Sterowanie instalacji z pompą ciepła

0
Sterowanie instalacji z pompą ciepła

Bardzo ważnym elementem instalacji z pompą ciepła jest odpowiednio dobrany sterownik. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając go.

Pompa ciepła jest urządzeniem uzyskującym najlepszą wydajność przy niskiej temperaturze wody zasilającej system grzewczy budynku. W tradycyjnych systemach grzewczych, grzejniki zasilane są przeważnie czynnikiem o temperaturze 55-75ºC. Optymalna temperatura zasilania dla pompy ciepła to 30-35ºC dla ogrzewania podłogowego. Im wyższa temperatura zasilania tym większe zużycie energii elektrycznej i większe koszty eksploatacji pompy ciepła.

Optymalnym rozwiązaniem jest wówczas montaż wodnego ogrzewania podłogowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać grzejnik o bardzo dużej powierzchni (równej powierzchni podłogi czyli kilkadziesiąt lub nawet kilkaset metrów kwadratowych), który może być zasilany niską temperaturą (max. 35ºC), przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej temperatury pomieszczeń. W ten sposób również oszczędza się energię elektryczną zużywaną przez pompę ciepła. Nie zaleca się stosowania pompy ciepła jako źródła ciepła dla grzejników tradycyjnych. gdyż konieczny byłoby wówczas znaczne zwiększenie ich rozmiaru ze względu na niższą temperaturę zasilania.

Część inwestorów łączy pompę ciepła z ogniwami fotowoltaicznymi. Takie rozwiązanie wraz z mechanizmem bilansowania produkcji i zużycia energii elektrycznej, pozwala stworzyć tzw. system zero energetyczny, w którym bilans ilość produkowanej i zużywanej energii w budynku jest bliski 0. Efektywność tego typu systemu jest tym wyższa, im lepsze jest wykorzystanie energii produkowanej przez ogniwa fotowoltaiczne.

Bardzo ważnym elementem instalacji z pompą ciepła jest odpowiednio dobrany sterownik. Kluczowe w tym wypadku jest nie tylko zapewnienie oczekiwanego komfortu wewnątrz pomieszczeń, równie istotnie jest uzyskanie jak największej sprawności pompy ciepła, która wzrasta wraz ze spadkiem temperatury czynnika grzewczego w instalacji.  Sterownik powinien być wyposażony w zaawansowane funkcje adaptacyjne umożliwiające utworzenie idealnej charakterystyki krzywej grzewczej dla wybranego budynku tak aby zadaniem użytkownika było jedynie ustawienie pożądanej temperatury w pomieszczeniu.

Najlepiej w takim wypadku sprawdzi się sterownik posiadający jednocześnie dwa czujniki: czujnik wewnętrzny i czujnik pogodowy. Sterownik ESBE serii CRD 100 to połączenie sterownika pokojowego i pogodowego. Regulator CRD serii 100 zapewnia regulację z poziomu bezprzewodowego modułu pokojowego, składa się z trzech części: zespołu siłownika, modułu pokojowego z wyświetlaczem i czujnika zewnętrznego.

Bezprzewodowy moduł pokojowy mieści w sobie czujnik temperatury wewnętrznej, ma możliwość codziennej regulacji mikroklimatu, istnieje również możliwość ustawienia programu dobowego lub tygodniowego. Moduł siłownika został zaprojektowany do obsługi zaworów obrotowych o średnicach DN15-50.

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: ESBE

Polecamy Ci również

Zobacz także