System oddymiania LSC

system oddymiania LSCLIFT SMOKE CONTROL (LSC) – nowość, dostępna w ofercie firmy D+H Polska, to system oddymiania i przewietrzania szybów windowych, który zwiększa szansę ewakuacji osób przebywających w płonącym budynku.

System łączy w sobie nowoczesne rozwiązania techniczne zapewniając szybkie wykrycie i odprowadzenie dymu. Jak wskazują najnowsze statystyki to właśnie dym oraz trujące gazy najbardziej zagrażają ludziom przebywającym w zasięgu pożaru. Te ostatnie są przyczyną śmierci aż 90% wszystkich ofiar płonących budynków. Dlatego ważne jest zapewnienie właściwego oddymiania danego obiektu.

Niezawodność na każdym etapie
Na niezawodność systemu oddymiania szybów windowych składa się wiele czynników. Przede wszystkim jest to stała kontrola powietrza pod względem koncentracji szkodliwych gazów oraz natychmiastowa reakcja systemu na zagrożenie pożarowe. Jest to możliwe dzięki temu, iż centrala oddymiania, znajdująca się na zewnątrz szybu windowego, zintegrowana jest z systemem rurek do stałego zasysania powietrza w szybie windowym oraz z klapami dymowymi lub oknami oddymiającymi umieszczonymi w górnej części szybu. W momencie wykrycia pożaru klapy dymowe lub okna oddymiające zostają automatycznie otwarte, tak aby szkodliwe i toksyczne gazy mogły bez przeszkód uchodzić z budynku. Uzupełnieniem systemu stałego kontrolowania powietrza w szybie windowym są optyczne czujniki dymu, umieszczane przy wyjściach ewakuacyjnych, które wykrywają dym na klatce schodowej. Dodatkowo do elementów systemu LSC należą sygnalizator akustyczny i optyczny, który pozwala na uaktywnienie alarmu oraz przycisk ręcznego wywołania alarmu. Na niezawodność systemu wpływa również fakt, iż wszystkie linie pożarowe i ich okablowanie (czujki dymowe, centrale, przyciski oddymiania itd.) są stale monitorowane, a wszystkie istotne funkcje i wskazania stanu systemu są dostępne przy pomocy wskaźników i „pól obsługi” na obudowie centrali. System może być również zintegrowany z centralami systemu sygnalizacji pożaru (SAP) oraz pozwala na dokładną lokalizację miejsca, w którym jest zakłócenie lub alarm.

system oddymiania - działaniePrzede wszystkim bezpieczeństwo
Połączenie w LSC systemu oddymiania szybów windowych z systemem oddymiania klatki schodowej aż o połowę zwiększa szansę na przeżycie osób, pozostających w płonącym budynku. Dzięki automatycznej detekcji dymu, pożar zostaje rozpoznany już w fazie początkowej, a system przekazuje sygnał alarmu do systemu sterowania windy. W ten sposób winda zostaje skierowana do określonego, najbliższego miejsca ewakuacyjnego. Miejscem tym najczęściej jest wejście główne, gdzie dodatkowo zostaje zainstalowana czujka dymu. W przypadku wykrycia zadymienia, kabina dźwigu skierowana zostaje do alternatywnego miejsca ewakuacyjnego. Dzięki integracji systemu oddymiania szybów windowych z systemem oddymiania klatki schodowej sygnał alarmu jest przekazywany do systemu sterowania dźwigu nawet wtedy, jeżeli pożar zostanie zidentyfikowany poza szybem windowym.

System pełen zalet

LSC to rozwiązanie również energooszczędne. W czasie kiedy nie ma konieczności oddymiania ten sam system przez elektroniczny układ czujników i sterowania dba o energię cieplną budynku oraz nie dopuszcza do niekontrolowanego przepływu powietrza i nadmiernych strat energii cieplnej. Klapa oddymiająca w szachcie cały czas jest zamknięta i tylko w przypadku pożaru jest otwierana. Zapobiega to niepotrzebnym stratom ciepła w budynku. Dodatkowo, optymalna izolacyjność termiczna prowadzi również do lepszych wartości w świadectwie energetycznym budynku, co pozytywnie wpływa na jego wartość.

System oddymiania szybów windowych jest również prosty w konserwacji. Do jego czyszczenia montażysta nie potrzebuje dostępu do szybu. Całość prac może zostać wykonana przy jednostce sterowania umiejscowionej na klatce schodowej.
Do systemu LSC można podłączyć również dodatkowe akcesoria: moduły do centrali, np. do podłączenia z centralą SAP, czujkę deszczu-wiatru, termostat, zegar sterujący, zewnętrzne wskaźniki i pola obsługi, sygnalizatory optyczne i akustyczne.

Innowacyjność i energooszczędność

luki w izolacji termicznej budynkuWzrastające ceny energii cieplnej zmuszają administratorów i użytkowników budynków do sięgnięcia po nowoczesne idee w zakresie energooszczędnej wentylacji. Większość projektowanych i wykonanych szybów windowych posiada do celów wentylacji stale otwarte otwory umieszczone w górnej części nadszybia, co przyczynia się do tworzenia tzw. efektu komina, czyli przepływu ciepłego powietrza z pomieszczeń użytkowych przez nieszczelności w drzwiach szybowych do wnętrza szybu i stamtąd przez otwory w nadszybiu powoduje ucieczkę ciepła na zewnątrz budynku. System LSC stwarza możliwość kontrolowania przepływu powietrza w procesie wentylacji, co daje korzyści w postaci redukcji kosztów użytkowania budynku.

 

LIFT SMOKE CONTROL to kompletny system, który:

 • pozwala na automatyczną wentylację szybu i klatki schodowej
 • likwiduje stale otwarte otwory w nadszybiu windowym
 • zapobiega niekontrolowanej utracie ciepła powietrza
 • zapewnia lepszy komfort cieplny w budynku
 • utrzymuje stały poziom mikroklimatu
 • redukuje koszty ogrzewania lub chłodzenia budynku
 • redukuje „przeciągi” na klatce schodowej
 • stanowi nowoczesne rozwiązanie w układach wentylacji
 • wyznacza standard w budynkach „pasywnych”
 • polepsza wizerunek budynku w działaniach marketingowych właściciela budynku
 • wpływa korzystnie na ochronę środowiska i świadomość społeczną.

Zalety systemu są wykorzystywane w budynkach mieszkalnych, biurowych lub użyteczności publicznej wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność kontroli wentylacji, również  ze względu na aspekt oszczędności kosztów energii. System LSC stanowi standard wyposażenia budynków pasywnych, często używany jest w budynkach biurowych wykorzystujących zarówno  wentylację naturalną, jak i mechaniczną, poza tym w miejscach, gdzie potrzebne jest utrzymanie stałej temperatury bez przeciągów (w hotelach, szpitalach i klinikach), w obiektach, w których musi być zapewniony stały mikroklimat i niskie koszty użytkowe.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: D+H Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także