Sezon grzewczy - przygotuj się do zimy

Sezon grzewczy - przygotuj się do zimy

Instalacje centralnego ogrzewania oraz same urządzenia grzejne wymagają sezonowych przeglądów i odpowiedniego przygotowania do sprawnego funkcjonowania w zimie. Zatem przed rozpoczęciem sezonu grzewczego trzeba przeprowadzić ich konserwację, czyszczenie oraz odpowietrzenie.

W powyższym zakresie inne obowiązki spoczywają na właścicielach domów jednorodzinnych, a inne na lokatorach mieszkań, usytuowanych w budynkach wielorodzinnych, które podłączone są do miejskich sieci ciepłowniczych. Jednak jedni i drudzy nie powinny zwlekać i odkładać tych czynności na potem, gdyż zima niestety lubi zaskakiwać.

Sezon grzewczy – co to za czas?

Obecnie, sezon grzewczy nie jest już na szczęście czasem ustalonym odgórnie. Oznacza to, że w budynkach wielorodzinnych ciepło zaczyna płynąć z grzejników na wniosek danej wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W podobny sposób następuje tzw. zakręcenie ciepła. Nieco inaczej wygląda rozpoczęcie i zakończenie sezonu grzewczego w domach jednorodzinnych z samodzielną kotłownią. W tym przypadku jest to kwestią całkowicie indywidualną. Nie należy jednak zapominać, że ciepło kosztuje. Tym samym, wszyscy odkładają rozpoczęcie sezonu grzewczego tak długo, jak tylko jest to możliwe. Niezależnie od tego, kiedy zamierzamy rozpocząć sezon grzewczy w naszym domu – instalacja c.o. oraz grzejniki powinny być gotowe do użytku, gdy na dworze panują jeszcze całkiem przyjemne temperatury. W ostatnim czasie, polski klimat bywa bowiem coraz bardziej zmienny i aura potrafi ulec istotnym zmianom nawet z dnia na dzień.

Przygotowujemy kominy do rozpoczęcia sezonu grzewczego

Nie wszyscy właściciele domów jednorodzinnych zdają sobie sprawę, że coroczne dokonywanie pewnych przeglądów i konserwacji jest nie tylko kwestią dbałości o własne bezpieczeństwo. O konieczności przeglądania przewodów kominowych jeden raz do roku mówią bowiem wyraźnie przepisy obowiązującego w Polsce prawa. Przeglądów powinny dokonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, a poddaniu kontroli podlegają przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Oprócz samego skontrolowania stanu komina – przewody należy czyścić. Zgodnie z wymogami prawa czyszczenie przewodów dymowych winno odbywać się co trzy miesiące, przewody spalinowe należy czyścić co sześć miesięcy, zaś wentylacyjne – co dwanaście miesięcy. Pamiętajmy, że przeglądu instalacji c.o. dokonuje się dopiero po przejrzeniu i usunięciu usterek w domowym kominie. Jak zostało to już wspomniane powyżej – spawy nie warto bagatelizować chociażby przez wzgląd na własne zdrowie i życie. Kwestia ta dotyczy jednak jedynie właścicieli domów jednorodzinnych. W budynkach wielorodzinnych obowiązek dokonywania przeglądów kominów spoczywa na zarządcach, tj. administracjach, spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.

Dokonujemy przeglądu instalacji c.o.

Także i sezonowe przeglądy instalacji centralnego ogrzewania – to zmora jedynie mieszkańców domów z samodzielnym systemem grzewczym. W bloku, czy kamienicy odpowiedzialny jest za to zarządca tej nieruchomości. Jednak właściciele prywatnych posesji, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego o sprawdzenie stanu istniejącej instalacji c.o. muszą zatroszczyć się sami. W tych przypadkach najlepiej jest zlecić przegląd i konserwację fachowcowi z uprawnieniami. Jeśli instalacja jest stosunkowo nowa – nie powinno być z nią żadnych większych problemów, a przegląd to jedynie formalność, dająca mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i spokojnego snu we własnym domu. Zawsze przed zimą należy sprawdzić poziom ciśnienia w instalacji. Jeśli ciśnienie jest obniżone w stosunku do tego, przy którym instalacja pracowała w minionym sezonie, oznacza to, że należy uzupełnić w niej poziom wody. W domach jednorodzinnych instalacje grzewcze pracują najczęściej przy ciśnieniu 1 – 2 barów. Poziom ciśnienia odczytuje się na manometrze, znajdującym się w kotłowni.

W sytuacjach, w których system grzewczy i urządzenia odpowiedzialne za jego funkcjonowanie są przestarzałe – być może koniecznością okaże się wymiana niektórych elementów instalacyjnych na nowe lub nawet zmodernizowanie całej instalacji. W takim przypadku zupełnie niedozwolone są samodzielne próby napraw, czy pomysłowe przeróbki, tzw. domowymi sposobami. Pamiętajmy, że oszczędności czynione w omawianym zakresie są niczym w porównaniu z bezpieczeństwem naszym i naszych najbliższych. Ku przestrodze, warto przypomnieć sobie doniesienia mediów o tragediach związanych z pożarami lub zaczadzeniami, w których główną przyczynę stanowiły wadliwe podłączenia lub niepoprawne działanie instalacji centralnego ogrzewania.

Kupujemy opał i zabezpieczamy instalacje, które nie będą stale używane tej zimy

Ostatnim miesiącem na zabezpieczenie instalacji w domkach letniskowych i innych obiektach, w których urządzenia grzewcze nie są stale eksploatowane w czasie zimy jest listopad. Miesiąc ten jest także ostatnim na nabycie opału po niezbyt wygórowanej cenie. Pamiętajmy, że w czasie siarczystych mrozów woda w instalacji wyłączonej z użytku może zamarznąć. Takie sytuacje prowadzą do poważnych awarii i powodują niepotrzebne straty. Można się przed tym ustrzec stosując chociażby specjalny preparat przeciw zamrożeniom. Nie zapominajmy również o tym, że opał w sezonie zimowym jest sporo droższy aniżeli latem i wczesną jesienią. Wprawdzie można go kupić przez okrągły rok, ale odkładanie zakupu na zimę jest tylko niepotrzebną stratą pieniędzy.

Przygotowujemy grzejniki do zimy

Przygotowanie domowych grzejników do sezonu grzewczego to czynności, które dotyczą tak właścicieli domów jednorodzinnych, jak i mieszkańców mieszkań usytuowanych w budynkach wielorodzinnych. W przypadku samych grzejników wiele rzeczy można zrobić samodzielnie i bez pomocy fachowca. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie poradzić sobie, np. z odpowietrzeniem grzejnika – nie eksperymentujmy i poprośmy o pomoc chociażby zaprzyjaźnionego sąsiada. Każdy domowy grzejnik przed zimą powinien być:

  1. sprawny;
  2. czysty z zewnątrz i w środku;
  3. odsłonięty (z pominięciem specjalnych obudów grzejnikowych);
  4. odpowietrzony,
  5. zakonserwowany.

Sprawność grzejnika zależy w dużej mierze od jego wieku i technologii, w jakiej został wykonany. Nowoczesne grzejniki charakteryzują się wysoką sprawnością działania i energooszczędną pracą. Z urządzeniami starszego typu może być problem, wymagający gruntownego rozwiązania, tj. wymiany. O wymianie grzejników należy myśleć w lecie. Jeśli nie zdążyliśmy z tym tego roku – sprawę należy odłożyć aż do zakończenia sezonu grzewczego. Właściciele mieszkań zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych powinni wystąpić o zgodę na wymianę grzejników do zarządcy nieruchomości. Zarządca powinien tym samym określić moc grzejnika do danego pomieszczenia. W praktyce jednak lokatorzy muszą martwić się o to samodzielnie. Wówczas warto zlecić sporządzenie profesjonalnego projektu lub przynajmniej zasięgnąć porady doświadczonego instalatora.

Grzejniki, które pozostają w mieszkaniach niewymienione – przed zimą należy porządnie wyczyścić. Urządzenia grzejne płytowe wymagają zdjęcia ich wierzchniej płyty i zagłębienia się w czyszczenie bardziej kompleksowo. Pomocny może okazać się odkurzacz o odpowiedniej mocy. Grzejniki żeberkowe – czyścimy z zewnętrz odkurzając je specjalną szczotką i myjąc wodą z dodatkiem standardowo stosowanych w domach detergentów. Nie należy w powyższym celu stosować środków żrących i zawierających aceton.

Jeśli dokonujemy w mieszkaniu tzw. sezonowych przemeblowań i jesteśmy zwolennikami różnorodnych ustawień mebli – na zimę konieczne jest takie umeblowanie pomieszczeń, w którym meble nie będą zasłaniały działających grzejników. Zasłonięty grzejnik oddaje zdecydowanie mniej ciepła do pomieszczenia. Pracę grzejników pogarszają również przysłaniające je firanki okienne oraz grube zasłony. Jeśli grzejnik nie jest zamontowany pod oknem, a na pełnej ścianie – ciepło, jakie się z niego wydobywa w znacznej mierze unosi się ku górze. W takiej sytuacji poprawę odczuwania ciepła może przynieść montaż niewielkiej półki ponad grzejnikiem.

Odpowietrzenie grzejników nie jest czynnością skomplikowaną i nie wymaga pomocy fachowca, a zdecydowanie poprawia pracę tych urządzeń. Objawami zapowietrzonych grzejników są dziwne odgłosy wydobywające się z ich wnętrza. Może to być odgłos bulgotania wody, świsty lub szumy. O zapowietrzeniu grzejnika świadczy także nierównomierne oddawanie przez niego ciepła. Nowoczesne urządzenia grzewcze wyposaża się w specjalne ręczne odpowietrzniki. Taki odpowietrznik pozwala na bardzo łatwe i szybkie usunięcie z grzejnika zbędnego powietrza. Do odpowietrzania starszych grzejników należy wyposażyć się w miskę, do której spłynie woda, wydobywająca się z urządzenia, po odkręcenia jego zaworu.

Wyczyszczony i odpowietrzony grzejnik wymaga należytej troski i pielęgnacji nie tylko w sezonie grzewczym, ale także przez cały rok. Jeśli niechcący spowodowaliśmy na nim niewielkie uszkodzenia, np. w postaci rys – miejsca te należy pokryć środkiem przeznaczonym do tego celu. Ponadto pamiętajmy, że czynności takie, jak mycie, a już tym bardziej malowanie zewnętrznej powierzchni grzejnika przeprowadza się, kiedy grzejnik jest chłodny. Należy to zatem wykonywać po za sezonem grzewczym lub po całkowitym zakręceniu grzejnika.

Oceń artykuł
2,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także