Wentylacja w domu - grawitacyjna czy mechaniczna

Wentylacja w budynkach jest wymagana przez przepisy budowlane, jednak tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest pod wieloma względami kłopotliwa.

Trudno bowiem doprowadzić ją do każdego pomieszczenia, a często duże problemy sprawia jej prawidłowe działanie. Dodatkowo, prawidłowo działająca wentylacja może powodować znaczące straty ciepła, stanowiące do 60% całego zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Coraz częściej stosowaną alternatywą w budynkach jednorodzinnych jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to wentylacja nawiewno – wywiewna, której system odpowiada zarówno za usuwanie „zużytego” powietrza z pomieszczeń, jak i za dostarczenie świeżego do budynku. Oba strumienie powietrza kierowane są systemem kanałów do centrali, gdzie ciepłe powietrze
z pomieszczeń przed jego usunięciem z budynku ogrzewa świeże powietrze pobierane z zewnątrz. Istnieje wielu producentów central do systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
a każdy z nich oferuje nieco inne rozwiązania. Jednak wszystkie można zaklasyfikować do trzech grup. Są to rekuperatory oparte o wymiennik krzyżowy, przeciwprądowy i entalpiczny. Najbardziej popularne są rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym.
W określonych warunkach termicznych wymiana ciepła pomiędzy powietrzem nawiewanym,
a wywiewanym może być niekorzystna, dlatego warto wybrać model posiadający tak zwany bypass, czyli obejście wymiennika. Pozwala on na wentylację z pominięciem wymiany ciepła. Za sterowanie przepustnicą obejścia odpowiedzialny jest sterownik centrali. Ma on również za zadanie sterować wentylatorami centrali na podstawie pomiaru temperatury powietrza nawiewanego i wywiewanego. Sterownik może również mierzyć poziom dwutlenku węgla oraz wilgotności w pomieszczeniach i na podstawie tego pomiaru regulować intensywność wentylacji. Warto więc, wybierając centralę wentylacyjną, przyjrzeć się funkcjonalności sterownika, aby w pełni cieszyć się z komfortowej wentylacji.
Domy wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła zapewniają wyższy komfort życia oraz niższe koszty eksploatacji. Niestety w czasie budowy trzeba się liczyć ze zwiększonymi kosztami.

Oceń artykuł
2,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: domy.pl

Zdjęcia: brameastshoptalk.com

Polecamy Ci również

Zobacz także