Skuteczna wentylacja - komfort użytkowników

wentylacja Czujnikiem sterującym jest taśma poliamidowa, która pod wpływem zmian wilgotności względnej w powietrzu zmienia swoją długość, co powoduje większe, bądź mniejsze otwarcie przepustnicy, a tym samym doprowadzenie większego bądź mniejszego strumienia powietrza do pomieszczenia. Nawiewniki pracują w zakresie od 35 do 70% wilgotności względnej. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniu jest mniejsza lub równa 35% nawiewnik jest przymknięty i minimalny strumień powietrza doprowadzany jest do pomieszczenia. Wraz ze wzrostem wilgotności nawiewnik otwiera się i przy wartości 70% lub więcej uzyskuje wydajność maksymalną. Nawiewniki są tak skonstruowane, że powietrze zewnętrzne nie styka się bezpośrednio z czujnikiem. Dzięki temu analizowane są warunki panujące w pomieszczeniach, a nie na zewnątrz. Nie wymagają ingerencji użytkownika.

wentylacja w domuDecydując się na zakup nawiewników, najlepiej tego dokonać bezpośrednio u producenta okien, który od razu na etapie produkcji wykona w oknie prawidłowe otwory oraz zamontuje nawiewnik razem z klamką i innymi elementami okna. Istnieje możliwość montażu nawiewników w już istniejących oknach, należy się zwrócić do producenta okien lub grupy montażowej. Ze względu na wpływ chłodnego powietrza zewnętrznego (w szczególności w okresie zimowym) nawiewniki powinny być zamontowane w górnej części okna (na skrzydle lub ościeżnicy), dzięki czemu powietrze z zewnątrz nie jest kierowane bezpośrednio na użytkownika, co pozwala uniknąć nieprzyjemnego zjawiska przeciągu. Innym rozwiązaniem są nawiewniki ścienne, które montowane są na wysokości min 2 metrów od poziomu podłogi.

Korzyści ze stosowania nawiewników

  • brak wykroplenia się pary wodnej na szybach – w efekcie brak pleśni i grzyba;
  • niższe koszty zużycia energii cieplnej w porównaniu do normalnego otwierania lub uchylania okien i ich rozszczelnienia (szczególnie przy zastosowaniu nawiewników automatycznych);
  • komfort cieplny w pomieszczeniach – brak uczucia „przeciągu” jaki może występować przy uchylonych oknach;
  • nowoczesny, automatyczny i trwały system wentylacji;
  • w przypadku nawiewników higrosterowanych – automatyczne działanie całego systemu wentylacji naturalnej;

Przy szczelnych oknach nie ma możliwości samoistnej wymiany powietrza – za regulację napływu odpowiada użytkownik okien, co staje się mało komfortowe, a przy korzystaniu z  urządzeń gazowych wręcz groźne i niebezpieczne. Aby nie powodować zbyt dużych strat energetycznych najlepiej stosować nawiewniki automatyczne, które dostosowują strumień doprowadzanego powietrza w zależności np. od poziomu wilgotności względnej. W nowoczesnych budynkach zapotrzebowanie ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego w tradycyjnych instalacjach wentylacyjnych sięga najczęściej 50% zapotrzebowania całkowitego. System wentylacji aereco dzięki ograniczeniu strumienia powietrza w pomieszczeniach nieużytkowanych przyczynia się do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło. Przepisy związane z oszczędnością energii w wielu krajach promują systemy wentylacji oparte na zmiennej ilości powietrza. Podejmując decyzję o wyborze systemu wentylacji należy pamiętać, że najistotniejsze jest dostarczenie powietrza do pomieszczeń i jego sprawne usunięcie. Skuteczna wentylacja to komfort dla mieszkańców.

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: aereco

Polecamy Ci również

Zobacz także