Remont i modernizacja c.o.

kocioł gazowyRemont i modernizacja instalacji c.o. to poważna inwestycja, po której spodziewamy się wymiernych korzyści. Firma Immergas radzi, jak zaplanować prace remontowe i dobrać system grzewczy.

W budynkach „starego typu” modernizacja systemu ogrzewania powinna być poprzedzona termomodernizacją budynku. System ogrzewania ma zapewnić komfort termiczny użytkownikom budynku. Musi więc wytworzyć i przekazać do pomieszczeń energię w ilości pokrywającej straty ciepła, wynikające z różnicy temperatury pomiędzy utrzymywaną w pomieszczeniach, a panującą na zewnątrz budynku. O stratach tych decyduje przede wszystkim izolacyjność ścian zewnętrznych, a także stan okien i drzwi. Dzięki termomodernizacji, straty termiczne budynku z lat 70-80 XX w. mogą się zmniejszyć nawet ponad dwukrotnie.
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest typ układu grzewczego. Nowoczesne kotły grzewcze są przystosowane do pracy w układach zamkniętych, ciśnieniowych. Natomiast układy grzewcze starego typu były najczęściej układami otwartymi. Układ taki należy zamknąć, wymienić stare zawory regulacyjne na zawory termostatyczne zwłaszcza, że w przypadku zamknięcia instalacji, są one najbardziej newralgicznymi jej punktami - często zaczynają przeciekać. Instalacja rozprowadzająca ciepło do grzejników (orurowanie) w starych budynkach często prowadzona była w ścianach, bez żadnej izolacji. Jeżeli ze względów technicznych i estetycznych jest to możliwe, należy ją zaizolować lub poprowadzić na nowo. W razie wykonywania nowej instalacji, można zastosować jej strefowanie. Takie rozwiązanie pozwoli na automatyczne sterowanie ilością wytwarzanego ciepła, zgodnie z jego rzeczywistym zapotrzebowaniem, wynikającym z rytmu wykorzystywania pomieszczeń. Doskonałym przykładem możliwości dostosowania pracy źródła ciepła do trybu życia domowników są urządzenia, które mogą obsługiwać do trzech niezależnych stref grzewczych, w różnych konfiguracjach – bez mieszaczy, jedną wysoko i dwie niskotemperaturowe (ogrzewanie podłogowe).

regulator pogodowyWspółczesne kotły grzewcze stanowią źródło ciepła nie tylko dla potrzeb c.o., ale również dla potrzeb c.w.u. O wyborze sposobu przygotowania c.w.u. decydują: maksymalna wartość jednoczesnych poborów c.w.u., czas ich trwania oraz powtarzalność. Wybrany sposób przygotowania c.w.u. będzie miał wpływ na moc zastosowanego kotła. Jednak należy pamiętać, że im moc kotła jest bliższa rzeczywistemu zapotrzebowaniu na ciepło dla potrzeb c.o., tym większa będzie ekonomika działania całego systemu grzewczego. Moc kotła powinna być dobrana do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na c.o. Minimalna temperatura z jaką kocioł może pracować i jego moc minimalna mają decydujący wpływ na sprawność pracy całego systemu grzewczego. Stosunek mocy minimalnej do mocy maksymalnej kotła jest miarą jego elastyczności - im mniejszy, tym kocioł lepiej dopasowuje się do zmiennych warunków zapotrzebowania na ciepło.

Kotły kondensacyjne, sterowane pogodowo, mogą dostosować swoje parametry pracy (temperaturę i moc) do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w większym stopniu niż kotły tradycyjne. Zmniejszają się przez to straty ciepła związane z jego wytwarzaniem, przesyłaniem i odbiorem, a co za tym idzie wzrasta sprawność całego systemu. Dlatego też oszczędności, przy zastosowania kotła kondensacyjnego, są o wiele większe niż tylko te, które wynikają z większej sprawności samego procesu spalania z wykorzystaniem ciepła kondensacji.

kocioł gazowyWbrew obiegowej opinii, kotły kondensacyjne nie wymagają zmiany grzejników do prawidłowego ich działania. Współpracując z grzejnikami żeliwnymi, o dużym zładzie wody i dużej bezwładności termicznej, będą mogły w pełni wykorzystać wszystkie swoje zalety. Po termomodernizacji budynku, grzejniki wymagają niższych temperatur zasilania, co będzie sprzyjać kondensacji.

Odwrotnie będzie w przypadku kotłów konwencjonalnych. Niskie temperatury zasilania i duże złady wody instalacji mogą prowadzić do ich pracy kondensacyjnej, która znacznie ograniczy żywotność tego typu kotłów. Jeżeli decydujemy się na pozostawienie starej instalacji grzejnikowej należy ją dokładnie przepłukać, gdyż zawiera wiele zanieczyszczeń, które mogą spowodować uszkodzenie kotła. Przed kotłem, na powrocie z instalacji, wskazane jest zastosowanie filtroodmulnika. Należy także pamiętać, że decydując się na kotły tradycyjne z otwartą komorą spalania, trzeba zapewnić odpowiednie wymogi techniczne.
W szczególności nie powinno się ich montować w kuchniach, łazienkach, pomieszczeniach służących za pralnię itp. Niewłaściwie eksploatowane, często ulegają awariom, a niezapewnienie odpowiedniej ilości powietrza do spalania może skończyć się tragedią.
Kotły z zamkniętą komorą spalania, odizolowaną od pomieszczenia, z wyrzutem spalin przez szczelny komin, nie stawiają tak wysokich wymagań co do pomieszczeń i są bezpieczne dla użytkownika.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Witold Twardowski

Źródło: Immergas Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także