Światło wokół domu

Światło wokół domu

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów urządzania przestrzeni wokół domu. Iluminacje zewnętrzne sprawiają, że otoczenie staje się atrakcyjne i bezpieczne.

Zanim wybierzemy oświetlenie zewnętrzne, powinniśmy zastanowić się nad tym, które elementy wokół domu chcemy oświetlić oraz pamiętać o wymogach bezpieczeństwa. Lampy zewnętrzne narażone są na działanie deszczu, słońca i wiatru, dlatego ich oprawy muszą być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zmienne temperatury. Dlatego wybierajmy lampy, które mają wymagane w danym kraju oznaczenia. W Europie takim oznaczeniem jest kod IP - oznaczający stopień ochrony, uzupełniony dwucyfrową liczbą (np. 44) z czego pierwsza liczba w przedziale 0-6 oznacza szczelność oprawy na pyły, druga (0-8) określa wodoszczelność. Kody IP są uzależnione od rodzaju lampy i jej usytuowania. Dla lamp naściennych i wolnostojących zaleca się IP 44, a dla montowanych w nawierzchni - IP 65.

lampa halogenowa lampa z diodami LED lampki do ogrodu

Oświetlone wejście do domu

Oświetlenie przed wejściem to podstawa. Dobrze by lampę nad drzwiami można było regulować tak, by oświetlała zamek i klamkę – do tego dobrze posłużą wysoce efektywne liniowe oprawy oświetleniowe i oczka halogenowe, dostępne w różnej mocy i rozmiarach. Jeśli wolimy podkreślić wejście atrakcyjną oprawą, powinniśmy dobrać ją do architektury domu. Wybierać możemy spośród klasycznych kinkietów w kształcie XIX-wiecznych latarni lub też opraw prostych, modernistycznych w formie. Lampa wejściowa powinna palić się przez całą noc, warto więc dobrać do niej energooszczędną świetlówkę (odporną na skrajne temperatury) lub Automatic (z opcją automatycznego włączenia się po zmroku). Świetlówki mają znacznie dłuższą żywotność niż żarówki tradycyjne i oszczędzają ok. 80% energii elektrycznej. Warto wybrać świetlówkę z wbudowanym inteligentnym czujnikiem światła, który sam włączy lampę o zmroku i wyłączy o świcie.
Warto również oświetlić numer domu, który po zmroku staje się niewidoczny i utrudnia odnalezienie domu gościom. Tabliczkę z numerem można podświetlić reflektorkiem na wysięgniku, lub co jest nowością – zainstalować oprawę z diodami LED, na którą można przykleić odpowiednie cyfry. Oprawy z diodami LED dobrze sprawdzają się także jako dekoracyjne podświetlanie schodów czy ścieżek. Wyznaczona w ten sposób droga, staje się elementem dekoracyjnym i jest lepiej widoczna. Diody LED stanowią również doskonałe rozwiązanie do podświetlenia podjazdu i wjazdu do garażu. Małe świecące „oczka” wkomponowane w kostkę brukową lub trawę, wskażą nam drogę i ułatwiają nocą parkowanie.

kinkiet zewnętrzny oświetlenie podjazdu oświetlenie zewnętrzne

Wieczorne grillowanie
Ciepłe wieczory najchętniej spędzamy na zewnątrz domu. Taras staje się wówczas miejscem spotkań z najbliższymi. Warto, aby kolacje przy grillu były oświetlone przyjemnym, nierażącym światłem o ciepłej barwie. Oprawy mogą być na stałe zamontowane na tarasie lub zmieniać swoje miejsce zgodnie z naszym upodobaniem. Do tego służą ogrodowe oprawy przenośne. Miłym akcentem na gilowy stół stanowią świeczki ledowe. Blask ich światła imitujący światło świec może towarzyszyć nawet całą noc bez konieczności dodatkowego ładowania akumulatorów i bez ryzyka zalania czy zgaszenia przez podmuch wiatru. Świeczki ledowe to idealne rozwiązanie pozwalające cieszyć się urokliwym nastrojem świec bez ryzyka związanego ze stosowaniem otwartego ognia.
Oświetlony taras zachęca do tego, by spędzać na nim wieczorne chwile na podziwianiu uroków ogrodu po zmroku. Detale i krzewy w ogrodzie oświetlamy w taki sposób, by pokazać ich piękno. Światło umieszczone od spodu, eksponuje kształt krzewu oświetlając jednocześnie duży fragment ogrodu, natomiast niskie rośliny oświetlamy od góry wyższymi lampami.

lampa ogrodowa lampa do ogrodu oświetlenie ogrodowe

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Philips

Polecamy Ci również

Zobacz także