 777 008. Ceny usługi montażu są zmienne w zależności od lokalizacji budynku oraz siedziby autoryzowanego instalatora. Więcej informacji o samym rekuperatorze można znaleźć na stronie internetowej: http://www.buderus.pl/produkty/kategori ... kuperacja/.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus
aleks.niz
Witam. Jak szukałem sam dobrego projektanta od instalacji to trochę w ciemno wybrałem biuro Eran, bo miałem ich najbliżej tak naprawdę. To był dobry strzał, projekt zrobiony bez błędów, wszystko wymierzone na centymetry, a chodziło dokładnie o wodę i kanalizację. Profesjonalne podejście, już od pierwszej rozmowy wszystko zostało jasno ustalone.
Tomasz_Brzeczkowski
Witam. Jak szukałem sam dobrego projektanta od instalacji to trochę w ciemno wybrałem biuro Eran, bo miałem ich najbliżej tak naprawdę. To był dobry strzał, projekt zrobiony bez błędów, wszystko wymierzone na centymetry, a chodziło dokładnie o wodę i kanalizację. Profesjonalne podejście, już od pierwszej rozmowy wszystko zostało jasno ustalone. Skoro fachowcy, to czy wiedzą, że przy rekuperacji bez sensu jest wodne ogrzewanie?
Daniel4321
Aby wentylacja pracowała zgodnie z planem należy dbać o nią, poprzez czyszczenie i pomiary wentylacji. Wraz z pomocą warszawskiej placówki kominiarskiej na ulicy J. Dąbrowskiego 74/11 żadne kłopoty z wentylacją jak i również kominem nie występują w moim domostwie.
damyoo
A czy ktoś z Was posiada w domu taki sprzęt jak https://www.domiwoda.pl/17-rekuperatory? Ostatnio trochę o tym czytałem i wiele osób chwali sobie rekuperatory - oprócz dobrej wentylacji mieszkania istnieje możliwość dzięki temu odzyskiwania ciepła. Warto czy nie warto?
jacek22
o rekuperacji słyszałem wiele dobrego. można dzięki niej wiele zaoszczędzić na ogrzewaniu budynku, no ale trzeba pamiętać, że jak każda wentylacja tak i ta powinna być odpowiednio serwisowana. ja osobiście korzystam z oferty tej firmy: http://brawent.pl i jak do końca nie jesteś pewien co do ich oferty to zawsze możesz się z nimi skontaktować. cieszę się, ze co raz więcej polaków zwraca uwagę na jakość powietrza i jej odpowiednią cyrkulację i to nie tylko w miejscu pracy.
Rafał Cichocki
Aby wentylacja pracowała zgodnie z planem należy dbać o nią, poprzez czyszczenie i pomiary wentylacji. Wraz z pomocą warszawskiej placówki kominiarskiej na ulicy J. Dąbrowskiego 74/11 żadne kłopoty z wentylacją jak i również kominem nie występują w moim domostwie.
Witam,
Przy wyborze kanałów do wentylacji mechanicznej warto wziąć pod uwagę aspekty związane z możliwością ich późniejszego czyszczenia. W przeciwnym razie znacznie pogorszy się jakość powietrza nawiewanego do pomieszczenia. Nie wszystkie rodzaje rur nadają się do czyszczenia mechanicznego. Taki rozwiązaniem są przewody elastyczne, które podczas czyszczenia mechanicznego mogłyby ulec uszkodzeniu. Kolejnym aspektem jest wysokość kanału, która określa wysokość sufitu podwieszanego. W celu ograniczenia miejsca warto zastosować kanały płaskie. W ofercie marki Buderus znajdują się kanały płaskie o grubości jedynie 50mm pozwalające na prosty montaż bez taśmy uszczelniającej. Połączenie gwarantuje wysoką szczelność. Wnętrze przewodu posiada antystatyczną oraz antybakteryjną powłokę, która jest łatwa do czyszczenia.
Więcej informacji o kanałach powietrznych znajduje się na stronie internetowej:
http://www.buderus.pl/produkty/kategori ... ietrznych/.
Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus
maxmaj
Nad wentylacją nie ma co się zastanawiać, jest niezbędna. Szukalem niedawno firmy, która mi ją wykona szybko i bardzo staranie, znalazłem http://reswent.pl/ i nie zawiodłem się, rzeczywiście najwyższa jakość.
bartnik1
Warto odwiedzić tą stronę http://www.nawiewniki-szczecin.pl/
Mnie sie wydaje ze bedzie to strzał w 10tkę.
kolegaR
Często nie zdajemy sobie sprawy jak istotna jest instalacja wentylacyjna w naszych domach, a jest to przecież częsta przyczyna zatruć tlenkiem węgla. Dlatego przed sezonem grzewczym staram się zlecać firmie http://www.krakow.przeglady-budowlane24.plwykonanie przeglądu instalacji wentylacyjnej i szczelności instalacji gazowej w moim domu. Czuję się przez to bezpieczniej i wiem, że mojej rodzinie nie grozi niebezpieczeństwo.
maxmaj
Wentylacja to nie jest żaden szczególny luksus, każdy dom powinien być w nią zaopatrzony, no chyba że ktoś zamierza hodować grzyba na ścianie. W http://www.centrowent.pl/ można kupić instalację wentylacyjną w dobrej cenie, kupowałem jakiś czas temu i to była i z tego co widzę, nadal najlepsza oferta na rynku.
pleple
A kogo polecacie do wykonania przeglądu wentylacji grawitacyjnej? Czytałem, że firma http://www.lublin.przeglady-budowlane24.pl ma takie przeglądy w swojej ofercie i dużo osób sobie chwali ich usługi. Czy ktoś korzystał z ich pomocy i może powiedzieć coś więcej na temat cen i terminów? Będę wdzięczny za każdą informację
Rafał Cichocki
Nad wentylacją nie ma co się zastanawiać, jest niezbędna. Szukalem niedawno firmy, która mi ją wykona szybko i bardzo staranie, znalazłem http://reswent.pl/ i nie zawiodłem się, rzeczywiście najwyższa jakość.
Witam,
Jeżeli szukają Państwo sprawdzonych instalatorów wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, zachęcam do kontaktu z jednym z naszych Autoryzowanych Instalatorów. Pomogą oni w doborze odpowiedniego rekuperatora marki Junkers-Bosch, wykonają jego montaż oraz ewentualnie całą instalację wentylacji mechanicznej.
Na stronie internetowej http://www.junkers.pl/ znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od ich lokalizacji. Wystarczy w niej wpisać jedynie miejsce zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810.
Więcej informacji o centrali wentylacyjnej Bosch Vent 5000 C można znaleźć na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/produkty/rekuper ... 000-c.html.
W razie pytań, pozostaję do dyspozycji
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers - Bosch
Agat83
Polecam www.reswent.pl jest to rewelacyjny producent systemów wentylacji. Nowoczesna wentylacja mechaniczna to teraz w naszych domach podstawa. Jeśli również cenicie dobrze wykonaną wentylacje, to serdecznie ich polecam.
miniokjarek
Zdecydowałem się na rekuperacje w domu i nie żałuję. Firma http://arctic-klimat.pl dobrała parametry, zajęli się montażem i wszystko działa jak należy.
kowalikdamian
Mam dom energooszczędny i postawiłem na rekuperację i gruntową pompę ciepła. Do takich rzeczy tylko http://varma.pl/kontakt/ . Jedna z nielicznych firm która konkretnie odpowiada na postawione pytania i zna fachowo wykonuje swoją robotę
Tomasz_Brzeczkowski
Jak ktoś proponuje gruntową pompę ciepła nie może być fachowcem.
kowalikdamian
Nie jestem fachowcem. Zleciłem firmie wykonanie takich czynności, zrobili to co chciałem. Nazywam ich fachowcami bo w odróżnieniu do innych "specjalistów" wykonali dobrze to co mieli zrobić. Pozdrawiam
Tomasz_Brzeczkowski
Nie jestem fachowcem. Zleciłem firmie wykonanie takich czynności, zrobili to co chciałem. Nazywam ich fachowcami bo w odróżnieniu do innych "specjalistów" wykonali dobrze to co mieli zrobić. Pozdrawiam
Po czym poznać, że wykonali dobrze?
Jaką założyli wentylację? Jaką pompę ciepła? Czy płaci Pan za ogrzewanie i chłodzenie?
Ile kompletna instalacja kosztowała?
Pytam, bo może wkręcili Pana, że są fachowcami?
bachus
Pytam, bo może wkręcili Pana, że są fachowcami?
Pewnie nie wiesz, że Brzęczkowski jest tu jedyny i przez nikogo nie kwestionowanym fachowcem. Wszyscy inni to nieuki i partacze. On tu dla nas jest nie kwestionowaną wyrocznią w dziedzinie budownictwa. Jak nikt inny zna się na każdej dziedzinie w budowlance i nikt mu nie podskoczy.
A więc na pewno kowalikdamian masz spieprzone prace Twoich niby fachowców.
Przemsza
Może nie do końca w temacie instalacji wentylacji, ale również jej dotyczy. W sumie to Jakiś czas temu natrafiłem na następujący artykuł: http://www.wentylacyjny.pl/2054-1-1-spe ... zukac.html wydaje mi się, że warto go przeczytać jeśli w przyszłości planujecie czyszczenie wentylacji. Moja żona chciała żebym sam zajął się tym tematem. Aczkolwiek ja osobiście uważam, że lepiej zatrudnić fachowców.
KrystianM
W kwestiach wentylacji warto udać się do Centrowent. To fachowcy w temacie, Dostarczają najnowsze rozwiązania wiodących producentów urządzeń do wentylacji i klimatyzacji.