Unifony - tradycja i nowoczesność

Unifon to element instalacji domofonowej (widefonowej), instalowany wewnątrz lokalu. Najczęściej ma postać słuchawki, a jego zadaniem jest komunikacja z osobami pozostającymi na zewnątrz lub komunikacja wewnętrzna.

Unifony wykonuje się z tworzywa sztucznego. Obecnie najczęściej stosuje się tworzywo o nazwie ABS, które charakteryzuje się znaczną wytrzymałością oraz estetycznym wyglądem.

Każdy unifon składa się z następujących części:

  • część (stacja) bazowa (podstawa), na której osadzone są pozostałe składniki;
  • mikrofon i głośnik (najczęściej umocowane w słuchawce), które umożliwiają komunikację z osobami poza lokalem i komunikację wewnętrzną (czyli wewnątrz budynku, np. między lokalem a recepcją lub między lokalami);
  • przełącznik główny – zmiany trybu. Zadaniem tego przełącznika jest przełączanie trybu pracy czuwanie – rozmowa. Najczęściej przycisk przełącznika znajduje się pod słuchawką i jest uruchamiany dzięki jej odłożeniu/podniesieniu);
  • przycisk rygla zwalniającego elektrozaczep drzwi. Przycisk ten umożliwia otwieranie drzwi wejściowych (może być aktywny także przy odłożonej słuchawce);
  • przełącznik dodatkowe – umożliwia włączenie dodatkowych funkcji.

Podstawowy parametr opisujący system domofonowy to liczba przewodów dochodzących do unifonu. Liczba ta zależy głównie od rodzaju systemu (cyfrowy czy analogowy).
W systemie cyfrowym funkcjonują linie dwuprzewodowe; a w systemie analogowym – najczęściej pięcioprzewodowe i sześcioprzewodowe, choć liczba przewodów może wynosić cztery, trzy, a nawet dwa. Wynika z tego, że unifony w systemie analogowym mogą mieć dodatkowe funkcje.

Unifony - tradycja i nowoczesność - zdjęcie 1Unifony - tradycja i nowoczesność - zdjęcie 2Unifony - tradycja i nowoczesność - zdjęcie 3

Nowoczesne unifony są przyjazne użytkownikowi. Dąży się do tego, by słuchawka była płaska i lekka. Niektóre unifony mają  dodatkowe zabezpieczenia przed strąceniem słuchawki ze stacji bazowej (np. w korytarzu) jest to możliwe dzięki specjalnemu zatrzaskowi, który zatrzymuje słuchawkę i pozwala tylko na jej  celowe zdjęcie z bazy. Można też regulować głośność dzwonka, aż do całkowitego wyciszenia; a nawet ustawiać dowolne dźwięki dzwonków.
Domofony analogowe mogą mieć funkcje dodatkowe. Najczęściej stosuje się przyciski dodatkowe do otwierania poszczególnych drzwi systemu - w osiedlach zamkniętych otwieramy najpierw bramę wjazdową, a potem domofon do naszego budynku.
Coraz popularniejsza jest też funkcja interkomu, kiedy za pomocą unifonu można komunikować się nie tylko z recepcją (stanowiskiem ochrony), ale też z innymi lokalami.
Dodatkowe przyciski mogą służyć do uruchamiania oświetlenia na klatce schodowej lub przy bramie wjazdowej, a nawet do tymczasowego odłączanie unifonu od systemu domofonowego.
Obecnie unifony są dostępne w praktycznie każdym kolorze, co pozwala na wkomponowanie słuchawki w zaprojektowane wnętrze. Dzięki odpowiedniej konstrukcji stacji bazowej (jest ona mocowana na kołki i zaczepy) unifon można zamocować w pozycji pionowej (na ścianie) lub, po usunięciu zaczepów, ustawić w pozycji poziomej (np. na biurku).

Oceń artykuł
3,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: Laskomex

Polecamy Ci również

Zobacz także