Wanna do łazienki

Chyba najlepszym sposobem na rozgrzanie się w chłodny wieczór jest gorąca kąpiel w wannie. Zanurzenie się w pianie znakomicie relaksuje, a odpowiednio dobrane do kąpieli olejki aromatyczne poprawiają samopoczucie.

Rodzaje wanien
Najpopularniejsze są wanny z akrylu sanitarnego (z zewnątrz wzmacniany jest on warstwą poliestru z włóknami szklanymi, pełniącą też funkcję izolacji termicznej i akustycznej). Są ciepłe i miłe w dotyku oraz dźwiękochłonne – nalewana do nich woda nie powoduje nieprzyjemnego hałasu. Wanny akrylowe dobrze utrzymują stałą temperaturę wody i są łatwe do utrzymania w czystości. Są ponadto lekkie, a więc ich transport i montaż nie sprawiają trudności.
Większość producentów ma w swojej ofercie wanny akrylowe ze specjalną powłoką antybakteryjną, zapobiegającą rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Powłoka antybakteryjna ma najczęściej inną nazwą u różnych producentów. Niekiedy oferowana jest w standardzie lub też jako bogatsze wyposażenie, za które trzeba dopłacić. Powłoka przeciw bakteriom aktywna jest przez cały czas użytkowania wanny i jest odporna na powszechnie stosowane środki czyszczące. Producenci oferują jednak specjalne preparaty do jej pielęgnacji, jednocześnie przestrzegają, że używania detergentów zbyt silnych oraz ostrych myjek może spowodować, że powłoka utraci swoje właściwości.

Tradycyjne wanny, odlewane z żeliwa pokrywanego emalią spotyka się już rzadziej. Dawniej były raczej zimne w dotyku, a także głośne – nalewana do nich woda sprawiała sporo hałasu. Dosyć szybko stygła także w nich woda. Obecnie jednak producenci ocieplają je i wygłuszają (np. pianka silikonową). Są to wanny bardzo trwałe, odporne na uderzenia czy zarysowania. Ich wadą może być duży ciężar, utrudniający transport i montaż.
Spotkać można także wanny z konglomeratu mineralnego – są to przeważnie ekskluzywne, duże wanny wolno stojące, montowane np. na środku salonu kąpielowego.

Wzornictwo
Bogactwo kształtów i wymiarów wanien jest ogromne. Tradycyjne w kształcie są wanny prostokątne. Prostokątny jest właściwie ich obrys, ale wnętrze profiluje się na wiele sposobów: wszystkie ścianki i linie mogą być zupełnie proste, geometryczne i surowe w formie, mogą mieć też lekkie wklęsłości lub wypukłości, mieć kształt owalny, przypominający swą formą ósemkę lub zupełnie oryginalny.
Popularne są wanny narożne, o obrysie zbliżonym do trójkąta. Wśród nich wyróżnia się wanny symetryczne (ich dwa prostopadłe boki są jednakowej długości) i asymetryczne (prawe i lewe – w zależności od rozmieszczenia krótszego jej boku). Wnętrza tych wanien mają najczęściej zaoblone lub okrągłe kształty.
Są również wanny o kształtach nietypowych – wieloboczne, które można ustawić przy ścianie lub
w rogu łazienki na wiele sposobów.
Coraz większym powodzeniem cieszą się wanny owalne lub okrągłe, produkowane przede wszystkim jako wolno stojące, przeznaczone do dużych łazienek – salonów kąpielowych, w których montowane w centralnej ich części. Dla miłośników stylu retro produkowane są wanny na stylizowanych nóżkach, drewnianych lub mosiężnych.


Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także