Targi BUD-GRYF i ENERGIA - podsumowanie

Zakończyły się 18. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF, 13. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz Targi Dużych Inwestycji TDI. Targi zgromadziły ponad 270 wystawców z Polski, Niemiec i Czech oraz około 10 000 zwiedzających.

Prezentowane bogate oferty wystawców potwierdziły, że kondycja branży budowlanej i energetycznej jest dobra. Przez trzy dni odwiedzający targi mieli możliwość poznać ciekawą ofertę produktów i usług, zapoznać się z  nowościami, uzyskać poradę, uzupełnić swoją wiedzę oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe. Na 6 200 m2 powierzchni wystawienniczej zaprezentowano materiały budowlane i wykończeniowe, narzędzia, maszyny budowlane, wyroby z kamienia, betonu, drewna oraz asortymentu wyposażenia wnętrz. Nie zabrakło firm związanych z elektrowniami wiatrowymi i słonecznymi, pompami ciepła, audytami energetycznymi, instalacjami solarnymi, a także materiałami z branży elektrotechnicznej, instalacyjnej i elektrycznej.

targi budowlanetargi instalacyjne

Odwiedzając targi BUD-GRYF każdy inwestor, osoba planująca budowę domu znalazła w jednym miejscu cały asortyment potrzebnych produktów i usług. Wśród wystawców targów BUD-GRYF znalazło się wiele firm oferujących różne typy okien, drzwi, schodów, a także technologii stawiania ścian, ociepleń budynków i pokryć dachowych, byli producenci i dystrybutorzy farb, olejów i tynków z naturalnych surowców, wkładów kominowych, ceramiki łazienkowej, elementów posadzkowych, dekoracyjnych do biur, mieszkań, hoteli i restauracji, systemów centralnego odkurzania i ogrzewania. Na targach można było zapoznać się również z bogatą ofertą maszyn budowlanych.

W piątek firma Canada System rozpoczęła prezentację „Budowa części domu w konstrukcji drewnianej”, która  trwała do niedzieli. Zwiedzający mieli możliwość obserwować proces budowy oraz zadawać pytania bezpośrednio fachowcom wznoszącym dom, a na innych stoiskach można było zapoznać się z gotowymi projektami domów, zdobyć informacje na temat domów w konstrukcji szkieletowej i słupowo-ryglowej, w systemie kanadyjskim lub też  prefabrykowanym.
W drugi dzień targów BUD-GRYF dużym zainteresowaniem zarówno firm i osób oferujących usługi dekarskie, jak i właścicieli domów, cieszył się  blok seminaryjny nt. „Błędów w sztuce dekarskiej”. Podobnie było w niedzielę, kiedy przeprowadzono seminaria „Mieszkaj w domu inteligentnym” oraz „Test szczelności w aspekcie budownictwa energooszczędnego i audytu energetycznego". 

Również firmy biorące udział w targach ENERGIA wzbudziły ogromne zainteresowanie zwiedzających. Szczególnie duże oblężenie można było zaobserwować przy stoiskach prezentujących przydomowe elektrownie wiatrowe, prezentowane przez firmy polskie i niemieckie oraz instalacje solarne wspomagające c.o. oraz podgrzewanie wody użytkowej.
Na targach obecne były także firmy wyspecjalizowane w Odnawialne Źródła Energii (OZE), wśród nich najwięksi producenci pelletu (firma Barlinek S.A.), producenci kotłów na pellet (firmy HEF, KOSTRZEWA i NIBE) oraz całych systemów alternatywnego ogrzewania. Z uwagi na czynniki ekonomiczne, ekologiczne oraz niską emisję spalin do atmosfery ten sposób ogrzewania staje się bardzo popularny. Następną grupę wystawców stanowiły firmy budujące elektrownie wiatrowe pod klucz m.in. ELBUD GDAŃSKI, jak i i firmy zapewniające komponenty do nich. Nowatorskie podejście do pozyskiwania energii z biomasy zaprezentowały firmy Nawarra, Fosfan, Ekoenergia. Natomiast w ofertach firm Buderus, Nibe, Viessmann i Econ znalazły się nowości z segmentu pomp ciepła. Na targach ENERGII przedstawiony został również bogaty wybór układów solarnych i ogniw fotowoltaicznych z całej Europy. Nie zabrakło także firm konsultingowych i doradczych pomagających zdobywać fundusze europejskie na cele związane z OZE.
Wśród wystawców działu energii konwencjonalnej swoje wyroby przedstawiły firmy oferujące kominki, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła w domkach jednorodzinnych, wymiennikami gruntowymi, systemami DGP, wkłady kominkowe renomowanych firm, obudowy kominkowe. Zaprezentowany został pełen asortyment produktów techniki grzewczej: kotły naścienne - tradycyjne i kondensacyjne, stojące kotły żeliwne i stalowe (olejowe i gazowe), kotły przemysłowe (do 19,2 MW), kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, holzgaz), automatykę, podgrzewacze c.w.u., grzejniki, systemy solarne, kompletne wyposażenie i osprzęt do kotłowni.
Targi ENERGIA to również bogaty program konferencyjny. Piątek upłynął pod hasłem „Energia odnawialna szansą na rozwój w północno-zachodnim regionie Polski”. W trakcie pięciogodzinnego bloku konferencyjnego licznie zgromadzeni uczestnicy – przedstawiciele gmin i powiatów z Polski północno-zachodniej - odpowiedzialni za rozwój energetyki, mieli możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez specjalistów z branży energetycznej.
W sobotę podczas cyklu seminaryjnego „Tanio mieszkaj w ciepłym domu” uczestnicy spotkań mogli uzyskać cenną wiedzę i porady dotyczące ekonomicznych technik ogrzewania domu, zapobiegania utraty ciepła oraz certyfikatów energetycznych.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: MTS

Polecamy Ci również

Zobacz także