Sauna w domu

Drzwi

Drzwi w saunie muszą się zawsze otwierać na zewnątrz. Dobór właściwych materiałów ma duże znaczenie na ich trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Wykonuje się je z drewna lub ze szkła hartowanego. Zamontowany zamek powinien gwarantować otwarcie się drzwi poprzez ich lekkie pchnięcie. Drzwi do sauny nigdy nie są w pełni szczelne.

Skąd się bierze ciepło w saunie

Najważniejszym elementem każdej sauny jest źródło ciepła, czyli piec. Pierwsze sauny były ogrzewane piecami na drewno. Piece te, choć już rzadko, montowane są do dzisiaj. Ich zaletą jest możliwość instalowania w miejscach, w których brakuje energii elektrycznej. Wymagają one jednak oddzielnego przewodu dymowego. Ponieważ cała konstrukcja pieca znacznie się nagrzewa, piece na drewno wymagają zachowania bezpiecznych odległości od materiałów łatwopalnych (ok. 50 cm) bądź też zastosowania izolacji ścian. W saunie z piecem opalanym drewnem wlot powietrza instaluje się przy podłodze jak najdalej od pieca. Wylot powietrza nie jest konieczny, gdyż sam piec spełnia taką funkcję.
Obecnie stosuje się przede wszystkim piece elektryczne. Obsługa ich jest znacznie łatwiejsza, montaż bardzo prosty i tańszy. Poglądy, iż sauny to „pożeracze prądu” też nie są prawdziwe.

Jak dobiera się moc pieca

Moc pieca do sauny dobiera się zależnie od kubatury kabiny. W saunach domowych stosuję się zasadę, że na 1 m3 potrzeba 1 kW mocy. Poniższa tabelka pokazuje, jakie moce pieców pasują
do jakich saun:

Moc pieca sauny [kW] Min./maks. kubatura sauny [m³]
2,2 - 4,5 1,2 - 5
6,6 4 - 8
8 6 - 12
10,7 10 - 18
16 15 - 35
20 22 - 43

Przyłącza elektryczne potrzebne do podłączenia pieca

Piece o mocy do 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe, większe wymagają przyłącza trójfazowego. Dokładne wymagania odnośnie przyłącza elektrycznego znajdują się zawsze w dokumentacji pieca.

Piec do saunySauna w domu - zdjęcie 1

Jeżeli chcemy, aby nasz piec był bezpieczny, trwały, a koszty eksploatacji niższe, zwróćmy uwagę na:

  • krótki czas nagrzewania do żądanej temperatury – czas nagrzewania do temperatury 80°C powinien wynosić ok. 20 min;
  • niskie zużycie energii elektrycznej – stosowane systemy oszczędzania energii („stand-by” oraz „zmienna moc”) pozwalają na znaczne zredukowanie poboru energii elektrycznej
    i utrzymywanie jednakowej temperatury. Specjalnie ukształtowane komory konwekcyjne
    w piecach pozwalają również na szybkie nagrzanie sauny;
  • materiały wysokiej jakości – np. grzałki pieca oraz pojemnik na kamienie powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Na piecu umieszcza się kamienie (koniecznie ceramiczne – nigdy polne). Muszą być odporne na gwałtowne rozgrzewanie i chłodzenie. Dzięki nim mamy możliwość regulowania poziomu wilgotności powietrza w saunie;
  • pojemnik na kamienie powinien mieć odpowiednią wielkość i konstrukcję – zbyt duża ilość kamieni powoduje, że bezwładność pieca rośnie, przez co rośnie również zużycie prądu;
  • bezpieczna obudowa pieca – obudowa pieców najnowszej generacji zabezpiecza przed ewentualnymi oparzeniami w przypadku dotknięcia – temperatura na obudowie pieca powinna wynosić ok. 50°C (przy temperaturze powietrza w saunie 90°C). Większość pieców, poza wyjątkami, wymaga dodatkowych osłon, co znacznie ogranicza przestrzeń w saunie;
  • w celu ułatwienia utrzymania czystości w saunie, zalecane są piece, które montuje się w pozycji wiszącej na ścianie – można wtedy w łatwy sposób wytrzeć podłogę pod piecem.

Sauna w domu - zdjęcie 2Sauna w domu - zdjęcie 3Sauna w domu - zdjęcie 4
Dobrej jakości piece posiadają zabezpieczenia, które odłączają zasilanie w momencie przegrzewania (zła wentylacja, nieprawidłowe umieszczenie pieca, złe ułożenie kamieni lub przykrycie pieca ręcznikiem).
Warto również zwrócić uwagę na warunki gwarancji. Standardowy okres gwarancji na piece do saun wynosi 2 lata. Firmy oferujące piece najlepszej jakości udzielają gwarancji nawet na okres 5 lat.

Jak zaprojektować dobrą saunę

Warto poświęcić trochę czasu i zaprojektować saunę, która będzie na miarę naszych potrzeb. Należy przy tym przestrzegać czterech następujących zasad:
Zasada I – piec i drzwi powinny być umiejscowione na tej samej ścianie kabiny.
Ponieważ piec wymusza cyrkulację powietrza w saunie, umieszczenie drzwi na tej samej ścianie,
co piec pozwala na szybkie ogrzanie powietrza, które dostaje się przy otwarciu drzwi. W przypadku, gdy brakuje miejsca na umieszczenie pieca i drzwi na jednej ścianie, w drodze wyjątku, piec można umieścić na ściance bocznej, ale możliwie jak najbliżej drzwi.
Zasada II – wlot powietrza do sauny powinien być zawsze bezpośrednio pod piecem.
Powierzchnia przekroju wlotu powietrza dla sauny użytku domowego wynosi ok. 125 cm². Wlot powietrza musi być zawsze w pełni otwarty. Powietrze zasysane do sauny przez wlot powinno pochodzić z tego samego pomieszczenia co powietrze, które dostaje się przez drzwi. Jednym słowem, cyrkulacja powietrza do i z sauny powinna mieć obieg zamknięty.
Zasada III – wylot powietrza z sauny należy umieścić jak najdalej od wlotu.
Powinien być on skierowany z powrotem do pomieszczenia, z którego powietrze było pobierane.
W celu uzyskania jak największej odległości pomiędzy wlotem a wylotem powietrza w saunie, wylot umieszcza się najczęściej po przekątnej w stosunku do wlotu, wysoko na ścianie lub suficie. Powietrze wydostające się przez wylot jest skierowywane do tego samego pomieszczenia, z którego było pobierane (nigdy nie należy wylotu kierować bezpośrednio do kanału wentylacyjnego.
Ten sposób termicznej wymiany powietrza jest energooszczędny i niezależny.

Sauna w domu - zdjęcie 5

A - wylot powietrza przez ścianę sauny. Wylot umieszcza się wysoko lub w suficie;
B - wylot powietrza wyprowadzony przez wolną przestrzeń nad sufitem sauny;
C - wylot przeprowadzony przez kanał pod sufitem sauny. Kanał umieszczany jest w narożniku między ścianą a sufitem. Wymiary kanału powinny być takie same jak wylotu powietrza.

Uwaga: Powietrze znajdujące się między sufitem sauny a pomieszczenia powinno mieć możliwość wymiany.

Zasada IVSauna w domu - zdjęcie 6 – gdy w projekcie rozmieszczone są już prawidłowo piec, drzwi, wlot i wylot powietrza, można przystąpić do projektowania ławek w saunie oraz oświetlenia.

Istnieją różne możliwości rozmieszczenia ławek: na jednym lub na różnych poziomach. Umieszcza się je na wysokości ok. 42 cm od podłogi. Mniej więcej taka też odległość powinna być zachowana między ławkami.
Oprawki oświetleniowe w saunie umieszcza się na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu (min. 30 cm od sufitu). Nigdy jednak nie należy umieszczać oświetlenia bezpośrednio nad piecem.
Oprawki oświetleniowe można przysłonić specjalnymi abażurami lub też zamontować pod ławkami, stwarzając w ten sposób intymny nastrój.
Stosowanie powyższych zasad sprawi, że sauna będzie zawsze funkcjonować prawidłowo i długo zachowa estetyczny wygląd.

Jak korzystać z saunySauna w domu - zdjęcie 7

Do sauny przygotuj dwa ręczniki (duży i mały), mydło, szampon i butelkę wody mineralnej lub soku.
1. Najpierw dokładnie umyj się pod prysznicem.
2. Do sauny wchodzimy bez ubrania, z ręcznikiem, na którym siadamy lub kładziemy się. Należy pamiętać o zdjęciu zegarka i biżuterii. Im wyżej tym cieplej, dlatego dla „początkujących” lepsze są najniższe ławki.
3. Ciało powoli się nagrzewa i zaczyna pocić. Jednorazowo w saunie przebywamy tak długo, jak długo nam to sprawia przyjemność. Strugi chłodnego potu na ciele, szczypanie nosa i ust, utrudnione oddychanie albo kołatanie serca to znak, że lepiej wyjść z sauny. Cała kąpiel powinna się składać z kilku sesji. Pierwsza powinna trwać kilka minut, pozostałe nie dłużej niż kwadrans.
4. Rozgrzane ciało schładza się pod prysznicem, zaczynając od stóp. Woda nie może być zimna.
5. Ponownie wchodzimy do sauny. Zwiększamy lub zmniejszamy temperaturę. Jeśli powietrze jest zbyt suche, polewa się wodą kamienie. Można też dodać kilka kropli olejku eterycznego. W ciągu kilku sekund kabina sauny napełnia się wilgotną, pachnącą parą.
6. Czynności te powtarza się kilka razy.
7. Pobyt w saunie kończy się długim, chłodnym prysznicem.
8. Na zakończenie kąpieli obowiązuje choćby kilkuminutowy relaks, najlepiej w pozycji leżącej
i uzupełnienie niedoboru płynów.

Oceń artykuł
2,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Konrad Koper

Zdjęcia: Tylö-Koperfam

Polecamy Ci również

Zobacz także