Sterowanie pracą kominka - oszczędzaj na kosztach ogrzewania

Sterowanie pracą kominka - oszczędzaj na kosztach ogrzewania

Wkład kominkowy Natala 12, sterownik MSK GLASS z przepustnicąRegulacja pracy kominka wcale nie jest trudna. Właściwe jej ustawienie pozwala zaoszczędzić nawet do 30% na kosztach ogrzewania. W dzisiejszych czasach kontrolowanie pracy wkładu kominkowego znacznie ułatwia elektronika, która większość zadań wykonuje za Ciebie.

Kierując pracą przepustnicy podłączonej do kanału doprowadzającego powietrze do kominka z zewnątrz, elektroniczne sterowniki precyzyjnie regulują dopływ powietrza do komory spalania, utrzymując zadaną temperaturę. Dzięki temu proces spalania przepływa bardziej ekonomicznie i możemy zaoszczędzić na opale. W przypadku kominków powietrznych z wymuszonym obiegiem powietrza w systemie DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza) przy pomocy sterownika możemy ponadto regulować pracę turbiny. Tutaj temperatura, w której system się załącza jest w pełni zależna od nas. Dopiero po dotarciu zadanej mu temperatury  do aparatu nawiewnego zaczyna on pracować i tłoczyć ciepłe powietrze do pozostałych pomieszczeń.

Oszczędzanie na ogrzewaniu - doprowadź odpowiednią ilość powietrza do kominka

Musimy zdać sobie sprawę z faktu, iż cala energia, którą kominek nam oddaje, musi zostać najpierw do niego dostarczona. Dlatego też należy przede wszystkim zadbać o to, aby jak najlepiej wykorzystać to, co do kominka wkładamy. Nie ma jednak możliwości optymalizacji procesu spalania poprzez podawanie odpowiedniej ilości paliwa. Dużo prostszą metodą jest dokładne kontrolowanie ilości powietrza dostarczanego do komory spalania. Aby było to możliwe kominek musi być wyposażony w bezpośredni dolot powietrza z zewnątrz. Obecnie wszystkie technicznie zaawansowane paleniska oferują taką możliwość. Jedyne o czym musimy pamiętać to wykonanie odpowiedniego przyłącza, koniecznie przed zabudową wkładu Zazwyczaj wykonuje się je w taki sposób, aby było całkowicie niewidoczne z zewnątrz.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym MIla 24, sterownik MSK GLASS z przepustnicąJakie sterowanie kominkiem wybrać, aby oszczędzić na ogrzewaniu?

Najprostszym rozwiązaniem jest sterowana ręcznie przepustnica. Jednak takie rozwiązanie nie jest zbyt wygodne – trzeba bowiem pamiętać, aby w momencie rozpalania maksymalnie przepustnice otworzyć, natomiast w momencie, gdy palenisko osiągnie już pożądaną temperaturę przepustnicę przymknąć.
O wiele lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie mikroprocesorowego sterownika kominka MSK (dostępnego w wersji podstawowej, glass i Plus) lub sterownika EKO LINE. Ich podstawowym zadaniem jest podawanie powietrza w takiej ilości, która pozwoli jak najbardziej wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi załadunkami drzewa i jednocześnie maksymalnie wykorzystać dostarczoną do kominka energię. W praktyce oznacza to nawet do 30% oszczędności na opale.
Estetycznie i ergonomicznie zaprojektowane panele obsługi każdego z modeli sterowników dają łatwy i intuicyjny dostęp do wszystkich ich funkcji.

mikroprocesorowy sterownik EKO LINE BIAŁY
mikroprocesorowy sterownik EKO LINE CZARNY
mikroprocesorowy sterownik GLASS BIAŁY
mikroprocesorowy sterownik MSK PLUS
mikroprocesorowy sterownik MSK

Porównanie sterowników MSK (MSK glass, MSK plu)s i EKO LINE:

sterowanie MSK / MSK GLASS MSK PLUS EKO LINE
obsługa kominków
z płaszczem wodnym
w układzie otwartym
+ / + + +
obsługa kominków
z płaszczem wodnym
w układzie zamkniętym
+ / + + +
obsługa kominków
powietrznych z DGP
+ / +
(opcja AIR)
+ +
sterowanie przepustnicą
elektroniczną
z serwomechanizmem
+ / +
(w zestawie przepustnica
o średnicy 100, 125 lub 150 mm)
+ / +
(w zestawie przepustnica
o średnicy 100, 125 lub 150 mm)
+
(brak przepustnicy
w zestawie)
sterowanie turbiną powietrza + / +
(w opcji AIR)
+ +
(płynna regulacja w zależności od temperatury, możliwa obsługa turbin z silnikami kumutowanymi elektronicznie)
sterowanie grzałką elektryczną c.w.u.
(z uwzględnieniem taryf ekonomicznych)
- - +
obsługa pomp obiegowych + / + + +
czujnik temperatury + / + (w zestawie 1 czujnik PT 100 1 mb) + (w zestawie 3 czujniki PT 100 mb) +
(w zestawie 4 czujniki PT 100 1 mb)
sygnalizacja braku opału - - +

 

wygląd zewnętrzny
szklany panel - / + - +
montaż w puszcze
podtynkowej
+ + +
wyświetlacz graficzny 7-segmentowy
LED 4 cyfry
alfanumeryczny
LCD 2x8 znaków
graficzny
OLED 128x64
sensory dotykowe
zamiast klawiszy
- / + - +
bezpieczeństwo
zabezpieczenie przed przegrzaniem (akustyczne ostrzeżenie) + / + + +
awaryjne zamknięcie przepustnicy + / + + +
zabezpieczenie pomp przed zamarznięciem + / + + +
posezonowy wybieg pomp - / - + +

Czytelny wyświetlacz informuje o temperaturze paleniska, a także o wszelkich nieprawidłowościach w jego pracy. Zastosowanie wewnętrznej baterii czyni pracę kominka bezpieczniejszą nawet w przypadku zaniku zasilania. Zasadniczą funkcją sterownika jest odpowiednie dawkowanie powietrza do komory spalania wkładu kominkowego. Dzięki temu będziemy długo cieszyć się pracą kominka i unikniemy sytuacji, w której – w niedługi czas po zakupie – stanie się on kolejnym meblem w naszym salonie.

 Dowiedz się więcej - kratki.pl

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: kratki.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także