Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna

Każdy dom powinien mieć sprawny system wentylacji. Najczęściej stosowana jest wentylacja naturalna. Choć spełnia one swoje zadania, nie jest wystarczająca. Budując dom, należy wziąć pod uwagę to, że zastosowanie wentylacji mechanicznej jest niezbędne.

wentylacja mechanicznaWentylacja naturalna ma ograniczony zakres działania. Różnica ciśnień, wytworzona różnicą temperatury lub pod wpływem wiatru jest często niewystarczająca. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie wentylacji mechanicznej.
W wentylacji mechanicznej wymiana powietrza jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych. Wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu jednego lub kilku wentylatorów. Wentylacja mechaniczna może mieć wiele odmian zależnych od sposobu wymiany powietrza, kierunku ruchu powietrza w stosunku do wentylowanego pomieszczenia, różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Zalety wentylacji mechanicznej:

 • uzyskanie potrzebnej ilości powietrza,
 • niezależność od czynników atmosferycznych,
 • możliwość kontroli i regulacji dopływającego powietrza,
 • duża skuteczność,
 • możliwość odzysku ciepła.

Wentylacja działa nieprawidłowo, gdy:

 • są źle dobrane wentylatory,
 • jest zła cyrkulacja powietrza,
 • jest nieodpowiedni stosunek długości przewodu wentylacyjnego do jego przekroju,
 • został źle oszacowany przepływ powietrza przez kanały.

RODZAJE WENTYLACJI
Wentylacja mechaniczna nawiewna
W wentylacji nawiewnej powietrze jest wtłaczane do pomieszczeń za pomocą wentylatorów, a odpływ odbywa się samoczynnie przez nieszczelności. Powietrze wtłaczane przez wentylator wytwarza nadciśnienie, które powoduje jednocześnie napływa powietrza przez otwory na zewnątrz pomieszczenia.

Wentylacja mechaniczna wywiewna (wyciągowa)
Powietrze usuwane jest z pomieszczenia przez wentylatory wyciągowe, a dopływ powietrza odbywa się samoczynnie przez nieszczelności lub specjalne otwory. Wskutek intensywnego usuwania powietrza doprowadza się do wytworzenia podciśnienia, które powoduje dopływ powietrza z sąsiednich pomieszczeń. Do wentylatorów wywiewnych zalicza się takie urządzenia jak: okap kuchenny, wentylatory wyciągowe w łazienkach.

wentylator osiowy do montażu ściennegoWentylacja nawiewno-wywiewna
Jest to najwłaściwszy sposób wentylacji. Daje ona możliwość całkowitego spełnienia wymagań wentylacji, jako racjonalnego przepływu, wytworzenia podciśnienia lub nadciśnienia w pomieszczeniach. Instalacja nawiewno-wywiewna wymaga zastosowania dwóch układów.
Przez system nawiewników powietrze dostaje się do pomieszczeń, kanałami wentylacyjnym rozprowadzane jest po całym mieszkaniu a za pomocą wywiewników wydostaje się na zewnątrz. Ruch powietrza wymuszają wentylatory. Nawiewniki w postaci kratek, szczelin, listew montowane są w otworach okiennych lub drzwiowych. Kratki wywiewne znajdują się w łazience, kuchni, WC.

Podział systemów wentylacji mechanicznej

 • Wentylacja ogólna zapewnia równomierną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach.
 • Wentylacja miejscowa przeciwdziała zanieczyszczeniom w miejscu ich powstawania.

Do wentylacji miejscowej zaliczają się takie urządzenia jak:

 • odciągi miejscowe, urządzenia służące do usuwania zanieczyszczeń bezpośrednio w miejscu ich powstawania,
 • nawiewy miejscowe stosowane do wytwarzania w określonym miejscu warunków odmiennych od tych, które panują w całym pomieszczeniu,
 • kurtyny powietrzne, stosowane do ochrony pomieszczeń przed przenikaniem zimnego powietrza zewnętrznego (w okresie zimy) bądź gorącego (w okresie lata) przez często otwierane bramy i drzwi wejściowe w budynkach przemysłowych lub użyteczności publicznej.

Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także