Rewolucja: zaprasowywanie stali grubościennej

Rewolucja: zaprasowywanie stali grubościennej

Przewaga techniki zaprasowywania na zimno nad spawaniem jest oczywista i od lat z powodzeniem stosuje się ją w instalacjach sanitarnych, grzewczych i klimatyzacyjnych. Wyjątek stanowiły dotąd rury ze stali grubościennej, które niestety trzeba było spawać. Spawanie gwarantuje wprawdzie niezawodne połączenia, ale jest pracochłonne, żmudne i nieekonomiczne. Dlatego firma Viega wprowadziła zupełnie nowatorskie i prawdziwie alternatywne rozwiązanie - system Megapress.*

zaprasowywanie stali grubościennej

Dzięki tej ważnej innowacji zaprezentowanej na początku roku, zaprasowywanie rur ze stali grubościennej stało się w końcu możliwe, co z entuzjazmem przyjęli instalatorzy i inwestorzy. Technika firmy Viega zapewnia przy tym szybką, bezpieczną i ekonomiczną instalację – tak samo jak w przypadku innych systemów producenta. Ponadto złączki są wykonane z formowanej stali 1.0308 z wysokogatunkową powłoką cynkowo-niklową, co gwarantuje najwyższą jakość, solidność i trwałość w każdej sytuacji. System Megapress umożliwia łączenie różnego rodzaju rur ze stali czarnej, ocynkowanej, przemysłowo lakierowanej lub powlekanej, zgodnych z normami PN-EN 10220/10255, w rozmiarze od ½" do 2".

elementy instalacyjne - MegapressMegapress oferuje szeroką gamę elementów wykonanych z formowanej stali 1.0308 z wysokogatunkową powłoką cynkowo-niklową.

uciążliwe spawanieZapomnij o spawaniu!

Spawanie rur ze stali grubościennej będzie powoli odchodzić do lamusa. Jest zbyt czasochłonne, a każdą spoinę musimy wykonać starannie na całym obwodzie. Trudno to zagwarantować – szczególnie, gdy instalacja nie znajduje się na wysokości oczu, lecz w trudno dostępnych, ciasnych i wyżej położonych miejscach. Instalator musi czasem wtedy sięgnąć po lusterko podczas spawania. Do tego dochodzą fizyczne uciążliwości związane z dźwiganiem ciężkiego sprzętu czy butli z gazem, czy tym bardziej wchodzenie z takim ekwipunkiem na rusztowanie. Nie zapominajmy również, że spawanie zwiększa ryzyko pożaru, a po zakończeniu montażu trzeba jeszcze zaczekać, aż wszystko ostygnie, żeby uznać prace za wykonaną. Spawanie generuje więc także wysokie koszty.
Spawanie rur ze stali grubościennej jest czasochłonne i uciążliwe zwłaszcza, gdy instalacja nie znajduje się na wysokości oczu, lecz w trudno dostępnych, ciasnych i wyżej położonych miejscach.

Nawet o 60% szybszy montaż

Dzięki Megapress łączenie rur stalowych przebiega wyjątkowo łatwo i ogranicza się do kilku kroków: przycinamy rurę na żądaną długość, usuwamy zadziory, oczyszczamy z rdzy i brudu, zakładamy złączkę, a na koniec zaprasowujemy przy użyciu łatwej w obsłudze zaciskarki. Te funkcjonalne narzędzia firmy Viega są wyposażone w szczęki lub pierścień zaciskowy. W efekcie powstaje bezpieczne i szczelne połączenie, które od razu może przenosić pełne obciążenia. W porównaniu ze spawaniem montaż z systemem Viega Megapress przebiega nawet o 60% szybciej, co w czasach coraz droższej robocizny nabiera kluczowego znaczenia.

sprawny montaż instalacji - MegapressDzięki Megapress montaż instalacji przebiega nawet o 60% szybciej, co ma znaczenie z punktu widzenia zarówno wykonawcy, jak i inwestora.

Stuprocentowe bezpieczeństwo

Za systemem Megapress przemawiają nie tylko szybkość montażu i związane z tym oszczędności. Nowy system firmy Viega jest też zdecydowanie bezpieczniejszy. Wszystkie złączki wyposażono w sprawdzone profile uszczelniające SC-Contur. To innowacyjne rozwiązanie oznacza widoczną nieszczelność w przypadku niezaciśniętych połączeń, dzięki czemu od razu zauważymy je podczas próby ciśnieniowej. Ponadto Megapress optymalizuje tolerancje wymiarowe pomiędzy złączką a rurą. To najlepsza odpowiedź na szczególne wymagania, jakie wynikają ze stosowania rur stalowych o różnych grubościach ścian i różnych powierzchniach. Dopasowanie średnicy złączki umożliwia elastyczne zastosowanie systemu, a jednocześnie gwarantuje łatwe rozpoznanie niezaciśniętych połączeń.

Instalacje grzewcze

W instalacjach grzewczych rury stalowe wykorzystuje się z powodzeniem już od dziesięcioleci. Podczas remontów lub w razie wymiany kotła grzewczego często spotykamy stalowe rurociągi, które nadal pozostają w bardzo dobrym stanie. Instalator musi jedynie podpiąć nowe urządzenia do starej instalacji. To, co wcześniej wymagało jednak żmudnego gwintowania lub spawania rur, można teraz zrobić bardzo prosto dzięki Megapress. Technika zaprasowywania na zimno gwarantuje bezpieczeństwo i oszczędności podczas realizacji. Eliminujemy ryzyko pożaru, a instalację można od razu napełniać i eksploatować.

elementy instalacji zaprasowywanena zimnoZłączki Megapress są wyjątkowo odporne na korozję ze względu na powłokę cynkowo-niklową, którą pokrywa się je w procesie produkcji. Mogą być stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń antykorozyjnych.

Instalacje klimatyzacyjne

W przypadku instalacji klimatyzacyjnych mamy do czynienia z zupełnie innego rodzaju wyzwaniem. Różnice temperatur pomiędzy otaczającym powietrzem a rurociągiem prowadzą często do powstawania skroplin – na przykład przy zbyt słabej izolacji – co zawsze grozi korozją. Rury ze stali grubościennej doskonale to wytrzymują, dlatego mogą być stosowane bez obaw w instalacjach klimatyzacyjnych. Te same zalety oferuje system Megapress. Wysokogatunkowa powłoka cynkowo-niklowa na złączkach sprawia, że nie ma mowy o korozji. Zbędne jest dodatkowe malowanie farbą antykorozyjną. Pozwala to zaoszczędzić dużo czasu podczas montażu i eksploatacji.

Nie stosować do instalacji wody użytkowej!

System Megapress nie nadaje się do stosowania w instalacjach wody użytkowej. Aby zapobiec możliwym pomyłkom, na każdej złączce Viega umieszcza widoczne oznakowanie – przekreślony kran. Zapobiega to przypadkowemu użyciu niewłaściwej złączki.

* artykuł sponsorowany

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Viega

Polecamy Ci również

Zobacz także