System detekcji Smart

System detekcji Smart przeznaczony jest do wykrywania tlenku węgla lub gazu ziemnego i LPG w pomieszczeniach zamkniętych użyteczności publicznej lub przemysłowych. System jest nowością w ofercie firmy Alter.

system detekcji

Smart nadaje się do stosowania w garażach, na parkingach podziemnych oraz naziemnych, w warsztatach samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, a także halach przemysłowych, koksowniach oraz innych obiektach, w których występuje zagrożenie ze strony tlenku węgla.

System zaprojektowany został do pracy ciągłej w instalacji stacjonarnej i zasilany jest z sieci elektrycznej (230 V AC/50 Hz). Przeznaczony jest do obiektów, gdzie wystarczającą informacją zwrotną jest przekroczenie zadanych progów alarmowych na kanałach detekcyjnych. Urządzenie posiada 2 niezależnie kalibrowane progi alarmowe (ustawienia progów dokonywane są jednorazowo na etapie produkcji), z którymi skojarzone są przekaźniki wyjściowe, mogące sterować urządzeniami wykonawczymi.

W przypadku zagrożenia niebezpiecznym stężeniem gazu system, poza sygnalizacją lokalną zagrożenia, może uruchamiać także inne urządzenia współpracujące z systemem, takie jak: wentylatory, wyciągi, ostrzegawcze tablice świetlne itp.
Duży zasięg oraz praktycznie nieograniczona ilość elementów systemu (detektorów) umożliwiają instalowanie urządzenia na bardzo dużej powierzchni, dostarczając opcjonalnie informację o wszystkich jej elementach do jednego miejsca (komputera stacjonarnego).
System posiada wymienne moduły czujnikowe, które w prosty sposób można wymontować z urządzenia i np. przesłać do kalibracji lub naprawy, bez konieczności demontażu całości urządzenia.

Dodatkowo system jest w pełni elastyczny i umożliwia w każdej chwili zmianę ilości jego elementów. W zależności od potrzeby, w sieci mogą występować różne odmiany elementów systemu:

  • SMART/S – odmiana podstawowa wykrywa w swoim najbliższym otoczeniu przekroczenie niebezpiecznego stężenia gazu, uruchamia wewnętrzną sygnalizację optyczną oraz rozsyła tę informację do pozostałych urządzeń w sieci.
  • SMART/SPk – odmiana podstawowa, ale wyposażona jest dodatkowo w przekaźniki wyjściowe 1 i 2 progu. Przekaźniki odmiany /SPk działają wyłącznie na przekroczenia progów występujących na czujniku zainstalowanym w danym urządzeniu.
  • SMART/Pk – odmiana podstawowa, ale z przekaźnikami 1 i 2 progu działającymi na sumę logiczną przekroczeń progów we wszystkich urządzeniach w całej sieci lub podsieci. Dodatkowo odmiana ta posiada możliwość podłączenia do opcjonalnej sieci monitorującej z komputerem klasy PC.
  • SMART/PkR – odmiana podstawowa z przekaźnikami 1 i 2 progu działającymi na sumę logiczną przekroczeń progów w całej sieci lub podsieci, jednak bez możliwości podłączenia opcjonalnej sieci monitorującej. Odmiana ta umożliwia za to przedłużenie sieci o kolejny odcinek 1200 m.

Podstawowe dane techniczne:
Indykacja wskazań: dioda LED
Sygnalizacja alarmu: optyczna
Rodzaj czujnika detekcyjnego: półprzewodnikowy
Typy stosowanego czujnika: SB-50 (FIS) lub TGS2610 (Figaro)
Czas działania czujnika: 8-10 lat
Rodzaj pomiaru: dyfuzyjny
Czas uzyskania zdolności metrologicznej: 30 s
Czas odpowiedzi czujnika [T90]: < 60 s
Maksymalna ilość elementów systemu pojedynczej sieci/podsieci: 120
Znamionowe parametry zasilania: 230 V AC/50 Hz/15 mA
Klasa bezpieczeństwa: II
Stopień ochrony obudowy: IP44
Zakres temperatur pracy: -10 – +40ºC (okresowo: -20 – +50ºC)
Zakres wilgotności pracy 35 – 90% Rh (bez kondensacji)
Zakres ciśnienia pracy: 900 – 1100 hPa
Graniczne temperatury przechowywania: -20 – +50ºC

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Alert

Polecamy Ci również

Zobacz także