Wentylacja w domu - grawitacyjna czy mechaniczna

1
Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna
Wentylacja mechaniczna to wygoda i komfort. Wbrew pozorom koszty inwestycyjne nie są znacznie większe niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja w budynkach jest wymagana przez przepisy budowlane, jednak tradycyjna wentylacja grawitacyjna jest pod wieloma względami kłopotliwa. Podpowiadamy, kiedy lepiej jest wybrać wentylację grawitacyjną, a kiedy mechaniczną.

 

W nowoczesnych, szczelnych domach najlepiej sprawdza się wentylacja mechaniczna, która dodatkowo może oczyszczać i ogrzewać ciepłem odzyskanym z wywiewanego powietrza.

Wentylacja grawitacyjna nie nadąża za nowoczesnym budownictwem

Rozwiązania wykorzystywane obecnie w budownictwie umożliwiaja wentylację pomieszczeń poprzez nawiewniki lub otwieranie okien. Wentylacja grawitacyjna działa jednak najlepiej wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi mniej niż 12 stopni C, wytworzona różnica ciśnień umożliwia zaciągnięcie większej ilości powietrza. Im niższa temperatura, tym sprawniejsza wentylacja, a to z kolei wiąże się ze stratami ciepła - nawet do 60% zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Zamknięcie kratek nawiewnych częściowo zapobiega stratom ciepła, wówczas jednak nie dochodzi do wymiany powietrza. Jedynym sposobem na wentylację domu z wentylacją grawitacyjną jest otwarcie okien, to niestety wiąże się z:

  • niebezpiecznymi dla zdrowia przeciągami;
  • insektami w domu;
  • nadmiernym wychłodzeniem (straty na ogrzewaniu);
  • hałasem z zewnątrz;
  • kurzem.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że brak wentylacji to bezpośrednia przyczyna złego samopoczucia, bólu i zawrotów głowy, powracających alergii, nudności, senności czy zmęczenia.

Przeczytaj: Czynniki chłodnicze w klimatyzacji - zmiany po 2015 roku

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: jak działa i jakie są rodzaje

Coraz częściej stosowaną alternatywą w budynkach jednorodzinnych jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to wentylacja nawiewno – wywiewna, której system odpowiada zarówno za usuwanie „zużytego” powietrza z pomieszczeń, jak i za dostarczenie świeżego do budynku. Oba strumienie powietrza kierowane są systemem kanałów do centrali, gdzie ciepłe powietrze z pomieszczeń przed jego usunięciem z budynku ogrzewa świeże powietrze pobierane z zewnątrz. Istnieje wielu producentów central do systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a każdy z nich oferuje nieco inne rozwiązania. Jednak wszystkie można zaklasyfikować do trzech grup. Są to rekuperatory oparte o:

  • wymiennik krzyżowy,
  • przeciwprądowy
  • i entalpiczny.

Wentylacja mechaniczna to komfort i niższe koszty eksploatacji

Najbardziej popularne są rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym. W określonych warunkach termicznych wymiana ciepła pomiędzy powietrzem nawiewanym, a wywiewanym może być niekorzystna, dlatego warto wybrać model posiadający tak zwany bypass, czyli obejście wymiennika. Pozwala on na wentylację z pominięciem wymiany ciepła. Za sterowanie przepustnicą obejścia odpowiedzialny jest sterownik centrali. Ma on również za zadanie sterować wentylatorami centrali na podstawie pomiaru temperatury powietrza nawiewanego i wywiewanego. Sterownik może również mierzyć poziom dwutlenku węgla oraz wilgotności w pomieszczeniach i na podstawie tego pomiaru regulować intensywność wentylacji. Warto więc, wybierając centralę wentylacyjną, przyjrzeć się funkcjonalności sterownika, aby w pełni cieszyć się z komfortowej wentylacji.Domy wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła zapewniają wyższy komfort życia oraz niższe koszty eksploatacji. Niestety w czasie budowy trzeba się liczyć ze zwiększonymi kosztami.

Czy wentylacja mechaniczna jest droższa od wentylacji grawitacyjnej? Co się bardziej opłaca?

W powszechnej opinii obecne jest przeświadczenie, że wentylacja mechaniczna jest dużo droższa od tradycyjnej. Specjaliści od budowy domów przekonują jednak, że koszty inwestycji w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz w prawidłowo wykonaną wentylację grawitacyjną są podobne. Warto też pamiętać, że rekuperację wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej, wszystkie wydatki na rozwiązanie tradycyjne zostają więc w kieszeni inwestora. Biorąc pod uwagę czynniki ekonomiczne, dążenie do ograniczanie strat ciepła w budownictwie oraz zwiększanie energooszczędności, obecnie korzystniejszym rozwiązaniem jest wybór wentylacji mechanicznej.

To może Cię zainteresować: Czy klimatyzacja szkodzi?

Oceń artykuł
2,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: domy.pl

Zdjęcia: brameastshoptalk.com

Polecamy Ci również

Zobacz także