Rynny miedziane

6
Rynny z miedzi
Rynny miedziane należą do najbardziej trwałych.

Jest co najmniej kilka powodów, dla których warto wybrać rynny miedziane. Nie korodują, są niepalne, trwałe, odporne na trudne warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji ani malowania.

Choć przyjęło się, że rynny miedziane stosuje się raczej na obiektach zabytkowych lub reprezentacyjnych, to coraz więcej indywidualnych odbiorców odkrywa ich walory i decyduje się na montaż także we własnych domach.
Korzyści takiej decyzji będziemy odczuwać i doceniać przez lata. Długowieczność instalacja z miedzi zawdzięcza m.in. naturalnej patynie powstającej z czasem na jej powierzchni. Architekci podkreślają walory estetyczne miedzi. Zachęcają do jej stosowania, bo dobrze komponuje się z innymi materiałami wykorzystywanymi do wykończenia domów, w tym z drewnem, szkłem lub kamieniem.
Fachowcy natomiast często wybierają orynnowanie z miedzi, bo jest łatwe do formowania i montażu, nie staje się kruche nawet w niskiej temperaturze i jest mocne i odporne na trudne warunki atmosferyczne.
Orynnowanie z miedzi ma też wady. Ze względu na zjawisko elektrokorozji rynien miedzianych nie można łączyć z pokryciem z blachy stalowej ocynkowanej ani aluminiowej. Bez problemu za to nadaje się na dachy kryte blachą miedzianą, dachówką lub papą.

Nie tylko rynny

System rynnowy, także ten wykonany z innych materiałów, składa się nie tylko z rynien, czyli poziomych elementów montowanych wzdłuż okapu. W jego skład wchodzą pionowe rury spustowe oraz akcesoria do mocowania i łączenia – kolanka, haki, rynhaki czy obejmy. Ze względu na wygodę najlepiej kupić je w komplecie od jednego producenta. Nie będzie problemu z ich montażem.

Standardem są rynny półokrągłe lub kwadratowe (ze względu na płaski kształt strumienia wody, mniej korzystne). Jeśli są kupione jako gotowe elementy, mogą mieć do 3 m długości. Miedziane rury spustowe mają najczęściej okrągłe przekroje, ale trzeba pamiętać, że dobiera się je do przekrojów rynien. Jeśli zdecydowaliśmy się na rynny kwadratowe lub eliptyczne, także i takie rury trzeba wybrać. Dobrze, by miały średnicę co najmniej 10 cm – mniejsze mogą się łatwiej zapychać zamarzającym śniegiem i lodem. Trudniej je też przeczyścić z liści. Standardowa długość rury spustowej wynosi od 2 do 6 m.
System rynnowy będzie kompletny, gdy znajdą się w nim haki inaczej rynajzy (to na nich wiesza się rynny), sztucery czyli stożkowe kosze spływowe czy obejmy (są po to, by przymocować rynny do elewacji). Istotne są też taśmy uszczelniające – niezbędne wtedy, gdy rynny umieszczone są wewnątrz połaci dachu. Ich zadanie polega na zatrzymaniu wody, która mogłaby przeniknąć lub wylać się z rynny i uszkodzić konstrukcję dachu. Taśmy układa się pod rynnami i przykleja na całej powierzchni.

Ile elementów?

Ilość elementów systemu odprowadzania wody odpadowej dobiera się tak samo, jak w przypadku systemów z innych materiałów. Zasada jest prosta: im bardziej skomplikowany dach – tym elementów będzie więcej. Ich liczba i wielkość zależą m.in. od lokalnych opadów i wielkości dachu. Warto znać tak zwaną efektywną powierzchnię dachu – EPD – którą oblicza się ze wzoru EPD = (W+½H) x L, w którym W to połowa szerokości dachu, H – wysokość dachu, L – długość dachu. Z tego wzoru można korzystać, jeśli nachylenie połaci przekracza 10°. Jeśli jest mniejsze, przyjmuje się, że EPD jest taka sama jak powierzchnia, którą trzeba odwodnić.

Dowiedz się więcej

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Źródło: Europejski Instytut Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także