Ultrafiltracja - sposób na dobrą wodę

Wiemy, że żadna sieć wodociągowa, nawet wykonana z najlepszych materiałów i najlepiej eksploatowana, nie zapewnia w naszych domach ciągłej dostawy smacznej wody o zagwarantowanej czystości, w tym bakteriologicznej. Skuteczną metodą przywrócenia wodzie odpowiedniej jakości jest jej oczyszczanie w systemie ultrafiltracji.

ultrafiltracja

W kranie nie płynie czysta woda…
Zawsze może zdarzyć się coś, co wpłynie na choćby chwilowe pogorszenie jakości wody w naszych domach. Jeśli nawet z ujęcia wypływa krystalicznie czysta, to przebywając w rurociągach nabiera woni osadów w nich nagromadzonych oraz materiału, z którego są one wykonane. Płynąc porywa drobne cząstki, a wszystko to czyni, że staje się niesmaczna i niezbyt chętnie używamy jej do gotowania posiłków, czy napojów gorących. Są momenty, w których zastanawiamy się, czy płynąca z kranu woda jest bezpieczna dla naszego organizmu. Z tego powodu nazywamy ją „kranówką”. Dlatego też powodzeniem cieszą się wody butelkowane, a w niektórych miastach wody ze studni artezyjskich. Choć często nazywamy je wodami mineralnymi, to pochodzą one  najczęściej z tych samych ujęć, z których płynie pospolita „kranówka”i są podobnie uzdatniane. Jedno co je różni, to brak zanieczyszczenia wtórnego w wodach butelkowych. W dużych miastach „kranówka” jest silnie chlorowana dla bezpieczeństwa, co dodatkowo psuje jej smak i zapach. Jeśli jednak zanieczyszczenie wtórne oraz chlor usuniemy, to „kranówka” znów może stać się wodą krystalicznie czystą i w smaku dorównującą wodom butelkowanym. W ten sposób ograniczymy wydatki domowe, a ponadto poprawimy poczucie bezpieczeństwa - swoje i swoich najbliższych.

zanieczyszczenia wodyPrzywróćmy wodzie odpowiednią jakość
Można skutecznie przywrócić wodzie odpowiednią jakość poprzez jej oczyszczenie w systemie ultrafiltracji, produkowanym przez amerykańską firmą A.J.Antunes&Co. Filtry tego systemu wykonane są z wielu przewodów o małych średnicach, z materiału o odpowiedniej porowatości, co czyni, że po przejściu przez nie wody, zatrzymywane są bakterie, cysty i wirusy oraz drobne cząstki zwane koloidami, powodujące zmętnienie wody. Filtry w tym systemie są bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, bo nie usuwają pierwiastków życia, wapnia i magnezu, jak to czynią inne technologie membranowe obecne na rynku (odwrócona osmoza). System daje więc po przefiltrowaniu „kranówki” wodę bezpieczną pod względem bakteriologicznym oraz czyni ją krystalicznie czystą i poprawia smak oraz zapach. Jeśli dołączymy do niego filtry węglowe to możemy uzyskać wodę pitną najwyższej jakości.

system ultrafiltracjiUltrafiltracja w Polsce
W Polsce system ultrafiltracji Antunes był testowany przez firmę Bartosz przez okres dwóch miesięcy na różnych wodach i różnych zestawieniach. Stwierdzono możliwość uzyskiwania dobrej wody pitnej - nie tylko z wody wodociągowej. Uzyskiwano ją ze ścieków oczyszczonych w oczyszczalni miejskiej w Białymstoku, z rzek nizinnych (Supraśl oraz Narew), podgórskich (Rudawa w Krakowie), zalewu w Kielcach. Jedyny warunek uzyskania w ten sposób wody pitnej jest taki, że woda oczyszczana musi posiadać skład chemiczny, jaki wymaga się od wody pitnej. Oznacza to, że dzięki zastosowaniu systemu ultrafiltracji, możliwe jest proste zaopatrywanie gospodarstw domowych oraz zakładów w wodę pitną z rzek i zbiorników wodnych otwartych (odpowiedniej klasy czystości). System ten posiada zdolności oczyszczania wody pod względem bakteriologicznym, więc może też służyć jako urządzenie do dezynfekcji wody bez konieczności dozowania chemikaliów Skutecznie zastępuje również lampy UV w tym procesie – dając większą skuteczność, bo jego działanie w tym zakresie nie zależy od poziomu mętności wody, co jest przy lampach warunkiem zasadniczym. System może więc być instalowany w obiektach zaopatrywanych w krystaliczną wodę z potoków górskich, nawet zagrożonych skażeniem bakteriologicznym.

Zalety systemu
System ultrafiltracji jest dobrym sposobem na uzyskanie wody bezpiecznej dla organizmu ludzkiego i może chronić przed skażeniem wody przypadkowo lub celowo. Nie wymaga on dozowania chemikaliów. Zajmuje niewiele miejsca w celu zainstalowania, ale powinien być ustawiony blisko miejsca poboru wody. Praktycznie nie zużywa energii do pracy. Jest prosty w obsłudze, a proces regeneracji realizowany jest przez płukanie automatyczne niewielką ilością wody surowej. Produkowany jest w kilku wielkościach o wydajności od 5,8 do 35 l/min, co oznacza, że może w ciągu doby wyprodukować nawet 50 m3 czystej wody. Jego wydajność zależna jest od jakości wody uzdatnianej i spada przy oczyszczaniu wody silnie zanieczyszczonej. Jest inwestycją bardzo ekonomiczną w stosunku do osiąganych efektów. Posiada atest PZH.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Bartosz

Polecamy Ci również

Zobacz także