Świadectwo energetyczne w standardzie

Od początku 2006 roku, w Unii Europejskiej obowiązuje Dyrektywa 2002/91/WE, dotycząca jakości energetycznej budynków. Ustala ona nowe standardy w formie Świadectwa energetycznego, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii. W Polsce ciągle nie wprowadzono jej przepisów.

świadectwo energetyczneNowy standard - świadectwo energetyczne
Zgodnie z Dyrektywą Europejską 2002/91/WE, dotyczącą jakości energetycznej budynków, obowiązuje nowy europejski standard - Świadectwo energetyczne. Jest to dokument wydany przez eksperta, zawierający informacje o zużyciu energii na ogrzewanie, ciepłą wodę, wentylację, klimatyzację i oświetlenie w budynku. Określa on również klasę energetyczną budynku według skali alfabetycznej oraz zawiera propozycje możliwych usprawnień, których celem jest zmniejszenie zużycia energii. Wkrótce od klasy energetycznej zależeć będzie częściowo wartość rynkowa budynku, dlatego właściciele nowo wznoszonych, sprzedawanych lub wynajmowanych domów, coraz częściej zwracają uwagę na korzyści wynikające z termomodernizacji budynku.

Polska bez standardów
Chociaż Dyrektywa od początku roku obowiązuje w Unii Europejskiej, w Polsce ciągle nie wprowadzono jej przepisów. Ustawa o systemie oceny energetycznej budynków i lokali mieszkalnych oraz
o kontroli niektórych urządzeń w zakresie efektywności energetycznej ciągle jest w fazie projektu. Jeśli zostanie uchwalona i podpisana przez Prezydenta, to jej przepisy dotyczące nowo wznoszonych budynków wejdą w życie na początku 2008 roku, natomiast przepisy dotyczące budynków sprzedawanych, wynajmowanych lub poddawanych modernizacji - na początku 2009 roku.

Badanie wydajności energetycznej
EURIMA - Europejskie Stowarzyszenie Producentów Izolacji zleciło niezależnej spółce Ecofys sporządzenie raportu na temat wydajności energetycznej budynków. Wyliczono, że przy obecnych cenach energii, w budynkach w UE marnuje się rocznie 270 miliardów Euro z powodu nieodpowiedniej izolacji dachów i ścian, która obniża wydajność energetyczną budynków. Jaka część z owych 270 miliardów Euro traconych corocznie w budynkach w Unii przypada na Polskę? Tego nie wiadomo.

Zacznijmy oszczędzać
Firma Knauf Insulation wspólnie z firmami z branży przemysłowej, instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi pracuje nad projektami, których tematem są ekologiczne i finansowe korzyści płynące z zastosowania izolacji. W kraju, w którym tyle się mówi o bezpieczeństwie energetycznym, najwyższy czas, by oszczędzać energię!

wręczenie świadectw energetycznychW Europie świadectwa energetyczne wręcza Bob Budowniczy
Bob jest jednym z bohaterów świadomości młodych Europejczyków. Powstał w 1999 r. w Wielkiej Brytanii, jako zabawka - postać prowadząca dzieci w zabawach i grach uczących pracy zespołowej, rozwiązywania problemów i pozytywnego działania. Jego motto brzmi: Czy możemy to naprawić? Tak, możemy! Z takim pozytywnym przesłaniem Bob i Komisarz Unii Europejskiej ds. Energii - Andris Piebalgs - 19.10.2006 r.przyszli do jednej ze szkół w Brukseli. Wręczyli uczniom i nauczycielom Świadectwo energetyczne.

Firma Knauf Insulation należy do grupy Knauf. Jest jedną z bardziej cenionych i prężnie rozwijających się w świecie firm z branży termoizolacji budynków. Posiada fabryki zarówno w Europie, Rosji, Wielkiej Brytanii jak i w Stanach Zjednoczonych. Firma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom związanym z izolacją cieplną jak i akustyczną budynków mieszkalnych i przemysłowych, zapewniając tym samym szeroką gamę produktów izolacyjnych. W trosce o środowisko naturalne wytwarza swoje produkty
z surowców wtórnych. Firma ta należy również do stowarzyszenia EURIMA – Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej, które aktywnie działa na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków na terenie całej Europy.

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Pleon

Polecamy Ci również

Zobacz także