Rynek stali nierdzewnej w Polsce - historia i perspektywy

0
stalesia.com

Zużycie jawne stali nierdzewnych w Polsce wzrosło między 2009 a 2019 rokiem o blisko 150%. Podczas gdy pod koniec pierwszej dekady XXI wieku roczne zużycie stali nierdzewnych w naszym kraju wynosiło zaledwie 200 tysięcy ton rocznie, tak w roku poprzedzającym pandemię COVID-19 zużycie to sięgnęło poziomu 500 tysięcy ton. Wraz z wybuchem epidemii, rynek wyrobów stalowych przeżył niemały kryzys, jednak już jesienią przyszło odbicie gospodarcze, które korzystnie wpłynęło także na rynek hutniczy. Jak kształtują się prognozy na 2021 rok?

Załamanie rynku i gwałtowne odbicie

W ciągu ostatniej dekady mogliśmy obserwować stale rosnące zapotrzebowanie na wyroby ze stali nierdzewnej w polskiej gospodarce. Dopiero lockdown wywołany pandemią COVID-19 sprawił, że rynek hutniczy przeżył załamanie. Na szczęście, spadek popytu okazał się znacznie mniejszy, niż początkowo zakładano. Choć początkowo zakładano, że kryzys pandemiczny cofnie polski rynek stali nierdzewnych o 5 lat, to według danych Stowarzyszenia Stal Nierdzewna całkowita konsumpcja stali nierdzewnych w Polsce w 2020 roku wyniosła 462,4 tys. ton i był to wynik o zaledwie 10% niższy niż w roku poprzednim. Na taki stan rzeczy miały wpływ dwa czynniki - po pierwsze - znaczne ożywienie gospodarcze, które mogliśmy zaobserwować w europejskich gospodarkach w III i IV kwartale 2020 roku. Poluzowanie restrykcji zachęciło wielu przedsiębiorców do kontynuowaniu rozpoczętych wcześniej inwestycji, a co za tym idzie do wznowienia zamówień na artykuły ze stali nierdzewnej.

W związku z postępującą inflacją i niskimi stopami procentowymi wiele osób podjęło decyzję o ulokowaniu swoich oszczędności w nieruchomościach. Zwiększone zainteresowanie kupnem mieszkań zachęciło przedsiębiorstwa do budowy kolejnych budynków mieszkalnych, co jeszcze bardziej podgrzało krajowy rynek wyrobów stalowych. Drugim czynnikiem determinującym rozwój polskiego przemysłu hutniczego była unijna dyrektywa, mająca na celu ochronę rynku wewnętrznego stali w Unii Europejskiej.

Ceny stali nierdzewnej w Polsce

Od jesieni ubiegłego roku możemy obserwować znaczne wzrosty cen na krajowym rynku stali nierdzewnych. Na przykład, ceny pręta ciągnionego w ciągu ostatniego roku wzrosły aż o 60%. Dobrą informacją dla przedsiębiorców może być fakt, że ceny te ustabilizowały się w ostatnich miesiącach. Eksperci jednak nie przewidują, aby w najbliższym czasie mogły one wrócić do dawnych poziomów. W minionym roku bardzo podrożały także rury spawane. Tutaj wzrost cen sięga co prawda 50%, lecz w przeciwieństwie do prętów, wspomniany trend nie wydaje się stabilizować i z tygodnia na tydzień możemy obserwować coraz to wyższe ceny. Nie bez znaczenia jest tutaj także kończąca się perspektywa budżetowa Unii Europejskiej. Czasu jest niewiele, gdyż dofinansowane inwestycje muszą zostać zakończone i rozliczone do końca 2023 roku.

Przyszłość rynku stali nierdzewnych

Wszystko wskazuje na to, że już w 2021 roku rynek stali nierdzewnej w Polsce odrobi straty związane z pandemią COVID-19. Spokojny może być o to segment zajmujący się produkcją blach i taśm ze stali. Ta część przemysłu hutniczego najmniej ucierpiała na kryzysie pandemicznym i zanotowała niewielki spadek rzędu 3,4%. Zważywszy na fakt, że wyroby płaskie odpowiadają niemal za ¾ całej produkcji wyrobów stalowych w Polsce, możemy być spokojni o przyszłość hutniczego przemysłu. Najbardziej poszkodowany okazał się natomiast rynek rur, gdzie spadki sięgały niemal 30%. W tym przypadku do pełnego odbicia rynek może potrzebować jeszcze jednego kwartału. Na szczęście także w tym segmencie prognozy kształtują się optymistycznie.

Wszystko wskazuje na to, że przed polskim rynkiem wyrobów stalowych stoi świetlana przyszłość. Zapowiadany wzrost gospodarczy w Polsce i Europie z pewnością pozytywnie wpłynie na ilość zamówień na artykuły stalowe. Jedyną kłopotliwą sprawą pozostają rosnące ceny. Z wysoką inflacją zmaga się niemal cała Europa. Miejmy nadzieje, że w najbliższym czasie ceny stali ustabilizują się i pozwolą przedsiębiorcom na planowanie i realizację kolejnych przedsięwzięć.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Polecamy Ci również

Zobacz także