Rury preizolowane do instalacji solarnych

Rury preizolowane do instalacji solarnych

System preizolowanych przewodów jest rozwiązaniem stworzonym z myślą o solarnych instalacjach podgrzewania wody. Minimalizuje straty energii podczas transportu czynnika ogrzewającego z kolektora do zbiornika.

Zakładając instalację solarną często zapominamy, jak ważnym elementem są przewody łączące kolektor ze zbiornikiem. Ich nieprawidłowa izolacja może prowadzić, zwłaszcza w zimie, do znacznych strat energii, przez co woda nie uzyska wymaganej temperatury i konieczne będzie jej dodatkowe podgrzanie. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami. System Armaflex DuoSolar pozwoli skutecznie zatrzymać ciepło. 

Przewody preizolowane Przewody preizolowane

Dwie preizolowane rury, zasilania i powrotu, pokryte zostały izolacją HT/Armaflex o nowej strukturze mikrokomórkowej i bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła równym 0,038 W/(m·K). Ogranicza to ilość energii, która ucieka podczas transportu. Jest to o tyle istotne, że część tego rodzaju rur biegnie najczęściej na zewnątrz budynku, przez co są one wystawione na działanie niskich temperatur. Dlatego też bez odpowiedniego zabezpieczenia płynąca w nich mieszanina wody z glikolem ulega oziębieniu.

Przewody preizolowaneW rozwiązaniu tym materiał izolacyjny pokryty jest folią poliolefinowyo-kopolymerową, co dodatkowo chroni rury zarówno przed szkodliwym promieniowaniem UV, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą być powodowane np. przez ptaki. Pod izolacją rury powrotu umieszczono przewód elektryczny o odporności cieplnej do 1800C, umożliwiający podłączenie czujnika temperatury bez konieczności prowadzenia dodatkowego okablowania. Ponadto rury wyposażono w opatentowaną technologię warstwy klejącej „join-split”, pozwalającą na łatwe łączenie i rozłączanie przewodów.
Preizolowane systemy dostępne są w dwóch wersjach: miedzianej, zgodnej z normą EN1057 oraz ze stali nierdzewnej X2CrNiMo17122. Armaflex DuoSolar CU, która charakteryzuje się bardzo korzystnym stosunkiem jakości do ceny, szczególnie w przypadku mniejszych rozmiarów instalacji, przeznaczona jest głównie do nowych projektów. W przypadku większych lub trudno położonych rozwiązań znakomicie sprawdzi się wersja Armaflex DuoSolar VA. Jej wysoka elastyczność pozwala na mocne zgięcie przewodów, bez ryzyka deformacji ich średnicy. Dzięki temu instalacja całego systemu przebiega szybko i bezproblemowo. Dodatkowo karbowana powierzchnia przewodu znacząco ułatwia zamontowanie złączek, zarówno tych tradycyjnych, jak i specjalnych złączek.

Przykładowe ceny brutto za zwój (15 m):
Armaflex DuoSolar CU 12 FEF 14, miedź, śr. zew. rury 12 mm - 1080 zł
Armaflex DuoSolar CU 18 FEF 14, miedź, śr. zew. rury 18 mm - 1600 zł
Armaflex DuoSolar DN 16 FEF 14, stal, śr. zew. DN 16 mm - 1400,50 zł
Armaflex DuoSolar DN 20 FEF 14, stal, śr. zew. DN 20 mm - 1715,60 zł
Armaflex DuoSolar DN 25 FEF 14, stal, śr. zew. DN 25 mm - 2281,60 zł

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Armacell

Polecamy Ci również

Zobacz także