Wentylacja i ogrzewanie w jednym

wentylacja i ogrzewanie w jednymŚwieże, oczyszczone i jednocześnie podgrzane powietrze zapewnia Purmo Air – system wentylacyjny przeznaczony do stosowania w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania.

Utracone zdrowie
Niewystarczająca ilość świeżego powietrza przyczynia się do podwyższenia zawartości dwutlenku węgla we wdychanym powietrzu, jak i wzrostu jego wilgotności. Warunki takie stanowią doskonałe podłoże do rozwoju różnego rodzaju bakterii, grzybów oraz pleśni. Niestety rzadko kiedy potrafimy właściwie ocenić przyczynę skraplania się pary wodnej na szybach okiennych, co jest efektem braku dopływu świeżego powietrza. Niedostateczna wentylacja jest też przyczyną nasilania i powstawania reakcji alergicznych. Problem wymiany powietrza wydaje się szczególnie istotny w miejscach gdzie przebywa więcej osób, jak np. w przedszkolach czy w miejscu pracy. Dlatego ważna jest instalacja odpowiednich urządzeń wentylacyjnych, które zagwarantują zdrowe powietrze w naszych domach, biurach, a także w innych obiektach.

Grzejnik z dodatkiem
Odpowiednio dobrany system wentylacyjny zapewni zawsze czyste, a zimą także ogrzane powietrze. Wielu osobom wentylacja kojarzy się z mało estetycznym, dużym urządzeniem, które dodatkowo zmniejsza użyteczną przestrzeń mieszkalną. Nic bardziej mylnego. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia wentylujące powietrze, które można estetycznie podłączyć do instalacji grzewczej. Takie rozwiązanie zapewnia system wentylacyjny Purmo Air. System ten składa się z grzejnika płytowego Purmo oraz zestawów wentylacyjnych: PA11 (dla grzejników jednopłytowych) oraz PA22 (dla grzejników dwu i trzypłytowych). Zestaw Purmo Air montowany jest od dołu grzejnika płytowego Purmo. Jest on połączony ze ścianą zewnętrzną za pomocą kanału wentylacyjnego o średnicy 100 mm, który umieszczony jest za grzejnikiem. Warto dodać, że urządzenie zapewnia odpowiedni komfort cieplny, a przy tym nie naraża użytkowników na dodatkowe koszty, gdyż nie powoduje większego zużycia energii.

Jak to działa
Zasada działania Purmo Air jest bardzo prosta. Powietrze z zewnątrz, za pomocą kanału łączącego grzejnik ze ścianą zewnętrzną, zasysane jest do komory filtracyjnej. Stąd już oczyszczone przepływa przez grzejnik, gdzie się ogrzewa, by następnie wypłynąć do pomieszczenia. Należy pamiętać, że jedno urządzenie wentylacyjne dostarcza do pomieszczenia taką ilość powietrza z zewnątrz, która jest wystarczająca dla dwóch osób. Purmo Air posiada możliwość zredukowania jej do potrzeb jednej osoby, poprzez włożenie specjalnej kryzy dławiącej do kanału doprowadzającego powietrze. W przypadku gdy system wentylacyjny instalowany jest w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej osób, konieczne jest odpowiednie dostosowanie ilości zestawów do liczby osób. Na jednym grzejniku można zainstalować od jednego do trzech układów Purmo Air. Ich ilość uzależniona jest nie tylko od faktycznego zapotrzebowania na przefiltrowane powietrze, ale i od długości grzejnika. Warunkiem prawidłowego działania systemu jest współpraca z wentylacją mechaniczną. W przypadku gdy mamy do czynienia z wentylacją grawitacyjną, wystarczy zainstalować wentylator wyciągowy na kanałach wywiewnych umieszczonych w kuchniach, łazienkach i toaletach. Za jego pomocą sterujemy wielkością strumienia powietrza wpływającego do pomieszczenia.

Bezpieczny oddech
Niewątpliwie system wentylacyjny ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie osób przebywających w wentylowanym pomieszczeniu. Jednak aby jego działanie było całkowicie bezpieczne i zapewniało komfort użytkownikom, należy przestrzegać pewnych zasad higieny używania tego urządzenia. Przede wszystkim konieczna jest kontrola stanu czystości wkładu filtracyjnego i wymiana na nowy w odpowiednim czasie. Przeciętnie wkład ten wymienia się raz w roku. Tylko odpowiednie użytkowanie systemu wentylacyjnego gwarantuje użytkownikom całkowite bezpieczeństwo i odpowiedni komfort cieplny.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Rettig Heating

Polecamy Ci również

Zobacz także