Świąteczne oświetlenie

Boże Narodzenie i Nowy Rok to czas wyjątkowy i magiczny. Nasze domy i ogrody powinny po zmroku mienić się kolorami. Wystarczy odrobina inwencji i dobrych chęci.

oświetlenie domuŚwiąteczną aurę podkreśla się nie tylko we wnętrzach domów. Świetlnymi dekoracjami warto ozdobić również dom na zewnątrz, jego dach, elewację czy ogrodzenie. Nie wolno zapominać też o ogrodowych drzewkach i krzewach, skąpane w mroku co wieczór, w Święta niech rozbłysną feerią barw. 
Trzeba jednak wiedzieć, że świetlne ozdoby zasilane prądem elektrycznym muszą być dostosowane do użytku zewnętrznego. Tego typu produkty powinny charakteryzować się stopniem ochrony IP 44 oraz II klasą ochronności, co oznacza, że mogą być stosowane właśnie na zewnątrz. Przed zakupem trzeba więc dla bezpieczeństwa użytkowania sprawdzić te oznaczenia. Materiał, z którego wykonane są zewnętrzne ozdoby elektryczne, to specjalnie dobrane tworzywa sztuczne, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Moda na oświetlenie dekoracyjne w okresie bożonarodzeniowym przyszła do nas ze Stanów Zjednoczonych już na początku lat dziewięćdziesiątych. Wtedy jeszcze montowane były zwyczajne lampki, a także, co było wtedy nowością, węże świetlne, czyli przezroczyste węże wykonane z gumy, przez które były przeciągnięte kolorowe lampki. Jednak przez lata technologie się zmieniały i w końcu w wkroczyło na rynek oświetlenie typu LED.

lampki led


To najnowocześniejsza, profesjonalna technologia oświetlenia do zastosowania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Oświetlenie to wyróżnia niski poziom zużycia energii oraz wysoki wskaźnik oddawania barw, bardzo długa żywotność, odporność na uszkodzenia i wibracje, a także na warunki atmosferyczne. Wyróżniają się też brakiem promieniowania IR/UV oraz znikomą emisją ciepła. Dzięki mocnym i wyraźnym barwom oraz energooszczędności technologia ta wydaje się dziś być niezastąpiona. Oświetlenie LED zastosowane np. na elewacji budynku, w zależności od pomysłowości i wykonania może nadać budynkowi prawdziwie świąteczny charakter.

świecące bombkiiluminacja świątecznadekoracujne oświetlenie

Na rynku dostępnych jest wiele świątecznych systemów iluminacji, przeznaczonych właśnie do stosowania na zewnątrz. Do najpopularniejszych należą węże świetle, które można wieszać na drzewach i krzewach, a także dachach, również girlandy, czyli dekoracyjne elementy w formie wieńców, służące do ozdoby także drzewek lub choinek. Popularne są również kurtyny świetlne – w kształcie trapezu lub prostokąta, przeznaczone do iluminacji drzewek, krzewów, dachów, a także okien. Oferowane są też motywy świąteczne, które służą specjalnie do zawieszenia na elewacji budynku, nad ciągiem komunikacyjnym lub na latarni. Ciekawe są też motywy przestrzenne, które ustawia się przed domem, na tarasie i w ogrodzie.

Systemy iluminacji są proste w montażu dzięki zastosowaniu szybkozłączek, które uniemożliwiają przypadkowe rozłączenie obwodu. Można je łatwo rozbudowywać, dzięki czemu możliwa jest realizacja zarówno projektów bardzo prostych (dekoracja balkonu, drzewek, elewacji), jak i bardziej skomplikowanych. Elementy systemu dzielą się często na podstawowe i uzupełniające. Każdy element podstawowy ma na jednym końcu przewód zasilający z wtykiem sieciowym, na drugim natomiast gniazdo przeznaczone do podłączenia kolejnego elementu świetlnego. Elementy uzupełniające wyposażone są w zasilanie przelotowe i – dzięki wtykowi na jednym końcu oraz gnieździe na drugim – mogą być między sobą dowolnie łączone.

Producenci świetlnych dekoracji zapewniają wszelkiego typu elementy łączeniowe oraz dodatkowe przewody zasilające, ułatwiające rozbudowę iluminacji i jej niemal nieograniczone możliwości kreowania i aranżacji. Wszystko zależy tylko od pomysłu. Świetlne dekoracje podkreślają świąteczną atmosferę i sprzyjają karnawałowej zabawie.

gwiazdaoświetlenie świąteczneświąteczny domek

świecące sanieświecąca kulaaniołek dekoracyjny

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Bulinex, Markslojd, Neonica, Osram

Polecamy Ci również

Zobacz także