Urządzenia grzewcze do Odnawialnych Źródeł Energii

Urządzenia grzewcze do Odnawialnych Źródeł Energii

Urządzenia grzewcze do OZE z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ dostarczają czystą energię, którą pobierają z odnawialnych źródeł, jakimi są m.in. powietrze, ziemia, słońce.*

Głównymi czynnikami, które skłaniają nabywców do inwestowania w tego typu systemy grzewcze są ich coraz niższe ceny, niewielkie koszty ogrzewania pomieszczeń i/lub podgrzania c.w.u. oraz eksploatacji, a także pojawiające się dotacje i dopłaty do zakupu tych urządzeń. Znaczący jest także dużo łatwiejszy montaż w stosunku do innych urządzeń służących do ogrzewania. Niższe ceny, zwłaszcza w czasach przybierającego na sile kryzysu oraz wzrostu cen paliw, są głównym argumentem przemawiającym za inwestowaniem w pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Firma Galmet – producent polskich systemów grzewczych, w niniejszym artykule prezentuje specyfikę działania tych urządzeń na przykładzie modeli ze swojej oferty.

pompa ciepłaPowietrzne pompy ciepła

Jedną z powietrznych pomp ciepła, które w naszym kraju cieszą się coraz większym uznaniem jest model EasyAir Basic 2 GT, który poprzez kanały powietrzne pobiera ciepłe powietrze z otoczenia tj. z zewnątrz lub wewnątrz budynku. Urządzenie posiada moc grzewczą 1,92 kW, co pozwala uzyskać wartość COP (współczynnik przyrostu mocy) na poziomie 3,2 (przy podgrzaniu z temp. +10ºC do +45ºC), zużywając zaledwie 600 W energii elektrycznej podczas godzinnej pracy. Basic podczas pracy podgrzewa wodę do temperatury 50oC oraz osusza pomieszczenie. Dodatkowym walorem urządzenia, zauważalnym zwłaszcza w okresie letnim, jest możliwość chłodzenia małych pomieszczeń podczas jego pracy. Innym z atutów pompy Galmet jest spełnianie bardzo istotnego wymogu bezpieczeństwa tzw. "podwójnej przegrody", oddzielającej czynnik chłodniczy od c.w.u.. Pompa jest w pełni kompaktowym urządzeniem i posiada wszelkie niezbędne elementy m.in.: sterownik, sprężarkę, parownik oraz zasobnik na wodę użytkową o poj. 200 l. z wężownicą spiralną, który może pracować także samodzielnie.
Wężownica stanowiąca integralną część zbiornika umożliwia podłączenie pompy ciepła do istniejącej instalacji np. z kotłem c.o. lub z systemem solarnym. Zasobnik z najlepszą z dostępnych na rynku izolacją (twardy poliuretanem o niskiej przenikalności ciepła) zapewnia ciepłą wodę dla 4-5 osobowej rodziny przy jej zużyciu ok. 40 l./osobę/dobę. W standardzie urządzenie wyposażono w grzałkę elektryczną o mocy 2 kW, dzięki czemu istnieje możliwość wykorzystania trzech niezależnych źródeł ciepła (pompa, grzałka, kocioł c.o./solar). Nad całością pracy czuwa dotykowy sterownik posiadający funkcje np. ECO (ekonomiczne ogrzewanie c.w.u.), PARTY (ekspresowe podgrzewanie c.w.u.), antylegionella (przypomnienie o przegrzewaniu wody w zbiorniku) oraz sterowania pompą do cyrkulacji c.w.u. Roczne oszczędności wynikające z użytkowania pompy ciepła w porównaniu do grzałki elektrycznej sięgają ok. 1000 PLN (2000 kWh), przy dziennym zużyciu wody na poziomie 200 l.

Model EasyAir Small 2 GT posiada funkcjonalność zbliżoną do modelu opisanego powyżej, ale nie jest zintegrowany z podgrzewaczem c.w.u.. Jest propozycją dla użytkowników, którzy już posiadają wymiennik c.w.u. Niewielkie wymiary pompy umożliwiają jej usytuowanie na zbiorniku wolnostojącym oraz łatwy montaż i połączenie z już pracującą instalacją.

Model Air Max GT jest nowością w ofercie pomp ciepła Galmet. Służy do ogrzewania domu oraz przygotowania c.w.u. Jest w pełni kompaktowym urządzeniem przeznaczonym do montażu na zewnątrz budynku. Dostępne są modele w zakresie mocy: 5, 7, 9 i 11 kW, które przy parametrach A7W35 osiągają współczynnik COP nawet do 4,59. Istotną zaletą tej pompy jest jej wysoka wydajność pracy nawet w ujemnej temperaturze - 15° C! Wyższą sprawność urządzenia zapewnia elektronicznie sterowany wtrysk cieczy chłodniczej do parownika, bardzo wydajny, automatyczny system rozmrażania parownika oraz sterownik Siemens z regulatorem pokojowym. Pompę ciepła charakteryzuje bardzo cicha praca dzięki zastosowaniu najnowszej generacji wentylatorów. Istotnym plusem urządzenia jest możliwość diagnostyki oraz sterowania jej pracą przez Internet.

Pompy ciepła typu ziemia-woda

Galmet w swojej ofercie posiada także pompy ciepła typu ziemia – woda. Jednym z modeli jest pompa New MiniLand GT. Jest to kompaktowe urządzenie gotowe do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynków. Z powodzeniem może być jedynym źródłem ciepła w budynku, nie potrzebuje przy tym żadnego dodatkowego „wspomagania”. New MiniLand GT w standardowym wyposażeniu posiada pompę obiegową dolnego oraz górnego źródła, czujnik automatyki pogodowej oraz grzałkę elektryczną. Pompa idealnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, przy którym wartości średnioroczne COP (współczynnik przyrostu mocy) mogą osiągać wartość powyżej 4, czyli za jedną kilowatogodzinę energii elektrycznej służącej do napędu sprężarki otrzymujemy 4 kW energii cieplnej do ogrzania budynku.

W ofercie firmy dostępny jest także model New ML Compact GT, który posiada parametry techniczne zbliżone do New MiniLand ale jej dodatkowym atutem jest zbiornik o pojemności 180 l zintegrowany z pompą ciepła w jednej obudowie.

kolektor płaskiKolektory słoneczne

Niebawem firma uruchomi najnowszą na polskim rynku fabrykę do produkcji kolektorów słonecznych płaskich. Prototyp kolektora powstał w wyniku badań realizowanych przez inżynierów firmy Galmet we współpracy z naukowcami Instytutu Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów Politechniki Wrocławskiej. Linia produkcyjna i zaplecze okołoprodukcyjne zrealizowane zostały na indywidualne zamówienie Galmet i składają się z najnowocześniejszych maszyn wykonanych przez renomowanych europejskich i polskich producentów. Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki inwestycjom poczynionym przez właścicieli firmy oraz pozyskaniu dotacji z Funduszy Unijnych w ramach POIG.

Systemy grzewcze - kompleksowa oferta

Galmet jest także liderem na polskim rynku jeśli chodzi o produkcję zbiorników, które stanowią uzupełnienie wszelkich systemów grzewczych. Klienci w zależności od potrzeb mogą zaopatrzyć się w: elektryczne ogrzewacze wody, termy elektryczne, wymienniki c.w.u. pionowe z jedną, dwiema, a nawet trzema wężownicami spiralnymi, wymienniki c.w.u. z wężownicami o powiększonej powierzchni typ: Maxi i Maxi Plus. Ofertę uzupełniają wymienniki c.w.u. poziome z wężownicą spiralną, z podwójną wężownicą „U”, dwupłaszczowe oraz kombinowane zbiorniki akumulacji ciepła i bufory – tak bogatego wyboru ogrzewaczy w Polsce nie posiada żaden inny producent. Wspomniane wymienniki współpracują m.in. z kotłami c.o., ale także, co świadczy o ich innowacyjności, z urządzeniami korzystającymi ze źródeł energii odnawialnej (tj. z solarami i pompami ciepła). Zbiorniki izolowane są najlepszym ociepleniem, jakie stanowi twarda pianka poliuretanowa (współczynnik przenikalności λ=0,023) lub pianką polistyrenową.

wymiennik biwalentnykocioł na paliwa stałe

Szeroki wolumen produkcji, pozwolił na stworzenie kompleksowej oferty obejmującej m.in. ogrzewacze wody, kotły c.o. pompy ciepła i kolektory słoneczne. Natomiast ponad 30. letnie doświadczenie w branży to także, gwarancja jakości, a ponadto: doradztwo, transport oraz własny serwis fabryczny działający na terenie całej Polski.

* artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galmet

Polecamy Ci również

Zobacz także