Rury miedziane - metoda zaprasowywania

Rury miedziane - metoda zaprasowywania

Metoda zaprasowywania to dobra alternatywa dla łączenia rur miedzianych poprzez lutowanie.

metody łączenia rur miedzianychMetodę zaprasowywania rur miedzianych wykorzystuje się nie tylko w instalacjach sanitarnych, grzewczych i gazowych, ale także w przemyśle - w instalacjach technologicznych, sprężonego powietrza czy przewodach wody chłodzącej. Zalety tego rozwiązania to bezpieczeństwo i ekonomiczność.

Opracowany przez firmę Viega system połączeń do rur miedzianych Profipress zapewnia przede wszystkim szybszy montaż instalacji - w zależności od średnicy rur zaprasowywanie zajmuje od 30 do 50% mniej czasu w porównaniu z lutowaniem. Metoda ta gwarantuje także wyższy poziom bezpieczeństwa podczas pracy – unika się operowania otwartym ogniem. Dodatkowym zabezpieczeniem jest profil SC-Contur, w który wyposażone są wszystkie kształtki instalacyjne. Gwarantuje on natychmiastowe wykrycie niezaprasowanych połączeń podczas napełniania instalacji. Przy próbie „na sucho”, np. sprężonym powietrzem, następuje wyraźny spadek ciśnienia w zakresie od 110 mbar do 3 bar w przypadku każdej niezaciśniętej złączki. Kolejną ważna cechą złączek jest cylindryczne wprowadzenie rury z podwójnym zaprasowaniem - przed i za karbem. Eliminuje to ryzyko uszkodzenia uszczelki podczas osadzania rury.

łączenie rur miedzianych przez zaprasowywanie zaciskarka do łączenia rur miedzianych

Połączenia w różnych systemach Viega wykonuje się przy pomocy tej samej zaciskarki. Jedynie szczęki zaciskowe muszą być dopasowane do potrzeb konkretnego systemu. Oprócz zaciskarek sieciowych dostępne są również kompaktowe urządzenia akumulatorowe.

W szczególnie trudno dostępnych miejscach polecanym rozwiązaniem są szczęki przegubowe Viega. Obracana o 180º głowica pozwala łatwo wykonać połączenie niemal w każdej sytuacji.

Wszystkie systemy zaprasowywane Viega oferują szeroką gamę różnorodnych komponentów, dzięki czemu SA uniwersalne. W asortymencie są m.in. złączki przejściowe, przepusty ścienne, kołnierze, przyłącza grzejnikowe i kompensatory, a także elementy uszczelniające, zawory kulowe i pompowe oraz podtynkowe zawory odcinające.

 

Oceń artykuł
4,19 / 21 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Viega

Polecamy Ci również

Zobacz także