Świąteczne oświetlenie mieszkania

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres. Rodzinne spotkania, specjalne dekoracje i zaśnieżony krajobraz za oknami to dla wielu z nas kwintesencja świątecznego nastroju. Wyjątkową atmosferę w mieszkaniu pomoże nam stworzyć odpowiednie oświetlenie.

Barwy świąt
Gdy mówimy o świątecznym świetle, przede wszystkim przychodzą nam na myśl lampki choinkowe. To nieodłączny element dekoracji. Wielokolorowe, jednobarwne, migające lub świecące na stałe – wybór choinkowych lampek jest dziś praktycznie nieograniczony. Rozświetlając choinkę nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do świetlnych łańcuchów. Często kulminacyjnym momentem wigilijnej kolacji, szczególnie jeżeli wśród gości są dzieci, jest chwila, gdy spod choinki wyjmowane są prezenty. Ciekawym pomysłem na stworzenie świątecznej atmosfery jest podświetlenie prezentów kolorowym światłem. Idealnie do tego nadaje się barwne światło wytwarzane przez diody LED. Jeżeli za choinką ukryjemy zwykłą, biurkową lampkę wyposażoną np. w żarówkę DECOSPOT LED, efekt będzie bardzo widowiskowy. Spod choinki wydobędzie się kolorowa poświata. Światło to może być czerwone, zielone lub niebieskie, jednak w połączeniu z migającymi lampkami na choince, najlepiej prezentuje się lampka w wersji zmieniającej kolory. Warto pamiętać, że diody LED nie nagrzewają się, więc możemy je wykorzystać wszędzie tam, gdzie stosowanie zwykłych, gorących żarówek byłoby niewskazane. Lampki LED nadają się również do oświetlenia innych elementów świątecznej dekoracji, takich jak stroiki czy szopki.

Brylantowy nastrój
Aby stworzyć uroczysty nastrój w naszym domu, możemy również wykorzystać żarówki halogenowe. Wytwarzają one piękne, „brylantowe” światło, dzięki któremu wnętrze nabierze bardziej świątecznego charakteru. Jeżeli pokój, w którym będą przyjmowani goście, oświetlony jest przez zawieszony pod sufitem żyrandol, można zamontować w nim żarówki halogenowe o tradycyjnym kształcie. Jeśli w podwieszanym żyrandolu żarówki skierowane są ku górze, szczególnie estetycznie będą prezentować się żarówki halogenowe, które kształtem przypominają świeczkę. W innym przypadkach lepszy efekt dają żarówki o wyglądzie tradycyjnym.

Świąteczny relaks
Święta to również okazja do prawdziwego wypoczynku. Drugi dzień świąt to czas rodzinnych spacerów i wspólnych posiłków w domu, z dala od pracy i codziennych problemów. Jeżeli chcemy w naszych pokojach stworzyć klimat sprzyjający wypoczynkowi i odprężeniu, ułatwi to nam zastosowanie żarówek o relaksującej, ciepłej barwie. Przykładem takich żarówek są żarówki RELAX. Dzięki pokryciu ich wnętrza specjalną warstwą mikrocząsteczek, wytwarzają światło o barwie zachodzącego słońca. Zamontowanie w naściennych lampkach w sypialni bądź salonie tego typu żarówek sprawi, że podczas świątecznych wieczorów będziemy mogli naprawdę odpocząć.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Osram

Zdjęcia: interiorresult.com, Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także