Urządzenia grzewcze

Urządzenia grzewcze

kocił wiszącyAby dokonać właściwego wyboru kotła, który będzie ogrzewał nasz dom, warto zapoznać się z ofertą dostępną na rynku. Jest ona bardzo bogata.  Jeszcze kilkanaście lat temu kłopotu z tym nie było wcale, to dzisiaj jest to sprawa bardziej skomplikowana.

Kotły dzielą się na kilka grup, w zależności od zastosowanej zasady podziału:

  • w zależności od materiału, z którego zostały wykonane - kotły żeliwne i stalowe,
  • w zależności od ciśnienia - kotły niskiego i wysokiego ciśnienia,
  • w zależności od rodzaju czynnika grzejnego - wodne i parowe,
  • w zależności od rodzaju spalanego paliwa - kotły na paliwa stałe, paliwa ciekłe, gaz i biomasę.

Kotły gazowe
Kryteria wyboru kotła gazowego:

  1. sposób montażu - wiszące i stojące,
  2. pełnione funkcje - jedno- i dwufunkcyjne,
  3. odprowadzanie spalin i sposób pobierania powietrza - otwarta lub zamknięta komora spalania,
  4. sprawność kotła - tradycyjny i kondensacyjny.
Na przełomie XIX i XX wieku powszechnie zaczęto stosować paliwa gazowe. Ich dystrybucja jest łatwa, są czyste, za paliwo płaci się po zużyciu. Kotły gazowe nie potrzebują składu paliwa, są stale gotowe do pracy.


Wiszący czy stojący?
Podstawową cechą różniącą kotły wiszące od stojących jest ich pojemność wodna. W kotłach stojących przewyższa ona wielokrotnie pojemność kotłów wiszących.

Pojemność wodna kotła wiszącego – od 0,02 do 0,20 dm³/kW.
Pojemność kotła stojącego - 0,3-0,7 dm³/kW.

W przypadku zastosowania kotła olejowo - gazowego pojemność wynieść może nawet 4,0 dm³/kW. Dzięki dużej pojemności wodnej w kotłach stojących, można wykorzystać jedno- lub dwustopniowe palniki. Możliwe jest to dlatego, że objętość wody zapewnia akumulację ciepła i ogranicza liczbę startów palnika. Z punktu widzenia instalatora ważną cechą jest możliwość współpracy z wielobiegowymi instalacjami grzewczymi budynków. Kotły stojące często są wyposażone w dwa,
a nawet trzy zestawy króćców zasilania i powrotu, co pozwala na wpięcie pomp obiegowych zasilających poszczególne obiegi grzewcze. Upraszcza to wykonanie instalacji rozdzielającej przewodów wody grzewczej w kotłowni i zmniejsza ryzyko niepożądanego współoddziaływania na siebie pracujących jednocześnie pomp obiegowych.

Kotły wiszące mają ograniczenia maksymalnego natężenia przepływu wody grzejnej. Przystosowane są zazwyczaj dla jednego obiegu. Mają one jednak wielu zwolenników ze względu na to, że są mniejsze i tańsze. Kotły wiszące wyposażone są we wszystkie elementy niezbędne do właściwego funkcjonowania, posiadają palniki o płynnej regulacji, które szybko dopasowują wydajność do zmieniającego się ciepła. Maja jednak mniejszą trwałość niż kotły stojące.

kocioł konwencjonalny dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalaniaKotły z zamknięta komorą spalania
Kotły z zamkniętą komorą spalania, mogą pracować niezależnie od ilości dostarczonego powietrza do pomieszczenia (powietrze do spalania pobierane jest z zewnątrz budynku). Spaliny odprowadzane są w całości na zewnątrz budynku. Taki układ umożliwia montowanie kotła wśród mebli, w pomieszczeniach ze szczelnymi oknami, o małej kubaturze oraz wszędzie tam, gdzie byłyby problemy z dostępem do powietrza i odprowadzeniem spalin. Ich zaletą jest również posiadanie wentylatora, który wymusza przepływ spalin. Dzięki temu nie ma potrzeby podłączania kotła do komina, a spaliny można wyprowadzić krótkim przewodem spalinowym przez ścianę lub dach. Dzięki zastosowaniu zamkniętej komory spalania uzyskuje się większą sprawność kotła. Zamknięta komora spalania daje również gwarancję bezpieczeństwa, że spaliny nie wydostaną się na zewnątrz. Zastosowanie kotła z zamkniętą komorą spalania sprawia, że kocioł jest mniejszy i lżejszy.

Kotły z zamkniętą komorą spalania produkowane są tylko jako kotły wiszące, podobnie jak kotły kondensacyjne.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także