Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto wybrać rynny miedziane. Nie korodują, są niepalne, trwałe, odporne na trudne warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji ani malowania.
Choć przyjęło się, że rynny miedziane stosuje się raczej na obiektach zabytkowych lub reprezentacyjnych, to coraz więcej indywidualnych odbiorców odkrywa ich walory i decyduje się na montaż także we własnych domach.
Korzyści takiej decyzji będziemy odczuwać i doceniać przez lata. Długowieczność instalacja z miedzi zawdzięcza m.in. naturalnej patynie powstającej z czasem na jej powierzchni. Architekci podkreślają walory estetyczne miedzi. Zachęcają do jej stosowania, bo dobrze komponuje się z innymi materiałami wykorzystywanymi do wykończenia domów, w tym z drewnem, szkłem lub kamieniem.
Fachowcy natomiast często wybierają orynnowanie z miedzi, bo jest łatwe do formowania i montażu, nie staje się kruche nawet w niskiej temperaturze i jest mocne i odporne na trudne warunki atmosferyczne.
Orynnowanie z miedzi ma też wady. Ze względu na zjawisko elektrokorozji rynien miedzianych nie można łączyć z pokryciem z blachy stalowej ocynkowanej ani aluminiowej. Bez problemu za to nadaje się na dachy kryte blachą miedzianą, dachówką lub papą.
Nie tylko rynny
System rynnowy, także ten wykonany z innych materiałów, składa się nie tylko z rynien, czyli poziomych elementów montowanych wzdłuż okapu. W jego skład wchodzą pionowe rury spustowe oraz akcesoria do mocowania i łączenia – kolanka, haki, rynhaki czy obejmy. Ze względu na wygodę najlepiej kupić je w komplecie od jednego producenta. Nie będzie problemu z ich montażem.
System rynnowy będzie kompletny, gdy znajdą się w nim haki inaczej rynajzy (to na nich wiesza się rynny), sztucery czyli stożkowe kosze spływowe czy obejmy (są po to, by przymocować rynny do elewacji). Istotne są też taśmy uszczelniające – niezbędne wtedy, gdy rynny umieszczone są wewnątrz połaci dachu. Ich zadanie polega na zatrzymaniu wody, która mogłaby przeniknąć lub wylać się z rynny i uszkodzić konstrukcję dachu. Taśmy układa się pod rynnami i przykleja na całej powierzchni.
Ile elementów?
Ilość elementów systemu odprowadzania wody odpadowej dobiera się tak samo, jak w przypadku systemów z innych materiałów. Zasada jest prosta: im bardziej skomplikowany dach – tym elementów będzie więcej. Ich liczba i wielkość zależą m.in. od lokalnych opadów i wielkości dachu. Warto znać tak zwaną efektywną powierzchnię dachu – EPD – którą oblicza się ze wzoru EPD = (W+½H) x L, w którym W to połowa szerokości dachu, H – wysokość dachu, L – długość dachu. Z tego wzoru można korzystać, jeśli nachylenie połaci przekracza 10°. Jeśli jest mniejsze, przyjmuje się, że EPD jest taka sama jak powierzchnia, którą trzeba odwodnić.
dachyonline
rynny i rury miedziane we wszystkich rozmiarach oferuje Dachyonline.pl . Wiele elementów miedzianych na zapytanie : rzygacz, kosze zlewowe rynny nietypowe.
dachyonline
http://www.dachyonline.pl/index.php?k3, ... -miedziane
inez123
Artykuł bardo pomocny! Teoria jest, teraz czas na praktykę: http://www.kreocen.pl/szukaj/szukaj/Str ... +miedziana !
bartnik
Moja firma już od dawna korzysta z miedzi i zawsze swoim klientom polecam właśnie rury, dachy i CO z miedzi. Praktycznie większość po latach mi potwierdziła, że cieszą się, że ich na to namówiłem.
Greengaz
Co powiedziała większość już wiemy, a co powiedziała mniejszość?
PS.
Moja firma poleca dach nad głową.
Olafko
Od wieków w praktyce budowlanej stosuje się mieć. Patyna, pokrywająca mieć z upływem czasu, chroni materiał przed korozją lepiej niż jakakolwiek inna powłoka. Dzięki tym właściwościom miedź cechuje się najdłuższym okresem eksploatacji. O właściwościach miedzi można przeczytać na miec-miedz.pl