Walcowe zbiorniki przeciwpożarowe

0
Zbiorniki przeciwpożarowe
Zbiorniki mogą być wykorzystane jako: stacje pompowe, separatory tłuszczu, urządzenia do oczyszczania ścieków, a także jako zbiorniki przeciwpożarowe, zbiorniki do paliw, zbiorniki retencyjne itp.

Jednym z ważniejszych elementów ochrony przeciwpożarowej są zbiorniki, w których przetrzymuje się odpowiedni zapas wody. Zbiorniki takie wykonywane są w formie walców o odpowiednich wymiarach, postawionych w miejscu umożliwiającym łatwy dostęp do instalacji. 

Konstrukcja zbiornika

Zbiorniki przeciwpożarowe muszą być projektowane z uwzględnieniem przepisów, które dokładnie określają ich parametry i funkcjonalność. Ich wysokość i średnica zależy od potencjalnego zapotrzebowania na wodę. Zbiorniki wykonuje się  z różnych materiałów: żywicy, stalowych blach czy betonu. Jeżeli chodzi o żywice do produkcji zbiorników przeciwpożarowych wykorzystuje się najczęściej żywice poliestrowe. Dodatkowe wzmocnienie zbiornika włóknem szklanym pozwala na wzmocnienie jego konstrukcji. Więcej o zbiornikach z żywic na stronie http://www.traidenis-pol.com/produkty/zbiorniki-grp. Stal przeznaczona na konstrukcję takich zbiorników musi posiadać odpowiednie parametry, bardzo popularne wśród producentów są stale cynkowane S350GD+Z275 albo Z360. Arkusze są skręcane śrubami M12, zależnie od konstrukcji stosuje się jeden lub dwa ich rzędy. Grubość blach dobierana jest w zależności od parametrów zbiornika, musi być nie mniejsza niż 2,5 mm. Wewnętrzną izolację stanowią płyty poliestrowe, dodatkowo we wnętrzu stosuje się specjalną membranę oddzielającą wodę od ścian zbiornika. Membrana wykonana jest z materiału EPDM, cechuje się dużą wytrzymałością na przebicia, odpornością na warunki atmosferyczne i elastycznością. Zbiorniki przeciwpożarowe wykonane z tworzywa sztucznego nie ulegają korozji co jest dużą zaletą w porównaniu zbiorników wykonanych ze stali.

Fundamenty

Zbiorniki przeciwpożarowe mogą być podziemne lub naziemne. W przypadku montażu naziemnym zbiornik przeciwpożarowy musi być ustawiony na solidnych, dobrze przygotowanych fundamentach. Fundamenty wykonuje się w technologii żelbetonowej, ich grubość, rodzaj zbrojenia i parametry wytrzymałościowe betonu muszą być dostosowane do warunków podłoża i pojemności. Samą konstrukcję przykręca się do fundamentu przy pomocy utwardzonych chemicznie kotew, ocynkowanych kątowników i specjalnych uchwytów. Przy tej odmianie zbiorników fundament jest jednocześnie dnem, kładziona jest na nim warstwa izolacyjna oraz membrana EPDM. Ze względu na te wymagania fundamenty pod zbiorniki muszą być przygotowane zgodnie z obowiązującymi normami, dzięki czemu będzie zachowane ich bezpieczeństwo i stabilność.

Wyposażenie dodatkowe

Aby zbiorniki w razie pożaru mogły spełniać swoje zadanie, to muszą być jeszcze odpowiedni wyposażone. Najważniejsze elementy takiego wyposażenia to:

  • Grzałka elektryczna, zapobiegająca zamarzaniu wody w niskich temperaturach, najczęściej jest ona automatycznie włączana przy spadku temperatury poniżej 5 stopni.
  • System sond kontrolujących poziom wody w zbiorniku.
  • Drabina z podestem wyposażonym w barierki ochronne.
  • Rurociąg nalewowy, pozwalający na napełnienie zbiornika wodą do odpowiedniej wysokości.
  • Króćce ssawne z płytami antywirowymi, posiadające zakończenia umożliwiające podpięcie węży gaśniczych.
  • Właz rewizyjny, pozwalający kontrolować stan zbiornika wewnątrz.

Powyższe elementy są konieczne do prawidłowego funkcjonowania zbiornika, szczególnie należy zwrócić uwagę na parametry króćców, które muszą być zgodne ze standardami przyjętymi przez straż pożarną.
Źródło: http://www.traidenis-pol.com

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Traidenis-Pol Sp. z.o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także