Targi na miarę oczekiwań całej branży

W dniach 22-25 stycznia 2008 roku w Poznaniu odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA, a także Międzynarodowe Targi Maszyn, Pojazdów i Sprzętu Budowlanego BUMASZ. Około 1600 wystawców na blisko 43 tys. m² powierzchni ekspozycyjnej Targów Poznańskich zaprezentowało swoją ofertę, a w tym ponad 150 nowości produktowych.

targi budowlaneBudownictwo wielorodzinne
W drugi dzień trwania targów odbyło się seminarium pod hasłem "Współczesne budownictwo wielorodzinne w Polsce" zorganizowane wspólnie z Fundacją Twórców Architektury. Prelegenci mówili o tendencjach, wzorach, potrzebach polskiego budownictwa wielorodzinnego. Prezentacje uczestników oraz wnioski podjęte podczas końcowej dyskusji potwierdziły wysoki poziom merytoryczny seminarium. Wśród uczestników rozlosowano nagrody niespodzianki oraz prenumeraty kwartalnika Archiwolta i książki architektoniczne.

Energia - temat na czasie
Czy energooszczędność się opłaca? Na to pytanie odpowiedziała II edycja Salonu Ekspertów, która odbyła się w trakcie targów BUDMA 2008 na blisko 250 m2 powierzchni wystawienniczej. Pod egidą miesięcznika IZOLACJE oraz kwartalnika Ekspert Budowlany, do dyspozycji gości targowych zlokalizowano 18 stoisk - punktów doradczych. Obecni w Salonie eksperci, reprezentujący różne branże sektora budowlanego, podzielili się swoją wiedzą z zakresu energooszczędności oraz doradzali, jakie stosować rozwiązania techniczne w tym zakresie. Partnerem projektu przy organizacji Salonu Ekspertów były Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Ważnym tematem targów BUDMA 2008 były świadectwa energetyczne. Podczas związanego z tą kwestią seminarium omówiono zagadnienia prac nad wdrożeniem Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynku wraz przepisami wykonawczymi do Prawa Budowlanego ustalającymi metodykę i zawartość świadectw energetycznych. Przedstawiono algorytmy do obliczeń charakterystyk energetycznych budynków. Zaprezentowanie doświadczeń innych krajów europejskich w problematyce ocen energetycznych pozwoliło określić stan i jakość tych działań w Polsce.Wszystkim zainteresowanym tematem energii sporej wiedzy dostarczył Targowy Dzień Audy-
tora Energetycznego. Cykl prelekcji zaprezentował aktualne problemy działalności audytorów energetycznych, w tym także przygotowania do działalności w zakresie sporządzania świadectw energetycznych budynków. Ponadto omówiono technologie budownictwa energooszczędnego i najnowsze technologie stosowane w budynkach pasywnych. Elementem przybliżającym możliwości realizacyjne tego typu budynków było omówienie zasad i możliwości finansowania takich przedsięwzięć. Czołowe firmy działające na naszym rynku przedstawiły przykładowe realizacje budowlane z zastosowaniem swoich najnowszych materiałów termoizolacyjnych.

BUDMA architektom
Organizatorzy targów BUDMA przygotowali ciekawy program również i dla architektów, w tym Targowe Spotkania z Architekturą. Z pewnością zainteresował ich ARCHISPACE, przestrzeń wzajemnych relacji producentów i architektów, produktów i projektów niezbędnych przy realizacji budynku i procesie jego projektowania.
Targi BUDMA i projekt ARCHISPACE były okazją, aby przekonać się o korzyściach płynących z zastosowania najnowocześniejszych systemów informatycznych opartych o technologię Building Information Modeling. Na stoisku można było się przyjrzeć procesowi projektowania i "wstawiania" konkretnego detalu do projektu budynku, możliwościom jego "obróbki" i realizacji najbardziej skomplikowanej wizji architektonicznej.
Innym ciekawym przedsięwzięciem była "Akcja-Kreacja. Projektowanie na żywo", które oprócz pokazania publiczności na żywo jak powstaje projekt architektoniczny, miało na celu promocję współczesnej architektury polskiej, młodych projektantów oraz wizerunku architektury jako gałęzi sztuki. W imprezie wzięły udział młode pracownie architektoniczne i grupy projektantów z 9 miast Polski, m.in. GRUPA PROJEKTOWA KOMBINAT, ALTRA_ARCHITECTS, FTRONT ARCHITECTS, EASST.COM, NEOSTUDIO ARCHITEKCI. Ich zadaniem było stworzenie na żywo, pracując przy otwartych dla publiczności stanowiskach, projektu budynku. Temat, czyli program obiektu i konkretna lokalizacja, zostanie wybrany w każdym mieście indywidualnie, tak aby był jak najciekawszy, zarówno dla projektantów, jak i dla widzów. Przez dziesięć godzin publiczność mogła obserwować, jak postępuje praca architektów - od wstępnych dyskusji i szkiców, po opracowanie makiet i wizualizacji.
W trakcie projektowania odbyły się również wykłady i prezentacje dotyczące architektury. Zwycięzcy edycji lokalnych spotkają się w wielkim finale, który odbędzie się wiosną 2008 roku w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Finałowi towarzyszyć będzie wystawa najlepszych projektów powstałych w każdym z 9 miast, gdzie odbywało się wydarzenie Akcja-Kreacja.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także