Światowy Dzień Wody 2014

Światowy Dzień Wody 2014

Hiszpania, Wielka Brytania, Brazylia, Chiny – to tylko przykłady państw, w których Fundacja We Are Water zorganizowała uroczystości mające uczcić Światowy Dzień Wody 2014. W naszym kraju, to niezwykłe wydarzenie zostało uczczone poprzez uroczyste otwarcie wyremontowanego ujęcia wody oligoceńskiej na warszawskiej Woli. Impreza odbyła się 22 marca.

otwarcie wyremontowanego ujęcia wody oligoceńskiej

Fundacja We Are Water połączyła obchody Światowego Dnia Wody w Polsce z uroczystością otwarcia odnowionego ujęcia wody oligoceńskiej na warszawskiej Woli (ul. Płocka 26). Źródło to ma istotne znaczenie dla okolicznych mieszkańców. Ze względu niewielkie ilości minerałów oraz niskie walory smakowe wody z wodociągów, czerpią oni regularnie wodę z ujęcia. W ramach remontu wymieniono stare krany na ekologiczne baterie marki ROCA oraz położono nowe, estetyczne płytki ceramiczne tego producenta. Koszt akcji został w całości pokryty przez firmę ROCA Polska Sp. z o.o.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Mieszkańcy Woli celebrowali odnowienie źródło na wyjątkowej uroczystości, która odbyła się 22 marca 2014 roku. W wydarzeniu uczestniczyli również dziennikarze, przedstawiciele firmy ROCA, władze Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc (instytucja ta jest właścicielem terenu, na którym położone jest ujęcie) oraz reprezentant Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (patron instytucjonalny akcji).

otwarcie punktu wody oligoceńskiej

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Włodzimierz Pomianowski, Zastępca Dyrektora ds. Techniczno-Administracyjnych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc. – Wierzę, że otwarcie wyremontowanego źródła będzie wspólnym świętem całej naszej dzielnicy! – powiedział na spotkaniu. Swoje wystąpienie miała również Klaudia Bączek, przedstawicielka firmy ROCA – Zależało nam na tym, aby uczcić Światowy Dzień Wody w sposób, który faktycznie coś zmieni. Właśnie dlatego ROCA odnowiła ujęcie wody oligoceńskiej tu, na warszawskiej Woli. Dzięki akcji nie tylko będziemy mówić o sposobach racjonalnego korzystania z wody, ale rzeczywiście przyczynimy się oszczędzania tego bezcennego zasobu.

Wydarzeniu patronowały: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Państwowy Instytut Geologiczny.

zgromadzeni

Woda – najcenniejszy zasób świata

Światowy Dzień Wody obchodzony jest  już od 20 lat. Tegoroczna tematyka święta została  poświęcona zależności pomiędzy wodą a energią. Fundacja We Are Water zorganizowała z tej okazji globalną akcję, która miała przypomnieć społeczeństwu, że dostęp do wody oraz energii jest podstawowym prawem każdego człowieka. Niestety, znaczna część populacji świata nie może z niego korzystać i żyje w trudnych warunkach sanitarnych. 1,3 miliarda ludzi nie ma dostępu do energii elektrycznej; 900 milionów – do wody pitnej, a aż 2,4 miliarda do urządzeń sanitarnych. Zdaniem ekspertów liczby te będą stale rosły, jeżeli nie zostaną podjęte działania w kierunku rozwiązania tego problemu. Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, w 2050 roku kolejne 2 miliardy osób będą potrzebowały dostępu do wody i energii – Musimy wspólnie stanąć naprzeciw tym alarmującym prognozom związanym z problemem dostępu do wody oraz energii. Potrzeba współpracy krajów, firm i przede wszystkim – ludzi – podkreśla Xavier Torras, dyrektor Fundacji We Are Water.

Problem globalnego deficytu wody nie dotyczy wyłącznie kwestii związanych z jej zużyciem. 8% tego surowca na świecie jest wykorzystywana przy produkcji energii, podczas gdy 8% wyprodukowanej energii jest niezbędna do wydobycia, dystrybucji oraz uzdatniania wody. Reprezentant ONZ z hiszpańskiego oddziału Regionalnego Centrum Informacji dla Zachodniej Europy (UNRIC), Carlos Jiménez Renjifo zwrócił uwagę na ścisłą zależność pomiędzy wodą i energią. – Zużycie obu zasobów naturalnych, które są ograniczone, wciąż rośnie, zbliżając się do punktu krytycznego. W 2035 roku, zużycie energii elektrycznej na świecie wzrośnie o 50%, a wody przez sektor energetyczny aż o 85%. Niestety, rozwiązaniem tego problemu nie jest ograniczenie zasobów wodnych oraz poprawa dostępu do nich, ponieważ równocześnie zwiększa to problem energii. Plan poprawy tej trudnej sytuacji powinien obejmować współpracę pomiędzy sektorami – podkreślił.     

otwarcie wyremontowanego punktu wody oligoceńskiej

Obchody w całej Europie

Działania Fundacji pod wspólnym hasłem „Z Twoją pomocą sprawiedliwa dystrybucja wody jest możliwa” obejmowały aktywności w 13 krajach, m.in.: w Hiszpanii, Portugalii, Bułgarii, Argentynie, Chinach, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Polsce. Akcje wykorzystywały mapy świata złożone z szarych punktów, które miały wypełnić się kroplami wody. Celem było symboliczne pokrycie całej planety wodą oraz obrona praw człowieka związanych z dostępem do wody.

We Francji, event z tej okazji miał miejsce w paryskim centrum handlowym Carrousel du Louvre. W Bułgarii gościł podczas Expo Bath Sofia, a towarzyszyła mu wystawa zdjęć. Praga zorganizowała to wydarzenie w największym centrum handlowym Chodom. Z kolei w Portugalii event oraz dwie konferencje miały miejsce w Roca Lisbona Gallery. W Hiszpanii, obchody Światowego Dnia Wody odbywały się równocześnie w Roca Madrid Gallery, w centrum zakupowym Madrid Xanadú, w Roca Barcelona Gallery oraz FNAC w centrum handlowym Las Arenas w Barcelonie. Ostatnia z wymienionych była również przestrzenią zabaw dla dzieci, dla których przewidziano również w godzinach porannych krótkie filmy zwycięzców We Art Water Film Festival.

Wszystkie eventy zorganizowane 22 marca z okazji Światowego Dnia Wody 2014, można oglądać na stronie www.wearewater.org   

Informacje o Fundacji We Are Water

Fundacja We Are Water w swoich działaniach skupia się na dwóch aspektach. Pierwszym jest budowanie świadomości i zachęcanie opinii publicznej oraz instytucji do kreowania nowej kultury wodnej, pozwalającej na sprawiedliwe zarządzanie zasobami tego surowca na całym świecie. Drugim celem pracy Fundacji jest realizowanie zróżnicowanych działań łagodzących negatywne skutki braku odpowiednich zasobów wody. Jej działania obejmują interwencje w infrastrukturę, edukację, zdrowie oraz badania w najbardziej potrzebujących miejscach na świecie.

Fundacja obecnie pracuje nad projektami w Ekwadorze, Indiach, Brazylii, Boliwii ora na Filipinach współpracując z prestiżowymi organizacjami takimi jak: Educación sin Fronteras, Fundacja Vicente Ferrer, Oxfam Intermón, Unicef, Fundacja Pies Descalzos oraz World Vision International.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Roca

Polecamy Ci również

Zobacz także