Usprawnienie instalacji– zastosowanie grup pompowych ESBE

0
Usprawnienie instalacji– zastosowanie grup pompowych ESBE

Wymieniając stary kocioł na nowy bardzo często inwestorzy decydują się na kocioł gazowy, coraz częściej są to nowoczesne kotły kondensacyjne.

Charakteryzują się one wyższą sprawnością użytkowania, odbiera bowiem dodatkową ilość energię ze spalin, która w tradycyjnych kotłach ucieka bezpowrotnie przez komin. Kocioł kondensacyjny pozwala więc na obniżenie kosztów ogrzewania. Zamontowanie takiego kotła powoduje jednak zmiany w instalacji – szczególnie temperatur – zasilania i powrotu. Pożądana jest jak najniższa temperatura powrotu do kotła.

Najczęściej tego rodzaju źródła ciepła wykorzystywane są przy odbiornikach, które pracują z niskim parametrem np. ogrzewanie podłogowe. W przypadku zastosowania tego rodzaju odbiornika konieczne będzie mimo wszystko odpowiednie wysterowanie parametrów zasilania takiego układu, tak żeby temperatura zasilania ogrzewania podłogowego nie była zbyt wysoka i nie zaszkodziła samej instalacji i elementom z nią powiązanym np. podłodze. Stąd ważne jest obniżenie temperatury zasilania. Do tego celu można wykorzystać grupy pompowe ESBE.

Cechą charakterystyczną grup pompowych ESBE jest niespotykana na rynku uniwersalność oraz bardzo nowoczesny wygląd, doceniony nagrodą RedDot2015. Są to więc produkty, które pomogą znacząco skrócić czas montażu instalacji i wydatnie poprawią jej estetykę.

Grupy pompowe serii GRA i GRC to urządzenia wyposażone w trójdrogowy zawór mieszający o progresywnej charakterystyce i siłownik elektryczny (GRA) lub siłownik ze sterownikiem pogodowym lub temperatury wewnętrznej (odpowiednio GRC11x i GRC11x).

Dzięki zastosowaniu uniwersalnych zaworów mieszających VRG430 o progresywnej charakterystyce możliwe jest stosowanie jednego typu grupy pompowej do zasilania układu o dowolnej mocy nieprzekraczającej parametrów maksymalnych dla grupy pompowej. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie pomagające przy stosowaniu tych urządzeń – nie są potrzebne dobory i nie ma potrzeby wybierać urządzenia spośród wielu wariantów wielkości armatury.

Każda grupa pompowa firmy ESBE wyposażona jest w zawory odcinające z termometrami oraz pompę firmy Wilo lub Grundfos, dostępne są z przyłączami DN25 i DN32. Zastosowana pompa daje możliwość pracy ze stałym lub zmiennym ciśnieniem oraz posiada funkcję odpowietrzania. Zastosowane pompy to tzw. pompy elektroniczne, zgodne z najnowszymi normami i dostosowujące parametry pracy do zapotrzebowania zasilanego obiegu grzewczego. Zastosowana izolacja termiczna izoluje wyłącznie elementy hydrauliczne i jest podzielona na sekcje. Oznacza to, że elementy elektryczne znajdują się poza izolacją oraz istnieje możliwość zdjęcia tylko części izolacji.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także