Usprawnienie pracy kotła

Najnowocześniejsze modele kotłów wyposażone są w liczne urządzenia, które pozwalają na oszczędzanie energii bez pogorszenia warunków w ogrzewanym domu. Korzystając z komputera Termomat właściciele kotłów nieco starszych również będą mogli usprawnić ich pracę.

komputer do kotła coTermomat jest mikroproceserowo sterowanym komputerem pozwalającym na oszczędność energii. Może być stosowany do usprawnienia pracy wodnych instalacji grzewczych zasilanych kotłem olejowym lub gazowym. Kocioł nie może mieć więcej niż 10 lat.

Jak kocioł oszczędza energię
Ponieważ  moc kotła przewidziana jest na siarczyste mrozy, nowoczesny kocioł wyposażony jest w system, który reguluje jego pracę. Jeśli temperatura na zewnątrz jest wyższa, potrzeba mniej mocy, by uzyskać temperaturę wymaganą wewnątrz. Dlatego kotły nie pracują przez cały czas. Wyposażone są w termostaty, które pilnują, by kocioł wyłączał się, kiedy woda grzewcza osiąga wymaganą temperaturę.

Woda grzewcza płynąc w kaloryferach oddaje ciepło i powraca do kotła (ma wówczas niższą temperaturę). Zadaniem kotła jest podgrzać wodę do danej temperatury.Termostat  kontroluje temperaturę wody w zbiorniku kotła. Jeśli temperatura jest wystarczająco wysoka, termostat wyłącza kocioł, palnik jest więc włączany i wyłączany zależnie od temperatury wody w kotle.

zastosowanie mikrokomputeraW czym pomaga mikrokomputer
Zadaniem Termomatu jest sterowanie startami palnika kotła, a przez to udoskonalenie cyklu pracy. Cykl pracy "włącz-wyłącz-włącz-wyłącz" zmusza palnik do 30 000 - 100 000 startów rocznie. Jeśli do instalacji grzewczej włączony jest mikrokomputer, bada on temperaturę  powietrza w pomieszczeniu i ocenia, czy kocioł już powinien zacząć pracę, czy nie. Ogranicza to ilość startów palnika nawet o 50%. Mniejsza ilość startów palnika pozwala oszczędzić energię o 10-30% (podobnie jak w samochodzie, włączanie i wyłączanie powoduje znaczne "pożeranie" energii). Zależy to od rodzaju kotła i temperatur zewnętrznych. Dodatkowym zyskiem jest mniejsze zanieczyszczenie pieca i głowicy palnika,zmniejszenie awaryjności palnika i wydłużenie żywotności kotła

Co jeszcze potrafi mikrokomputer
Termomat steruje także pracą palników dwustopniowych, włączając drugi stopień tylko w przypadku rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło. Można ustawiać wymaganą temperaturę w pomieszczeniu (5 programów), a także włączyć opcję "Kominiarz", która kontroluje emisję spalin. Należy dodać, że dodatkową zaletą zmniejszenia ilości startów palnika jest niższa emisja spalin i dwutlenku węgla. Oszczędzając energię dzięki mniejszej liczbie startów palnika można też zmniejszyć obciążenie środowiska.

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze (służą do tego dwa przyciski). Oznakowane jest znakiem CE zgodności europejskiej CE. Znak ten wymagany jest jako znak jakości (zgodności ze zharmonizowanymi normami europejskimi) i od czasu wejścia naszego kraju do Unii obowiązuje także na terenie Polski (w miejsce dawnego znaku bezpieczeństwa B).

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Źródło: Termomat

Polecamy Ci również

Zobacz także