Rury miedziane w designie

5
Rury miedziane w designie

W aranżacjach wnętrz rura miedziana zyskuje nowy wymiar. Coraz częściej stanowi element wystroju nadający pomieszczeniu modny, industrialny charakter.

rury miedziane w designie - AxorAlexander Schneider

W projektowaniu wnętrz do niedawna dominowała tendencja ukrywania rur. Wpływ wzornictwa przemysłowego, moda na lofty, czy designerskie rozwiązania sprawiają, że rury miedziane są coraz częściej eksponowane. Nieosłonięte rury stosuje się ze względu na ich elegancję, trwałość oraz korzyści płynące z łatwego dostępu do instalacji. Rury miedziane są łatwe w kształtowaniu, można z nich tworzyć skomplikowane instalacje oraz stosować w rozmaitych wnętrzach. Ponadto są niezwykle trwałe i w pełni przetwarzalne.

Zobacz: Pokrycia z miedzi we współczesnej architekturze i budownictwie

 Miedź stosuje się w instalacjach wodnych zarówno w prywatnych domach, jak i budynkach publicznych, czy biurowcach. W przypadku instalacji wodnych rury są instalowane w ścianie lub zakryte panelami. Odkrycie miedzianych rur, typowe dla loftów, pozwala zachować oryginalny charakter budynków poprzemysłowych adaptowanych na pomieszczenia mieszkalne lub sklepy.

Styl inspirowany loftem zakłada użycie tradycyjnych materiałów takich jak metale, drewno, cegła, czy beton. Instalacje, przewody wentylacyjne i metalowe rury są dla wszystkich widoczne. W Polsce popularne stają się soft lofty – trend z USA i Kanady, gdzie tworzy się budynki od podstaw, ale w stylu industrialnym. Takie realizacje można spotkać w Gliwicach, czy w Warszawie. Poniżej kilka europejskich przykładów zastosowania rur miedzianych w industrialnej architekturze wnętrz.

Projekt "Wodne marzenie", Szwecja

Projekt: Front dla Axor

rury miedziane w designie - projekt Wodne Marzenie

Projekt Wodne Marzenie pochodzi ze Szwecji, od producenta armatury Hansgrohe. W ramach projektu designerzy stworzyli „łazienkę przyszłości". Sofia Lagerkvist, Charlotte von der Lancken i Anna Lindgren z szwedzkiego studia Front, stworzyły prysznic, którego centralnym tematem jest miedziana rura w industrialnym stylu. W sam raz do loftu.  

Przeczytaj: Miedź w architekturze

instalacja wodna z miedzidesignerska instalacja wodna - miedź
© AxorAlexander Schneider

Salon fryzjerski "Shaves & Trims", Amsterdam

Projekt: Ard Hoksbergenr

rury miedziane w wystroju salonu fryzjerskiegoodsłonięta instalacja z rur miedzianych

Budynek zakładu pochodzi z 19. wieku i położony jest w centrum stolicy Holandii. Ard Hoksbergen wykorzystał rury miedziane dwojako: do doprowadzenia wody do umywalek i do ukrycia przewodów instalacji oświetleniowej.

rury miedziane - dekoracyjna instalacjainstalacja elektryczna i wodna jako dekoracja

Restauracja i bar "Na zdrowie", Sztokholm

Projekt: Richard Lindvall

rury miedziane w wystroju aranżacji restauracjirury i obudowa umywalki z miedzi

Były budynek krytego parkingu stał się restauracją. Czerwonawo-pomarańczowe linie kreślone przez odsłonięte miedziane rury odznaczają się na tle zbrojonego betonu. Rury miedziane wykorzystano nie tylko, jako doprowadzenie wody, ale także do ukrycia przewodów instalacji elektrycznej. Miedź została również użyta, jako materiał okładzinowy na kominek i umywalki.

 instalacja z miedziodsłonięte rury miedziane

Dowiedz się więcej

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Europejski Instytut Miedzi

Polecamy Ci również

Zobacz także