Rodzaje klimatyzatorów

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzator to podstawowe urządzenie zapewniające dostawę powietrza o określonej temperaturze. Możliwe jest zarówno chłodzenie, jak i nagrzewanie powietrza wewnętrznego. Zależnie od oczekiwań, wymagań, a także zasobów finansowych można dobrać klimatyzator wg. swoich potrzeb.

klimatyzator typu kompakt - klimatyzator monoblokowySercem klimatyzatora jest parownik. Następuje w nim oddawanie ciepła przez chłodzone powietrze. Na skutek odbioru ciepła czynnik chłodniczy rozpręża się i odparowuje. Pary wędrują do sprężarki, a po sprężeniu - do skraplacza. Ponownemu powstawaniu cieczy towarzyszy oddawanie ciepła, zaś sama ciecz jest kierowana z powrotem do parownika.

Ze względu na budowę można wyróżnić następujące klimatyzatory:

 • Klimatyzatory typu kompakt (monoblokowe). Klimatyzator monoblokowy składa się z pojedynczej jednostki - parownik i skraplacz są "zblokowane", czyli obie funkcje pełni jedno urządzenie, które pracuje w zmieniającym się cyklu pracy. Jednostki typu kompakt stosowane są tam, gdzie ograniczenia wynikają z braku miejsca.
 • Klimatyzatory typu split (dwuczęściowe, dzielone) składają się z dwóch jednostek - część wewnętrzna to parownik, a zewnętrzna to sprężarka. Jednostki robocze połączone są ze sobą dwojako:
  • systemem hydraulicznym - linią chłodniczą (freonową) - jest to para rurek miedzianych umożliwiających transport czynnika chłodzącego i jego skroplin;
  • układem elektronicznym (sterującym).
 • Klimatyzatory typu multi-split zbudowane na podobnej zasadzie jak klimatyzatory split; różnica polega na tym, że umożliwiają podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej (sprężarka) wielu (stąd określenie multi) jednostek wewnętrznych.

W systemie kompakt zbudowane są:

 • klimatyzator okiennyklimatyzatory przenośne (mobilne) - ich główną zaletą jest swoboda w planowaniu pomieszczenia (mogą być dowolnie lokalizowane);
 • klimatyzatory okienne (okienno-ścienne) - instalowane w otworze okiennym lub murze, proste w montażu i obsłudze, atrakcyjne cenowo. Umożliwiają swobodne i równomierne rozprzestrzeniania powietrza. Ich słabszą stroną jest stosunkowo głośna praca;

W przypadku klimatyzatorów typu split i multi-split możliwe są następujące rozwiązania montażowe:

 • klimatyzatory ścienne - charakteryzują się dużą wydajnością i cichą pracą, a jednocześnie dobrą ceną. Są bardzo popularne, a przez to oferta modeli i dodatkowa automatyka (np. zdalne piloty) jest bardzo rozbudowana. Możliwe jest umieszczenie klimatyzatora ściennego w dowolnym pomieszczeniu;
 • klimatyzatory ścienno-przysufitowe - montowane bezpośrednio do konstrukcji stropowej. Ich budowa sprawia, że powietrze płynie z dużą prędkością pod sufitem, następnie zwalnia i przepływ w pomieszczeniu jest równomierny. Takie rozwiązanie sprawia, że ten typ klimatyzatorów nadaje się do pomieszczeń wysokich, gdzie górne partie pomieszczenie nie muszą być chłodzone/nagrzewane równie dokładnie jak niższe;

klimatyzator ściennyklimatyzator ścienno-przysufitowy

 • klimatyzatory przypodłogowe - przypominają kształtem i budową nowoczesny grzejnik, jednocześnie mogą być instalowane we wnękach. Dzięki możliwości instalowania ich (wbrew nazwie) w dowolnym miejscu mogą być dobrym rozwiązaniem tam, gdzie inne klimatyzatory nie mogą zostać zainstalowane.
 • klimatyzatory kasetonowe instaluje się w konstrukcji sufitu podwieszanego. Klimatyzatory te umożliwiają równomierne rozprzestrzenianie powietrza od punktu centralnego (kasetonu) - dzięki temu lokalizacja wewnętrznej jednostki jest praktycznie dowolna. Klimatyzator tego typu jest najczęściej stosowany w pomieszczeniach biurowych, sklepach, salonach i punktach usługowych, gdzie ważna jest estetyka.
 • klimatyzator kanałowy umożliwia jednoczesne klimatyzowanie kilku pomieszczeń, kierując do nich powietrze o odpowiednich parametrach (za pomocą odpowiednich kanałów). Temperatura nawiewanego powietrza ustawiana jest jako średnia ze wszystkich pomieszczeń, a powietrze rozprowadzane jest bardzo dokładnie i równomiernie.

klimatyzator przypodłogowyklimatyzator kasetonowy

Oceń artykuł
4,09 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Ryńska

Zdjęcia: LG, proclim.fr, Toshiba

Polecamy Ci również

Zobacz także