Sauna w domu

Dobrym sposobem na rozgrzanie się w chłodne dni jest sauna. Ma ona też korzystny wpływ na zdrowie i urodę – hartuje i oczyszcza organizm, poprawia krążenie. Warto ją zainstalować we własnym domu. Nie jest to trudne, wystarczy przestrzegać kilku zasad.

Sauna w domu - zdjęcie 1Rodzaje kąpieli w saunie

W kabinie sauny można korzystać aż z trzech rodzajów kąpieli. Wystarczy odpowiednio ustawić temperaturę
i poziom wilgotności względnej. Zależność między tymi parametrami opisuje tzw. prawo sumy 110, zgodnie z którym suma temperatury (w °C) i wilgotności względnej
(w %) w saunie powinna wynosić 110 (na przykład 70°C
i 40%).

Sauna sucha. W saunie panuje wtedy bardzo wysoka temperatura – ok. 90-110°C, a wilgotność względna utrzymana jest na niskim poziomie – jedynie około 10% (warto dla porównania przytoczyć, że w pomieszczeniach budynków mieszkalnych wilgotność, zależnie od pory roku, wynosi 45-65%). W suchej saunie powietrze powoduje szybkie wysuszanie skóry i pocenie się.

Sauna mokra. Temperatura powietrza w saunie mokrej wynosi od 70 do 90°C (niektórzy uważają, że wystarczy już 50-60°C), wilgotność względna 25-39%. Taką wilgotność uzyskuje się polewając wodą kamienie znajdujące się w piecu sauny.

Sauna parowo-ziołowa (tylarium). Warunki podczas tej kąpieli są znacznie łagodniejsze: temperatura wynosi 45-65°C, przy wilgotności względnej 40-65%. Takie warunki są odpowiednie dla większości osób, nawet dla małych dzieci. Przepuszczając parę wodną przez zioła lub esencje zapachowe, można zażywać inhalacji.

Uwaga! Sauny parowej nie należy mylić z łaźnią parową. Łaźnia parowa to całkowicie inna forma kąpieli (temperatura wynosi maksymalnie 55°C, a wilgotność względna cały czas utrzymywana jest na bardzo wysokim poziomie), z innymi zasadami konstrukcyjnymi.

Sauna w domu - zdjęcie 2Sauna w domu - zdjęcie 3

Wymiary i miejsce montażu

Sauna może mieć dowolne wymiary, choć nie powinna być zbyt mała. Dobrze, by jej wymiary pozwoliły na relaks w pozycji leżącej, gdyż wtedy całe ciało nagrzewa się równomiernie. Dlatego przynajmniej jeden bok sauny powinien mieć nie mniej niż 2 metry. W bardzo małych pomieszczeniach instaluje się jednak sauny mniejsze, w których kąpieli zażywa się na siedząco.
Przeciętnie sauna powinna pozwalać na jednoczesny pobyt w niej trzech osób, które mogą wypoczywać nie tylko w pozycji siedzącej, ale i leżącej. Dlatego wymiary domowej sauny to najczęściej 200 x 160 cm lub 200 x 200 cm i wysokości minimum 200 cm.
Myśląc o własnej saunie jeszcze na etapie projektu domu, najlepiej uwzględnić w planach następujące pomieszczenia: kabinę sauny, natrysk (umożliwiający schładzanie ciała podczas kąpieli) oraz pokój, w którym można odpocząć w trakcie kąpieli.
W przypadku, gdy chcemy zainstalować saunę w już urządzonym domu, należy rozważyć możliwość przeznaczenia na nią jednego z pokojów. Rozwiązaniem bardzo korzystnym jest możliwość zaprojektowania bezpośredniego wyjścia na świeże powietrze po kąpieli w saunie, np. na taras
lub balkon. Kabinę saunową da się również zainstalować w pomieszczeniu na poddaszu ze skosami.
W przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania sauny w oddzielnym pomieszczeniu, można rozważyć jej montaż w łazience. Przy okazji remontu można np. wymontować wannę (której użytkowanie jest zresztą droższe niż korzystanie z sauny), a w jej miejsce wstawić kabinę prysznicową, zaś obok małą domową saunę.

Budowa sauny - konstrukcja kabiny i najczęściej stosowane materiały

W saunie panują wysokie temperatury, dlatego materiały użyte do jej konstrukcji muszą być odporne na ekstremalne warunki.
Wewnętrzne ściany kabiny sauny wykłada się panelami drewnianymi grubości minimum 12 mm. Ważne jest, aby drewno miało jak najmniej sęków i nie zawierało dużo żywicy. Gatunki drewna najczęściej stosowane do budowy saun to: świerk skandynawski, osika, cedr lub jodła kanadyjska. Warto zwrócić uwagę, że odpowiednie właściwości ma cedr: wysoką odporność na działanie powietrza o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności, piękny zapach i kolorystykę.
Ławki w saunie wykonywane są z drewna, które nie ulega zbytniemu nagrzewaniu, na przykład z drewna osikowego lub egzotycznego abachi. Szerokość ławek dostosowuje się do wielkości sauny
i może ona wynosić od 31 do 55 cm, a długość wygodna do leżenia – około 200 cm. Rozmieszcza się je na jednym lub kilku poziomach, najniżej na wysokości około 40 cm od podłogi; jeśli znajdują się jedna nad drugą, to odległość między nimi też powinna wynosić 40 cm. Ładnym i praktycznym uzupełnieniem ławek są pionowe osłony wypełniające przestrzeń między ławkami oraz oparcia.
Od zewnątrz kabinę może wykończyć dowolnym materiałem, np. drewnem, płytą pilśniową, płytą gipsową lub glazurą.

Izolacja sauny

Aby sauna nagrzewała się szybko, a zużycie energii było jak najmniejsze, kabinę należy odpowiednio zaizolować. Na izolację termiczną wykorzystuje się najczęściej wełnę szklaną – grubości od 45 do 100 mm.

Uwaga: Nie stosuje się natomiast dodatkowej izolacji z folii aluminiowej – umieszczona pod warstwą paneli drewnianych powoduje ich nieprzyjemne nagrzewanie, a w najgorszym przypadku może grozić porażeniem prądem. Częstym błędem jest stosowanie dodatkowej izolacji, chroniącej przed wilgocią, gdyż sauna wbrew ogólnie przyjętym opiniom jest najbardziej suchym pomieszczeniem w całym budynku.
Popularnym rozwiązaniem są sauny wykonane z pełnych bali drewnianych. W tym przypadku nie jest już konieczna dodatkowa izolacja z wełny mineralnej.
Choć drewno jest najważniejszym materiałem w konstrukcji sauny, jednak coraz częściej stosowane są także inne materiały. Przykładem może być wykorzystywanie do budowania sauny szkła oraz aluminium. Oczywiście niemożliwe jest wykonanie całej kabiny z metalu lub szkła, ale frontowe ścianki mogą być w całości wykonane z tych materiałów.

Sauna w domu - zdjęcie 4Podłoga w saunie

Podłogę w saunie najczęściej wykłada się terakotą lub wykładziną z tworzywa sztucznego. Materiały te muszą być odporne na wysoką temperaturę i wodę.
Należy zwrócić uwagę, aby powierzchnia podłogi nie była śliska, nawet po rozlaniu wody. Jeżeli jest taka możliwość, należy w podłodze sauny zaplanować odpływ wody. Odpływ ułatwi utrzymanie sauny w czystości, a w przypadku rozlania wody sprawi, że woda nie będzie zostawać na podłodze. Odpływ jest szczególnie zalecany w saunie parowej, gdzie na podłodze podczas kąpieli może zbierać się nieco więcej wody.
Ponieważ podczas kąpieli w saunie na podłodze może zebrać się woda (np. wylana z łyżki podczas polewania pieca wodą), należy przed nią zabezpieczyć dół kabiny. Najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem jest montaż kabiny na specjalnych profilach (np. z anodowanego aluminium).

Oceń artykuł
2,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także