Separatory tłuszczu

Separatory tłuszczu

Separatory tłuszczu to przepływowe urządzenia służące oddzieleniu tłuszczu od reszty ścieków. Jedno z rozporządzeń Ministra Środowiska wprowadza w życie zakaz odprowadzania ścieków o zwiększonej ilości tłuszczu razem ze zwykłymi ściekami bytowymi i do zbiorników naturalnych.

Obowiązek montażu separatorów dotyczy wprawdzie głównie te miejsca, gdzie przygotowuje się większe ilości jedzenia oraz wszelkiego rodzaju ubojnie i zakłady przetwórstwa mięsnego, ale niekiedy urządzenia stosuje się również w zwykłych gospodarstwach domowych.Tłuszcze, zarówno te pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego są uważane za słabo rozpuszczalne lub zupełnie nierozpuszczalne w wodzie. Po przedostaniu się do kanalizacji – osadzają się na ściankach rur i zmniejszają tzw. światło kanału. W konsekwencji może dojść do całkowitego zatkania rurociągu.

Separator – sposób na tłuszcz

W czasie przepływu przez urządzenie – ścieki zostają oczyszczone z tłuszczu, co powoduje, że mogą dalej swobodnie spłynąć do kanalizacji. Oddzielenie tłuszczu od reszty ścieków następuje w sposób mechaniczny. Ze względu na sposób działania – separatory są także w stanie zatrzymać część zawiesiny łatwoopodającej. Najbardziej typowe miejsca, gdzie znajdują zastosowanie omawiane urządzenia to: restauracje, bary, jadłodajnie, hotele, oraz przedsiębiorstwa związane z przetwórstwem spożywczym, a zwłaszcza mięsnym. Jednak, w dobie dbałości o środowisko naturalne wiele osób decyduje się również na montaż separatora w domu. Wprawdzie ścieki pochodzące z przeciętnego gospodarstwa domowego nie są ściekami technologicznymi i zawartość w nich tłuszczu nie jest aż tak znacząca, ale separator doskonale ochrania również domową instalację kanalizacyjną. Podczas doboru separatora do istniejących potrzeb bierze się pod uwagę wielkość nominalnego przepływu, czyli ilość litrów ścieków płynących do kanalizacji na 1 sekundę.

separator tłuszczuBudowa i działanie urządzeń

Na ogół ścieki technologiczne oprócz zanieczyszczeń w postaci tłuszczu i skrobi – są też zanieczyszczone odpadami w postaci ciał stałych. Jeśli separator nie jest wyposażony w odmulacz nie powinny dostawać się do niego odpadki w postaci ciał stałych. Ogólna zasada działania każdego urządzenia oparta jest na znanym od lat prawie fizyki i starym porzekadle o brzmieniu: oliwa na wierzch wypływa. Różnica gęstości cieczy powoduje, że ścieki zawierające ciężkie substancje opadają na dno urządzenia, zaś lekkie oleje i tłuszcze zwierzęce flotują na powierzchnię wody. Z tego właśnie powodu separatory składają się z dwóch oddzielnych zbiorników, tj. osadnika i separatora właściwego. Zbiorniki te, w zależności od rodzaju i wielkości urządzenia są zintegrowane lub całkowicie oddzielne. Ścieki zawierające tłuszcze wprowadza się do separatora za pomocą wpustów z zamknięciem syfonowym, poprzez odwodnienie liniowe, zlewozmywaki, zmywarki automatyczne i inne urządzenia używane w zależności od profilu działalności jaką się prowadzi.
Separatory tłuszczu najczęściej wykonuje się ze stali nierdzewnej, sztucznego tworzywa oraz żelbetu. Każdy z wymienionych materiałów – zastosowany do powstania urządzeń posiada swoje zalety, choć zupełnie różne. Separatory ze stali są estetyczne, odporne na działanie wysokich temperatur oraz promieni UV i mają dużą wytrzymałość mechaniczną. Separatory z polietylenu charakteryzują się lekkością, podlegają recyklingowi i łatwo utrzymać ich powierzchnię w należytej czystości. Natomiast, separatory żelbetowe posiadają dużą sztywność wewnętrzną i zewnętrzną, jak również – są bardzo wytrzymałe statycznie i dynamicznie w długim czasie ich użytkowania.

separator tłuszczu w gruncieNie wszystko może trafić do separatora!

Do separatorów niewyposażonych w różnorakie urządzenia wspomagające ich działanie, tj. filtry służące wstępnemu oczyszczaniu, odmulacze, itp. nie powinny trafiać wszelkie materiały, które są w stanie zakłócić prawidłową pracę tych urządzeń. Nie mogą być to środki aktywne biologicznie, środki czyszczące, które w połączeniu z tłuszczem tworzą stabilne emulsje, tj. np. środki zawierające chlor. Do separatora nie powinny także dostać się ścieki z tłuszcze w formie emulsji, pochodzące np. z mleczarni, produkcji serów, przetwórni rybnych, itp. Tego rodzaju ścieki należy przeważnie dodatkowo oczyścić wstępnie. Wstępna filtracja ścieków jest szczególnie istotna w przypadku ścieków, które zawierają składniki szybko psujące się, np. w przemyśle rybnym. Wówczas należy urządzenie wyposażyć w filtr wstępnie czyszczący, a nie w osadnik. Niedopuszczalne jest również, aby do separatora dostały się oleje mineralne, fekalia lub woda deszczowa.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Piotr Bąk

Zdjęcia: Kessel, Wobet-Hydret

Polecamy Ci również

Zobacz także