Ściemniacze światła - oszczędne, funkcjonalne i wygodne

1
Lampa dekoracyjna
Oświetlenie, którym możemy sterować co do jasności nada wnętrzu klimatu.

Ściemniacze światła ciągle z trudem przebijają się do polskich domów, w których ciągle standardem są rozwiązania „zerojedynkowe” - albo światło się pali, albo nie. Tymczasem właściwe operowanie natężeniem światła w pomieszczeniach nie tylko potrafi budować odpowiedni klimat i zwiększa ich funkcjonalność, ale również przynosi wymierne korzyści w postaci oszczędności w rachunkach za prąd.

Ściemniacz to niewielkie urządzenie, które montuje się na ścianie zamiast klasycznego łącznika. Umożliwia ono płynną regulację natężenia światła, zaczynając od jasności na poziomie kilku procent, a na całkowitej iluminacji wnętrza kończąc - wyjaśnia Tomasz Niedziela, konstruktor produktu firmy Ospel. - Na rynku dostępne są różnego typu ściemniacze. Najpopularniejsze są proste w obsłudze modele obrotowo-przyciskowe, a także te na podczerwień. Pierwsze z nich można obsługiwać jednym palcem, drugimi można sterować nawet z odległości, za pomocą pilota – tłumaczy ekspert.

Przeczytaj: Oświetlenie LED - wady i zalety

Raz jasno, raz ciemno

Ściemniacz daje możliwość komfortowego, precyzyjnego i szybkiego zarządzania światłem w pomieszczeniu. Najlepiej sprawdza się tam, gdzie pokój spełnia jednocześnie kilka funkcji – salonu, pokoju telewizyjnego, pokoju dziennego czy sypialni. Podobnie dobrze sprawdza się w pokojach dziecięcych, które popołudniami wymagają intensywnego oświetlenia, by wieczorną porą wyciszać maluchy i dyskretnym oświetleniem skłaniać je do snu.

ściemniacz światła
Koszt zakupu ściemniaczy nie jest duży, a pozwoli zaoszczędzić nam nawet do 100 zł rocznie.

- Sypialnia, salon czy pokój dziecięcy to pomieszczenia, w których zapotrzebowanie na światło zmienia się w zależności od okoliczności, a także pory dnia. Montaż ściemniacza dotykowego bądź obrotowo-przyciskowego jest w takim przypadku doskonałym pomysłem. Regulowanie intensywności światła przekłada się na wygodę i komfort domowników, ale również pozwala oszczędzać energię. Wystarczy na kilka godzin dziennie zmniejszyć poziom jasności o parę procent, żeby rachunki za prąd również zmalały. Z danych naszej firmy wynika, że przy regularnym korzystaniu ze ściemniacza obniżka może sięgnąć nawet 40% - twierdzi Tomasz Niedziela.

To Cię zainteresuje: Wielkości oświetleniowe

Najłatwiej prześledzić to na przykładzie klasycznej żarówki 100W. Jeśli żarówka jest ściemniana z 100W na 50W oszczędza się 25W mocy, czyli połowę z wartości obniżenia mocy. Warto zauważyć, że wszystkie klasyczne żarówki, choć ze względu na wysoki pobór prądu coraz rzadziej używane, współpracują ze ściemniaczami światła. Inaczej ma się sytuacja z oświetleniem energooszczędnym i ledowym. Tu wiadomości o tym, czy można je zastosować ze ściemniaczami szukać należy na opakowaniu. Podkreślenia wymaga fakt, że stosowanie ściemniaczy wydłuża również żywotność źródeł światła.

Zobacz: Świetlówki kompaktowe z amalgamem

Ile to kosztuje?

Wbrew pozorom niewiele, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę możliwości oszczędzania energii. Pod tym względem najbardziej odpowiednie jest oświetlenie LED, które uznawane jest za najbardziej ekologiczne i energooszczędne oświetlenie na rynku. Żarówki LED, które współpracują ze ściemniaczami kupić można za mniej niż kilkanaście złotych. To niewielki wydatek, zwłaszcza, że mają długą, bo sięgającą kilkunastu lat, wytrzymałość. Sam zakup ściemniacza to wydatek około 100 złotych, w zależności od modelu i producenta. Szacuje się, że zakup ściemniacza wraz z żarówką – w porównaniu do „osiągnięć” klasycznej żarówki 60W to roczna oszczędność ponad 100 złotych na rachunkach za prąd. Oznacza to, że zakup taki potrafi się zwrócić w przeciągu kilkunastu miesięcy.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Sławomir Bobbe

Zdjęcia: Ospel

Polecamy Ci również

Zobacz także