System grzewczy a koszty eksploatacji budynku

Nowoczesne systemy grzewcze mają kompaktową budowę, atrakcyjny design i są łatwe w obsłudze. Na zdjęciu kompaktowa kondensacyjna centrala grzewcza ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. i regulatorem solarnym. (fot. Viessmann)

Tendencje w budownictwie z ostatnich lat wskazują na rosnące wymagania użytkowników przy zachowaniu korzystnych kosztów realizacji inwestycji. Ale nie tylko…

Równie ważne są późniejsze koszty eksploatacji urządzeń oraz ich niezawodność w całym okresie długoletniej pracy.
Obecnie budowane domy są coraz bardziej energooszczędne. Obrazuje to poniższy wykres przedstawiający, w jaki sposób na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniało się orientacyjnie zapotrzebowanie ciepła na poszczególne cele.

Dzięki nowoczesnym technologiom w zakresie materiałów budowlanych, stolarki okiennej
i drzwiowej, straty ciepła nowo budowanych budynków systematycznie się zmniejszają. Charakterystyczne jest jednak to, że o ile w budynkach starego typu roczne zapotrzebowanie ciepła dla wentylacji oraz podgrzewu ciepłej wody użytkowej nie było istotne w bilansie cieplnym budynku, to w nowych obiektach ich łączny udział przekracza już z reguły połowę całkowitego zapotrzebowania na ciepło.

System grzewczy a koszty eksploatacji budynku - zdjęcie 2

Poniższy rysunek obrazuje podział rocznego zapotrzebowania energii cieplnej dla nowego budynku jednorodzinnego wraz ze sposobami na obniżanie zużycia energii dla wymienionych potrzeb.

System grzewczy a koszty eksploatacji budynku - zdjęcie 3
Tak znaczne obecnie udziały zapotrzebowanie na ciepło dla wentylacji i podgrzewu wody użytkowej wynikają ze względów higieny i komfortu, które są niezmienne w tym zakresie. Z tego też względu wyraźnie widoczne jest, że samo tylko szukanie oszczędności w zakresie ogrzewania staje się niewystarczające dla uzyskania niskich kosztów użytkowania budynku w ciągu roku. Można to zobrazować poniższym prostym rachunkiem:

  • zastosowanie kotła o wyższej sprawności niż kocioł „standardowy” (+20%) może przynieść dodatkowe szacowane oszczędności w łącznym bilansie budynku:
    20% z 45% (udział ogrzewania) = 9% rocznie
  • zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła o minimalnej sprawności rocznej 80%:
    80% z 30% (udział wentylacji) = 24% rocznie
  • zastosowanie kolektorów słonecznych dla podgrzewu wody użytkowej o minimalnym stopniu pokrycia potrzeb 60%:
    60% z 25% (udział wody użytkowej) = 15% rocznie bilans zużycia energii

Tak więc wykorzystanie nowoczesnego i wysokosprawnego źródła ciepła to pierwszy krok do uzyskania niskich kosztów użytkowania budynku, ale bardziej kompleksowe zastosowanie nowoczesnych technologii przynosi długoletnie ekonomiczne korzyści.
kompletny system grzewczy
Rola systemu grzewczego, a właściwe grzewczo-wentylacyjnego jest kluczowa dla uzyskiwania niskich kosztów ogrzewania budynku. Łączny udział zapotrzebowania na ciepło - ogrzewanie, wentylacja i podgrzewanie wody użytkowej - stanowi z reguły od 70 do 90% energii całkowitej.
A więc poszukiwanie oszczędności w popularny sposób, taki jak stosowanie żarówek energooszczędnych, zakup sprzętu AGD o niskim zużyciu energii, pozwoli jedynie na stosunkowo niewielkie zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Prawdziwy potencjał tkwi tutaj w stosowaniu energooszczędnych kompleksowych rozwiązań grzewczo-wentylacyjnych.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Viessmann

Polecamy Ci również

Zobacz także