Rury miedziane tub-e w Polsce

Wraz z początkiem jesieni - 23 września - na polskim rynku instalacji miedzianych pojawił się nowy gracz. Fińska firma Outokumpu wybrała ten symboliczny dzień do uroczystego wprowadzenia serii rur miedzianych tub-e. Spotkanie stało się okazją do dyskusji o teraźniejszości i przyszłości instalacji miedzianych w naszym kraju.

prezentacja nowego systemu rurNa spotkanie przybyli przedstawiciele firm zainteresowanych instalacjami miedzianymi, instytucji promujących miedź (Polskie Centrum Promocji Miedzi czy Centrum Informacji o Instalacjach Miedzianych) oraz prasy branżowej. "Bohaterem dnia" była miedź, ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowania w instalacjach: sanitarnych, specjalnych i przemysłowych. Rury miedziane w ofercie Outokumpu noszą nazwę tub-e i promowane są hasłemgwarancja na rury miedziane"Postaw na miedź - zaufaj tub-e". Przedstawiciele firmy (zarówno fińskiej "matki", jak i polskiej filii) zaprezentowali Outokumpu jako rozwijającą się firmę, oferującą konkurencyjny asortyment rur miedzianych. Marka tube-e obejmuje wszelkie pola zastosowań rur miedzianych: od wodnych i gazowych instalacji sanitarnych, przez instalacje chłodnicze i do transportu gazów medycznych po specjalistyczne instalacje przemysłowe i wyposażenie urządzeń (kotłów, wymienników, kolektorów słonecznych). Rury wszystkich serii spełniają odpowiednie normy polskie i europejskie. Seria Plumbing (do instalacji sanitarnych) oprócz rur Premium ogólnego przeznaczenia, zawiera interesujące rozwiązania: być rury White (lakierowane proszkowo na biało) lub Chrome (chromowane) polecane do instalacji odkrytych, rury  Fincu pokryte polietylenem (polecane do ogrzewania podłogowego) oraz Plus Prisol (z izolacją cieplną i przegrodą paroszczelną).

dyskusja na temat miedziSeria Special to rury do zastosowań specjalnych: Frigo do instalacji chłodniczych; Medical do instalacji gazów medycznych; Solar do przyłączy w kolektorach słonecznych oraz Fire-X znajdujące zastosowanie w instalacji przeciwpożarowej. Seria Industrial jest najbardziej rozbudowana. Wyroby tej serii znajdują zastosowanie w kotłach i wymiennikach ciepła, elementach grzewczych, bateriach sanitarnych, a także w elektrotechnice.debata o instalacjach miedzianychSzczególne zainteresowanie słuchaczy wzbudziła unikatowa cecha rur tub-e serii plumbing, czyli przeznaczonych do instalacji sanitarnych. Otóż Outokumpu udziela na te rury pisemnej 30-letniej gwarancji. Jeden z warunków gwarancji - wykonanie instalacji zgodnie z zasadami sztuki instalatorskiej - wzbudził ogromne emocje i ożywioną dyskusję na temat kultury technicznej w Polsce.
Dyskusja stała na bardzo wysokim poziomie. Jednym z jej głównych punktów była opinia na temat rur tub-e w stanie półtwardym. Rury te mogą okazać się konkurencyjne wobec twardo stosowanych w Polsce rur w stanie twardym. Przedstawiciele Polskiego Centrum Promocji przyznali, że nie ma zasadniczych przeciwwskazań do stosowania takich rur w instalacjach sanitarnych. Być może rury półtwarde wyznaczą nową jakość w dziedzinie instalacji sanitarnych.

Obecność nowej, doświadczonej firmy na rynku polskim może oznaczać, że wzrośnie świadomość inwestorów i instalatorów dotycząca instalacji miedzianych, dzięki czemu ich jakość znacznie się poprawi i pozwoli na wykorzystanie wszystkich zalet miedzi.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Kulesza

Zdjęcia: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także