Smart home: możesz lepiej żyć i oszczędzać energię

0
Smart home
W Polsce w 2020 r. sercem domu plus energetycznego może być pompa ciepła.

W polskich mieszkaniach i domach, podobnie jak w innych częściach świata i Europy, jest coraz więcej urządzeń zaliczanych do kategorii smart home – od robotów odkurzających po inteligentne głośniki służące do sterowania urządzeniami za pomocą komend głosowych. Praktyczni Polacy jednak czynią swoje lokum smart dla oszczędności w rachunkach, Bogaci – stawiając na budynki plus energetyczne, ci o skromniejszych zasobach zaś inwestując w przedsięwzięcia termomodernizacyjne wykorzystujące technologie smart.

Klasyczne inteligentne technologicznie budynki mają nie tylko ułatwiać funkcjonowanie w nich ich użytkowników, ale przede wszystkim ograniczać koszty eksploatacji – i to w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska. A skoro tak, to fundamentem inteligentnego domu powinien być inteligentny system energetyczny – wszak z tym wiążą się największe koszty i największe wyzwania dla klimatu. Gdy zaś zainwestujemy w budynek plus energetyczny, popularnie zwany też „domem bez rachunków”, możemy do woli, według nawet wysublimowanych potrzeb „dozbrajać” go we wszelkie instalacje .

Idea inteligentnego budynku oraz technologii zarządzania nim, jak wiele pionierskich rozwiązań, ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. Tam właśnie w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku powstał pomysł wysoko zaawansowanego technologicznie budynku posiadającego zintegrowany system zarządzania wszelkimi funkcjonującymi w nim instalacjami przy pomocy różnego rodzaju czujników i detektorów. Dzięki uzyskiwanym przy ich pomocy informacjom budynek może reagować na zmiany zachodzące zewnątrz i wewnątrz, np. temperatura, wilgotność i zawartość powietrza, poziom naświetlenia itp., co pozwala optymalizować zarówno jego parametry od strony funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa, jak i kosztów i emisji szkodliwych zanieczyszczeń.

Najpierw inteligentne budynki były domeną nieruchomości użytkowych, zwłaszcza biur, z czasem idea znalazła zastosowanie także w budynkach mieszkalnych, z którymi najbardziej kojarzy się obecnie pojęcie smart home.

Sprytna termomodernizacja

Co ważne, przekonujemy się, że wiele z takich inteligentnych rozwiązań można stosować nawet w budynkach czy mieszkaniach, które powstały nawet kilkadziesiąt lat temu, nawet w technologii wielkiej płyty. Przyczyniają się do tego firmy produkujące takie urządzenia. Doskonale zdają one sobie sprawę, że znaczna część polskich mieszkań i domów jest wyposażona w kilkudziesięcioletnie instalacje grzewcze. Starają się więc tak je konstruować, by mogły one współpracować z jak największą liczbą różnorodnych instalacji.

Ogrzewanie inteligentne czyli oszczędne

Właśnie produkty smart home wspomagające inteligentne ogrzewanie godne są polecenia dla osób, które poza komfortem i postawą proekologiczną chcą stawiać na oszczędności. Taki zakup należy traktować jako inwestycję, której zwrot zaczyna się już od pierwszych dni sezonu grzewczego. Przy pomocy technologii (automatyczne ustawienia czy zdalna obsługa np. aplikacją w smartfonie) użytkownik może ogrzewać dom lub mieszkanie tylko wtedy, gdy jest to potrzebne.

Nawet osoby, które wciąż czują się dość nieswojo, obcując z nowymi technologiami łatwo i szybko przekonują się, że obsługa urządzeń inteligentnego ogrzewania jest dziecinnie prosta. Wystarczy aplikacja, którą można posługiwać się zarówno poprzez smartfona jak i dowolny komputer – laptop czy stacjonarny. Poprzez aplikację ustawia się wszelkie parametry – od temperatury pożądanej w poszczególnych pomieszczeniach, po uwzględniające takie niuanse jak temperatura w określonych godzinach, w których ogrzewanie ma być wyłączone czy tylko zredukowane.

Domy plus energetyczne

Podstawą wszelkich rozwiązań smart home są jednak budynki, które mają optymalnie rozwiązany problem produkcji i zarządzania energią – to wszak poza wszystkim najistotniejszy koszt związany z korzystaniem z dowolnej nieruchomości.

Najlepszym rozwiązaniem są tzw. domy bez rachunków. Liczba mnoga jest tutaj nieprzypadkowa bowiem w praktyce można stosować niezliczoną ilość rozwiązań, w zależności od tego czy np. smart home ma dopiero powstać czy stanie się nim wskutek gruntownej modernizacji. Inteligentne domy łączy instalacja pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz systemu wentylacji z rekuperacją. Zintegrowane ze sobą, zarządzane z poziomu aplikacji smartfona.

Jaki system wybrać by swój dom uczynić smart? To zależy od wielu okoliczności. Oczywiście najwygodniejszym rozwiązaniem jest zaplanowanie wszystkiego od podstaw czyli już na etapie projektowania domu. Ale pompy ciepła czy inne urządzenia i części budowanych systemów można dostosować do wszelkich budynków już funkcjonujących, chociażby w ramach termomodernizacji.

– Oprócz pompy ciepła, kluczowym elementem domu bez rachunków, jest instalacja fotowoltaiczna. To ona dostarcza darmową energię zasilającą nie tylko pompę ciepła, ale także wszystkie urządzenia domowe. Jednak sercem inteligentnego domu powinna być pompa ciepła z serii S. To najbardziej inteligentna ze wszystkich dotąd produkowanych, a to dlatego, że stworzono ją z myślą, iż ma być ona częścią inteligentnego domu. Dlatego wszystkie pompy ciepła z serii S są zarządzane poprzez połączenie Wi-Fi z poziomu autorskiej aplikacji myUplink poprzez smartfona lub z klawiatury komputera, ale także za pomocą głosu.

Same pompy ciepła serii S wyposażone są w intuicyjny wyświetlacz z kolorowym panelem dotykowym, który przyjazny jest nawet dla użytkownika niezbyt obytego z technologią. Co ważne, bezprzewodowe połączenie pompy i jej akcesoriów umożliwia także zdalne uruchamianie diagnostyki, co ma ogromne znaczenie w toku eksploatacji pompy. Dzięki pełnej komunikacji urządzeń w chmurze obliczeniowej oraz synchronizacji pracy pompy ciepła z aktualnymi warunkami pogodowymi, urządzenia serii  S stają się integralną częścią inteligentnego domu.  Po nawiązaniu przez Wi-Fi połączenia między pompą ciepła a aplikacją MyUplink użytkownik może na smartfonie lub ekranie komputera odczytywać informacje o pompie w czasie rzeczywistym i dostosowywać jej ustawienia. Aplikacja umożliwia także bezprzewodową aktualizację oprogramowania.– mówi Magda Turecka, Manager ds. marki NIBE.

Czujnik i kamera

Nim wszystkie budynki – choćby tylko te budowane od nowa – staną się całkowicie smart, czy choćby tylko domami bez rachunków, w Polsce, podobnie jak w innych krajach coraz chętniej kupujemy urządzenia klasyfikowane do kategorii smart home.

Według szacunków analitycznej firmy IDC w połowie 2019 r. przynajmniej jedno urządzenie smart home posiadało co dziesiąte mieszkanie lub dom w Europie  a ich sprzedaż rosła w tempie prawie 25 proc. rocznie. Pandemia koronawirusa zahamowała ten proces, ale trend jest raczej nieodwracalny.

Najpopularniejszym typem inteligentnych urządzeń, w które inwestują Polacy są wszelkiego rodzaju czujniki i kamery wykorzystywane do regulacji światła i monitoringu dla bezpieczeństwa a także dla regulacji ciepła. Właśnie rozwiązania inteligentnego domu w zakresie instalacji grzewczej są w ostatnich latach coraz chętniej wybierane w Polsce. Jak pokazują badania, kluczową tego przyczyną jest przekonanie, że z jednej strony podnoszą one komfort życia a z drugiej przyczyniają się do oszczędności pieniędzy.

Z przywołanego już badania IDC wynika, że najważniejsze korzyści na jakie wskazują konsumencie korzystający z urządzeń smart home to: oszczędność czasu, poprawa komfortu, ułatwianie odpoczynku  i oszczędność pieniędzy (20-33 proc. wskazań). Na kolejnych miejscach jako zalety urządzeń inteligentnego domu wymieniane są zaś: proekologiczność, służenie rozrywce, ograniczanie domowych obowiązków czy zwiększenie bezpieczeństwa.

Czasy, w których instalacja urządzeń smart home wiązała się z kuciem w ścianach czy wymianą całej instalacji elektrycznej minęły bezpowrotnie. Dziś już w wielu sytuacjach można obejść się bez specjalistów chcąc prostymi środkami zwiększyć komfort życia a jednocześnie zaoszczędzić na rachunkach. Inteligentny dom jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Zbigniew Biskupski

Źródło: artykuł powstał we współpracy z NIBE

Polecamy Ci również

Zobacz także