Światłowody – źródła światła

Gwiaździste niebo w sypialni... to marzenie, które towarzyszy wielu z nas. Dziś można je już zrealizować.

Światłowody zamontowane na naszym suficie stworzą nie tylko klimat gwieździstego nieba, ale gwarantują również dotarcie ze światłem do miejsc trudno dostępnych, a nawet pod wodę.

Zamontowanie światła w trudno dostępnych miejscach przestaje już być problemem. Światłowody pozwalają na doprowadzenie światła do miejsc, które znajdują się w dużej odległości od źródła światła. Umożliwia to również zamontowanie światła w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci oraz pod wodą.

Wiązki światłowodów są całkowicie bezpieczne, gdyż nie występuje w nich wysokie napięcie. Zaletą tego rozwiązania jest również możliwość zamontowania światłowodów w temperaturach od -40 do +80°C .

System oświetlenia światłowodowego składa się z następujących elementów:

  • generator światła,
  • wiązki przewodów światłowodowych,
  • końcówki.

W skład generatora wchodzi źródło światła, osprzęt oraz optyka, która umożliwia wprowadzenie światła do wiązki światłowodowej. Światłowody o średnicy 5 mm, jako źródło światła mają konwencjonalne żarówki halogenowe o skuteczności ok. 19 lm lub wysokoprężne lampy wyładowcze o skuteczności ok. 50 lm.

Przewody wykonane są z polimetaakrylu metylu PMMA, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i elastycznością, dobrze transmituje światło w całym paśmie promieniowania widzialnego. Wykazuje dwa rodzaje emitowania światła:

  • system "boczny" – w którym światłowód emituje promieniowanie całą powierzchnią,
  • system "punktowy" – światło emituje tylko końcówka przewodu.

Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość zamontowania w projektorach kolorowych tarcz, przez co uzyskujemy różne barwy końcówek światłowodów. W jednym momencie pokój może być oświetlony niebieskim, metalicznym światłem, w następnej chwili możemy uzyskać intymny, przytulny nastrój dzięki światłu czerwonemu.

Dzięki takiemu oświetleniu nie musimy już umieszczać w domu wielu punktów świetlnych, nie dziurawiąc przy tym ścian. Wyeliminowany zostaje również problem wymiany żarówek.
W zależności od zastosowania oferowane są różne końcówki światłowodów: końcówki do zastosowań dekoracyjnych, ekspozycyjnych, orientacyjne, iluminacyjne, w wersjach do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jurewicz

Źródło: Solar Int

Zdjęcia: Solar Int, geekybytes.org, domotech.net46.net.co

Polecamy Ci również

Zobacz także