System znakowania kabli

system znakowania kabliOd właściwego oznakowania przewodów elektrycznych często zależy bezpieczeństwo instalatorów. Aby ułatwić pracę fachowcom, firma 3M opracowała specjalny system znakowania kabli ScotchCodeTM.

Oznacznik ScotchCodeTM STD 0-9 jest niewielkich rozmiarów dozownikiem o długości 13 cm i średnicy 4 cm, zawierającym 10 rolek taśmy do oznaczania przewodów. Każda rolka taśmy znakującej pokryta jest na całej długości (2,4 m) serią takich samych cyfr od 0 do 9 oraz wykonana z niepalnej folii poliestrowej odpornej na ścieranie, rozpuszczalniki, oleje, wodę, wpływy atmosferyczne oraz na temperaturę od minus 40ºC do plus 120ºC. Klej akrylowy, którym jest pokryta, zapewnia długotrwałą przylepność znaczników. Dyspenser wielokrotnego użytku, w który wyposażony jest system, daje możliwość uzupełniania rolek z oznaczeniami, a dołączone do niego ostrze umożliwia sprawne odcinanie taśmy. Oznacznik ScotchCodeTM STD 0-9 może być stosowany do oznaczania wszystkich typów przewodów i kabli, np.: światłowodowych, energetycznych, telefonicznych czy sieciowych. Służy również do oznaczania elementów układów sterowania, szaf sterowniczych oraz tablic elektrycznych i włączników samoczynnych. Znajduje też zastosowanie przy identyfikacji części zamiennych w przemyśle motoryzacyjnym.

Zestaw oznaczników ScotchCodeTM umożliwia również trwałe oznaczenie kabli typu SLW, SWD. W dozowniku znajduje się taśma papierowa, na której naklejone są pojedyncze znaczniki w formie naklejek – białych po jednej, a przezroczystych po drugiej stronie. Na białym polu, które pojawia się w okienku podajnika, należy zapisać informację o znakowanym kablu pisakiem odpornym na promieniowanie UV. Opisaną naklejkę wyciąga się i owija nią opisywany przewód rozpoczynając od białego końca nalepki w taki sposób, żeby zakleić go przezroczystym końcem. Folia nalepki jest odporna na ścieranie, brud, oleje, smary oraz wpływy atmosferyczne. Nie traci swoich właściwości w temperaturach od minus 34ºC do plus 100ºC oraz nie odwija się.

W ofercie ScotchCodeTM znaleźć możemy oznacznik przewodów STD 0-9  oraz całe zestawy oznaczników do kabli typu SLW, SWD z wymiennymi rolkami.

Dane techniczne:
Oznacznik ScotchCodeTM STD 0-9
- rozmiar taśmy: 5,46 mm x 2,43 m
- grubość taśmy: 0,08 mm
Zestaw oznaczników ScotchCodeTM do kabli  typu SLW, SWD (na zdjęciu)
- SLW
- 70 nalepek
- wymiary nalepki: 25x126 mm
- wymiary pola do zapisania: 25x19 mm
- średnica przewodów: 4-36 mm
- SWD
- 250 nalepek
- wymiary nalepki: 19x35 mm
- wymiary pola do zapisania: 19x8 mm
- średnica przewodów: 0,6-4 mm.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: 3M

Polecamy Ci również

Zobacz także