Sposoby kompensacji miedzianych instalacji grzewczych

Sposoby kompensacji miedzianych instalacji grzewczych

Stosując rury miedziane do instalacji grzewczych należy pamiętać, że materiał ten zmienia swoje wymiary wraz ze zmianą temperatury. Współczynnik ten jest o 1,5 razy większy niż stali, ale jednocześnie dużo mniejszy niż współczynnik rozszerzalności tworzyw sztucznych. Wydłużenie liniowe rur miedzianych  dla przyrostu temperatury można odczytać z ogólnie dostępnych diagramów.

instalacja z miedziSpecyfika rur miedzianych wymaga kompensowania wydłużeń liniowych w instalacjach jeżeli jej długość jest większa niż 5 m. W instalacjach tych kompensacje uzyskuje się w sposób naturalny przez odpowiednie prowadzenie przewodów lub przez stosowanie elementów kompensujących w instalacjach.

Kompensacje naturalną uzyskuje się przez zmianę kierunku prowadzenia przewodów z wykorzystaniem układu konstrukcyjnego pomieszczeń, w których przewody są prowadzone i prawidłowe rozmieszczenie mocowań (punktów stałych). Należy przy tym pamiętać, aby umożliwić każdemu odcinkowi rur rozszerzanie się bez ograniczeń i niedopuszczanie, aby odkształcenia działały na zbyt krótkich odcinkach. Przewody przechodzące przez mury muszą być zabezpieczone otuliną przed uszkodzeniem przewodów przez tarcie o ostre krawędzie  bruzd.  Przy braku możliwości zastosowania kompensacji naturalnej w instalacjach z rur miedzianych powinny być zaprojektowane elementy kompensujące. Najczęściej stosowane kompensatory to U kształtowe elementy instalacji wykonane z giętej rury lub kombinacji rur i kolan 90° lub kompensatory osiowe ( dławicowe lub mieszkowe). Kompensatory osiowe są elementami drogimi, dlatego powinny być stosowane w przypadkach, gdy przewody instalacyjne muszą być prowadzone w sposób nie gwarantujący kompensacji naturalnej lub u kształtowej. Kompensatory osiowe ( szczególnie mieszkowe) nie można zabudowywać w ścianach budynków.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: miec-miedz.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także