W aranżacjach wnętrz rura miedziana zyskuje nowy wymiar. Coraz częściej stanowi element wystroju nadający pomieszczeniu modny, industrialny charakter.
W projektowaniu wnętrz do niedawna dominowała tendencja ukrywania rur. Wpływ wzornictwa przemysłowego, moda na lofty, czy designerskie rozwiązania sprawiają, że rury miedziane są coraz częściej eksponowane. Nieosłonięte rury stosuje się ze względu na ich elegancję, trwałość oraz korzyści płynące z łatwego dostępu do instalacji. Rury miedziane są łatwe w kształtowaniu, można z nich tworzyć skomplikowane instalacje oraz stosować w rozmaitych wnętrzach. Ponadto są niezwykle trwałe i w pełni przetwarzalne.
Zobacz: Pokrycia z miedzi we współczesnej architekturze i budownictwie
Miedź stosuje się w instalacjach wodnych zarówno w prywatnych domach, jak i budynkach publicznych, czy biurowcach. W przypadku instalacji wodnych rury są instalowane w ścianie lub zakryte panelami. Odkrycie miedzianych rur, typowe dla loftów, pozwala zachować oryginalny charakter budynków poprzemysłowych adaptowanych na pomieszczenia mieszkalne lub sklepy.
Styl inspirowany loftem zakłada użycie tradycyjnych materiałów takich jak metale, drewno, cegła, czy beton. Instalacje, przewody wentylacyjne i metalowe rury są dla wszystkich widoczne. W Polsce popularne stają się soft lofty – trend z USA i Kanady, gdzie tworzy się budynki od podstaw, ale w stylu industrialnym. Takie realizacje można spotkać w Gliwicach, czy w Warszawie. Poniżej kilka europejskich przykładów zastosowania rur miedzianych w industrialnej architekturze wnętrz.
Projekt "Wodne marzenie", Szwecja
Projekt: Front dla Axor
Projekt Wodne Marzenie pochodzi ze Szwecji, od producenta armatury Hansgrohe. W ramach projektu designerzy stworzyli „łazienkę przyszłości". Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken i Anna Lindgren z szwedzkiego studia Front, stworzyły prysznic, którego centralnym tematem jest miedziana rura w industrialnym stylu. W sam raz do loftu.
Przeczytaj: Miedź w architekturze
Salon fryzjerski "Shaves & Trims", Amsterdam
Projekt: Ard Hoksbergenr
Budynek zakładu pochodzi z 19. wieku i położony jest w centrum stolicy Holandii. Ard Hoksbergen wykorzystał rury miedziane dwojako: do doprowadzenia wody do umywalek i do ukrycia przewodów instalacji oświetleniowej.
Restauracja i bar "Na zdrowie", Sztokholm
Projekt: Richard Lindvall
Były budynek krytego parkingu stał się restauracją. Czerwonawo-pomarańczowe linie kreślone przez odsłonięte miedziane rury odznaczają się na tle zbrojonego betonu. Rury miedziane wykorzystano nie tylko, jako doprowadzenie wody, ale także do ukrycia przewodów instalacji elektrycznej. Miedź została również użyta, jako materiał okładzinowy na kominek i umywalki.
wamako
Myślę, że elementy z miedzi najlepiej pasują do industrialnych wnętrz i dają niesamowity efekt.
Bolas
Ja tam wolę wielkie stalowe flansze przynajmniej kuplojfer nie rychsztosuje.
mickow69
dla mnie idealnie pasują miedziane rury i z ladnym grzejnikiem ozodbym kermi i wyglada to bajecznie np na tle scian w kolorze latte
robik123
aaa to prawda, grzejniki ozdobne kermi to swietna sprawa znam je i lubie bardzo
Bolas
Też lubię moją żonę to świetna sprawa ale możecie tylko pomarzyć.