Technologia się zmienia, a szkło wciąż jest w modzie

0
Oświetlenie ledowe
Coraz częściej poszukujemy lamp, które nie tylko dają ciepłe światło, lecz także stanowią wyjątkową dekorację domu.

W sklepach z oświetleniem, wybierając najlepiej pasujące do wnętrza lampy można spędzić długie godziny. Co jest modne w tym sezonie? Co się nie znudzi za kilka lat i na co zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe w podjęciu właściwych decyzji.

Technologię LED jeszcze niedawno nazywano przyszłością oświetlenia domowego. Teraz to już teraźniejszość. Jej zalety – trwałość, energooszczędność i różnorodność zastosowań sprawiają, że produkty LED z dnia na dzień stają się coraz powszechniej stosowanymi, podstawowymi źródłami światła. Coraz częściej poszukujemy lamp, które nie tylko dają ciepłe światło, lecz także stanowią wyjątkową dekorację domu. Szukamy rozwiązań budujących atmosferę wnętrz w oryginalny sposób. Innowacyjne, LEDowe źródła światła idealnie komponują się z nowocześnie urządzonym wnętrzem, zachowując przy tym to, co najlepsze z minionej epoki. Z tradycyjną żarówką  łączy je nie tylko kształt, lecz także zestaw charakterystycznych cech technicznych, takich jak np. ściemnianie czy materiały, z których są wykonane – mówi Robert Słowiński z firmy Ledvance. Spośród bogatej oferty produktów, mamy do wyboru m.in. lampy wykonane ze szkła, produkty w stylu retro, barwione na złoto, w kształtach odpowiadających tradycyjnym źródłom światła – kulki i klasycznej bańki – dodaje.

Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych żarówek są lampy LED firmy OSRAM z serii Retrofit wykonane w całości… ze szkła. Dzięki takiej konstrukcji jeszcze lepiej naśladują wygląd swoich dawnych odpowiedników i wpisują się w obecne trendy na rynku oświetleniowym. Oferta lamp Retrofit jest bardzo szeroka, znajdują się w niej źródła światła na różnych trzonkach, w różnych kształtach, z matową bądź przezroczystą bańką, a nawet takie, wyposażone w innowacyjne, LEDowe pręciki, które pięknie prezentują swoje walory w przezroczystych, niestandardowych oprawach. W portfolio są także rozwiązania dla bardziej zaawansowanych potrzeb, o jeszcze lepszych parametrach i właściwościach świetlnych, m.in. w wersjach ściemnialnych (jako zamienniki produktów o mocy do 60 W), jak i klasycznych (zastępujących wersje o mocy 75 i 100 W). Co więcej, część lamp serii Retrofit jest produkowana w Niemczech i objęta 2-letnią gwarancją.

Oświetlenie LED

Źródła LED mogą stanowić także idealny zamiennik dla reflektorowych lamp halogenowych

OSRAM
Oświetlenie LED

Większość modeli można także ściemniać, co pozwala w prosty sposób sterować temperaturą barwową i natężeniem światła.

os
żarówka LED

Innowacyjne, LEDowe źródła światła idealnie komponują się z nowocześnie urządzonym wnętrzem, zachowując przy tym to, co najlepsze z minionej epoki.

OSRAM
Ledowe oświetlenie do domu

Technologię LED jeszcze niedawno nazywano przyszłością oświetlenia domowego.

OSRAM


Źródła LED mogą stanowić także idealny zamiennik dla reflektorowych lamp halogenowych, które od września br. nie są wprowadzane do obrotu w krajach Unii Europejskiej. Na rynku są już dostępne lampy typu PAR16 i MR16 w szklanych obudowach. Większość modeli można także ściemniać, co pozwala w prosty sposób sterować temperaturą barwową i natężeniem światła. Po włączeniu LED będzie świecić jak tradycyjna żarówka o ciepłobiałej barwie światła (2700 K), a gdy lampa zostanie przyciemniona, stworzy przytulne, nastrojowe światło o jeszcze cieplejszej barwie (2000 K). Ten efekt naśladuje tradycyjne, zwykłe żarówki, w których regulacja strumienia świetlnego automatycznie zmieniała barwę emitowanego przez żarnik światła. Także reflektorowe lampy halogenowe typu R63 i R80, często wykorzystywane jako oświetlenie akcentujące, można już wymienić na przezroczyste, szklane LED, wyposażone w innowacyjne „pręciki LED”.

W modzie są też tzw. produkty eco-friendly. Te kryteria najlepiej spełniają lampy LED – zużywają nawet o 90% mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła. Ponadto nie zawierają rtęci, są bezpieczne dla wzroku i przyjazne dla użytkownika. Wśród innych zalet należy wymienić także komfort oświetlenia dzięki ciepłobiałej i jednolitej barwie światła, wysoki wskaźnik oddawania barw (Ra >80), szeroki kąt rozsyłu światła, odporność na wstrząsy czy niewielkie wydzielanie ciepła. W porównaniu z innymi energooszczędnymi źródłami światła są także znacznie bardziej odporne na częste włączanie i wyłączanie oraz wahania napięcia i nie emitują promieniowania UV oraz podczerwonego.

Ponieważ lampy LED kupujemy na długie lata, powinniśmy robić zakupy „z głową”. Kupujmy dobre jakościowo, oryginalne produkty od znanych producentów, bo tylko one gwarantują nam wysoką jakość i zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania na długie lata – mówi przedstawiciel firmy Ledvance. W sklepach możemy znaleźć propozycje, które kuszą znacznie niższymi cenami. Pamiętajmy jednak, że niska cena niemal zawsze oznacza niską trwałość. Lampy LED, którym możemy zaufać, to urządzenia bardziej skomplikowane od zwykłych żarówek – aby funkcjonowały prawidłowo, powinny składać się z pojedynczych diod wysokiej jakości oraz być dodatkowo wyposażone w odpowiedni system zasilania. Nierzetelni producenci, szukając oszczędności, często na etapie produkcji decydują się na komponenty słabej jakości, a czasem wręcz rezygnują z niektórych elementów, co ma swoje negatywne skutki i w konsekwencji może okazać się niebezpieczne.
Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: OSRAM

Polecamy Ci również

Zobacz także