Pod koniec czerwca grupa polskich dziennikarzy mediów branżowych uczestniczyła w specjalnym szkoleniu. Trzydniowe spotkanie zorganizował holenderski producent systemów wentylacji mechanicznej – J.E. Storkair oraz jego polski dystrybutor – firma EMKA.
Na zaproszenie obu firm dziennikarze spędzili trzy dni w miejscowości Zwolle, odwiedzając fabrykę, laboratoria badawcze i biura firmy J.E. Storkair oraz dom prywatny, w którym zainstalowane są urządzenia wentylacyjne firmy. J.E. Storkair produkuje urządzenia grzewcze i wentylacyjne, a w Polsce obecny jest głównie za sprawą grzejników. Od kwietnia bieżącego roku nowy dystrybutor urządzeń wentylacyjnych firmy – EMKA – wprowadza na krajowy rynek urządzenia przeznaczone do wentylacji mechanicznej. Flagowym produktem jest seria central wentylacyjnych z odzyskiem ciepła (rekuperatorów), dostępne są także wentylatory łazienkowe serii Affresco, anemostaty i wentylatory dachowe.
Fabryka w Zwolle
Podczas zwiedzania fabryki można było zapoznać się z liniami produkcyjnymi central wentylacyjnych oraz wentylatorów dachowych. Urządzenia te są w większości składane ręcznie (choć przy użyciu bardzo bogatego parku narzędziowego) z elementów dostarczanych przez wyspecjalizowanych podwykonawców. Jedną z części wykonywanych na miejscu według patentu firmy są podstawy do wentylatorów dachowych (na zdjęciu dyrektor ds.eksportu pan Artur Dijkstra prezentuje gościom poliuretanową okrągłą podstawę).
Bardzo pomysłowe okazały się stanowiska do testów wykonanych produktów. Obok bardzo szczegółowego komputerowego badania rekuperatorów i wentylatorów prowadzi się także całe serie badań „ręcznych”. Największe zainteresowanie gości wzbudziła próba wodoszczelności wentylatora dachowego (na zdjęciu). W bardzo prosty sposób testowane jest zachowanie wentylatora w warunkach ekstremalnych: odpowiednie ustawienie strumienia wody płynącej pod wysokim ciśnieniem symuluje nie tylko ulewny deszcz, ale też warunki bardzo wietrznej pogody.
Laboratoria
Laboratoria firmowe mieszczą się w bezpośrednim sąsiedztwie fabryki. Zainstalowane w nich urządzenia służą przede wszystkim do testowania w praktyce projektów inżynierskich wykonywanych w firmie. Jednym z kierunków badań jest udoskonalanie konstrukcji anemostatów, czyli zakończeń kanałów nawiewnych i wywiewnych. Badane są też parametry akustyczne (jeden z najbardziej uciążliwych elementów pracy wentylacji mechanicznej), warunki przepływu w kanałach oraz współpraca różnych urządzeń w określonych układach. Przykładowo, można było podziwiać wybudowane na potrzeby laboratorium prawie kompletną kuchnię – konstruktorzy firmy pracują nad systemem skutecznej wentylacji tego pomieszczenia.