Stalowe systemy kominowe

Stalowe systemy kominowe

kominy staloweKotły gazowe i olejowe emitują do atmosfery mniej szkodliwe spaliny niż kotły na paliwa stałe. Działają one jednak bardziej korozyjnie na materiał, z którego zbudowany jest komin. Rozwiązaniem okazuje się stosowanie przewodów ze stali kwasoodpornej.

Elementy komina stalowego skonstruowane zostały w taki sposób, by ich montaż był łatwy, a powstały komin wytrzymały. Stosuje się w tym celu odpowiednie kształtki. Materiał, z którego wykonywane są poszczególne części to antykorozyjna i antykwasowa stal stopowa odporna na agresywne działanie kondensatu. Standardowa grubość ścianek rury wynosi 0,6 mm, a dla urządzeń grzewczych zasilanych paliwem stałym 1,0 mm. Cienkościenne rury stalowe bardzo szybko nagrzewają się. Po wygaszeniu paleniska komin szybko stygnie ograniczając wychłodzenie urządzenia. Powierzchnia rur jest bardzo gładka, dlatego na wewnętrznych ściankach nic się nie osadza. Dodatkowo zabezpieczona jest masami kwaso- i żaroodpornymi. Mała grubość ścianki umożliwia montaż w wąskich przewodach kominowych, a w przypadku krzywych kominów stosuje się miękkie wkłady.

Jednościenne i dwuścienne

Ze względu na miejsce zastosowania wkładu wyróżnić można przewody jednościenne i dwuścienne.

System jednościenny
Wkłady kominowe umieszczane wewnątrz murowanych kominów tworzą system jednościenny. Jego elementem są rury o średnicy od 10 cm, grubości blachy 0,6-1,0 mm i długości do 1 m. Rury z jednej strony mają lejkowate zakończenie, które ułatwia ich łączenie. Miejsca połączeń uszczelnia się dodatkowo specjalną masą. Do wybudowania kompletnego systemu konieczne są także trójniki służące do połączenia rury z czopuchem, odcinki z drzwiczkami wyczystkowymi, miska, daszek kominowy, kołnierz przeciwdeszczowy, redukcje, regulator ciągu, zaślepka trójnika. Do zmiany kierunku sztywnej instalacji kominowej używa się kolanek. Jest to jednak możliwe przy zastosowaniu odpowiedniego kąta, ale nie mniejszego niż 15komin stalowy dwuścienny izolowanystopni.
Jeśli kąt jest zbyt mały pozostaje jedynie zastosowanie elastycznego wkładu. Wykonany jest on z harmonijkowej rury stalowej. Daje się ona swobodnie kształtować i ma cieńsze ścianki. Jest przez to mniej trwała niż wkłady sztywne a jakość stali użyta przy produkcji rur jest gorsza a na chropowatej powierzchni osadzają się resztki spalania. 
Pojedyncze przewody rur giętkich są dłuższe niż sztywnych. Można je rozcinać i łączyć przez wkręcanie. Umożliwia to montowanie wkładu od dołu, co jest dużym ułatwieniem przy stromym dachu.

Systemy dwuścienne - warstwowe
Zbudowane są z wewnętrznej rury spalinowej, izolacji termicznej i płaszcza zewnętrznego ze stali odpornej na warunki atmosferycznej. Na zestaw kominowy składają się: rury, trójniki, kolana, wyczystki, drzwiczki, miska, daszek kominowy, ustnik, kołnierz zamykający ocieplenie, zaślepki, redukcja,  podpory, obejmy, rura z otworem pomiarowym i teleskopowa. Kominy dwuścienne stanowią samodzielny układ samonośny, dlatego stosuje się je najczęściej na zewnątrz budynku. Czopuch łączący kocioł z kominem musi zostać w tym przypadku wyprowadzony przez ścianę budynku na zewnątrz. Przejście należy wykonać bardzo starannie. Zdarza się, że kominy dwuścienne montowane są wewnątrz domu. Najczęściej służą odprowadzeniu dymu z kominka.

Oceń artykuł
3,83 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także