Rekuperacja: co to jest i czy warto ją mieć

0
Wentylacja z odzyskiem ciepła (rekuperacja)
Wentylację w odzyskiem ciepła (rekuperację) najlepiej zaplanować na etapie projektu. Ale można ją także zamontować w istniejących domach.

Rekuperacja pozwala odzyskać część energii cieplnej, wykorzystanej do ogrzewania domu. Wyjaśniamy, na czym polega rekuperacja i co jeszcze nam daje.

Rekuperacja dosłownie oznacza odzyskiwanie energii. W przypadku zastosowań domowych chodzi o odzyskiwanie energii cieplnej. Umożliwia to system wentylacji mechanicznej, który zapewnia nie tylko wymianę powietrza, ale także jego ogrzanie za pomocą raz już „wyprodukowanej” energii cieplnej.

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła może zastąpić wentylację grawitacyjną, tradycyjnie stosowaną w domach i mieszkaniach. Wentylacja mechaniczna działa skuteczniej i stabilniej niż wentylacja grawitacyjna, wymaga jednak większych nakładów finansowych. Najlepiej pomyśleć o niej na etapie projektowania domu, bo poza samym rekuperatorem trzeba zamontować również system kanałów. Jednak jest możliwy jej montaż również w istniejącym już domu.

Dowiedz się więcej: Jaka wentylacja do domu - grawitacyjna czy mechaniczna

Jak działa i co daje rekuperacja

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia skuteczną wymianę powietrza oraz utrzymanie stałej, komfortowej temperatury. W rekuperatorze spotykają się dwa strumienie powietrza o różnej temperaturze. Zimne, które jest pobierane z zewnątrz oraz ciepłe – wywiewane z wnętrza domu. Strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, ale zimne (nawiewane) jest ogrzewane przez ciepłe (wywiewane). Dzięki temu do wnętrza domu dociera powietrze świeże i ciepłe.

Dodatkowo, co bardzo ważne, powietrze jest filtrowane i oczyszczane z zanieczyszczeń – pyłów i pyłków, kurzu, alergenów itp.

Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do pomieszczeń stale napływa świeże powietrze, bez względu na to, czy regularnie wietrzymy mieszkanie. Pozwala ona jednocześnie ograniczyć straty ciepła i zapewnia prawidłowy obieg powietrza niezależnie od pory roku i obecnych warunków atmosferycznych.

Warto wiedzieć, że sprawnie działająca wentylacja jest ważna dla naszego zdrowia. Jest także konieczna do tego, żeby nie było problemów z nadmierną wilgocią w domu i związanych z nią – grzybów i pleśni.

Sprawdź: Skąd się biorą pleśń i grzyb na ścianie i jak z nimi walczyć

Sterowanie rekuperacją

Wentylacja mechaniczna daje możliwość również wygodnego zarządzania nią, a także dostosowania jej działania do bieżących warunków.

– Rekuperator rozbudowany o automatykę reguluje swoją pracę oraz dostosowuje ilość świeżego powietrza do aktualnego zapotrzebowania. Poprzez czujniki rozmieszczone w pomieszczeniach do urządzenia zostają dostarczone informacje o stanie powietrza wewnątrz. Dzięki temu rekuperator samodzielnie może kontrolować swoje działanie bez ingerencji użytkownika. Jeżeli w domu przebywa przez dłuższy czas więcej osób niż zazwyczaj, urządzenie pracuje intensywniej, natomiast kiedy mieszkanie pozostaje puste – rekuperator spowalnia swoją pracę. – tłumaczy Jarosław Hehorowicz z firmy CentroClima.

Nowoczesne rekuperatory można też programować i sterować nimi również zdalnie (i oczywiście na miejscu – za pomocą specjalistycznego panelu). Jest również możliwość podłączenia go do układu zarządzania budynkiem BMS (rekuperator musi być wyposażony w odpowiednie sterowniki), razem z np. oświetleniem, ogrzewaniem i innymi domowymi instalacjami.

Rekuperacja także do chłodzenia

Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są doceniane przede wszystkim w sezonie grzewczym, kiedy pomieszczenia niepotrzebnie nie wychładzają się. Ale rekuperator można także wykorzystać do latem - do chłodzenia. Do tego konieczna jest instalacja gruntowego wymiennika ciepła. Instalacja składa się z jednostki wewnętrznej, która współpracuje z rekuperatorem oraz umieszczonych w ziemi przewodów, wypełnionych odpowiednim środkiem (glikolem polietylenowym). Znajdują się one na określonej głębokości, gdzie panuje stała temperatura (ok. 8-10°C). Dzięki temu możliwe jest schładzanie powietrza, dostarczanego do domu. To rozwiązanie sprawdza się również zimą, ale wtedy wymiennik wstępnie ogrzewa dostarczane powietrze.

Poznaj też: Plusy i minusy pomp ciepła - co trzeba o nich wiedzieć

Orientacyjne koszty rekuperacji

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji) to wydatek rzędu około 17 tysięcy złotych (dla domu o powierzchni użytkowej ok. 150 m²; ostateczna cena zależy oczywiście od wybranej jednostki i specyfiki projektu).

Jednak taka wentylacja pozwala zaoszczędzić nawet 50% kosztów ogrzewania. Ponadto jeśli to rozwiązanie jest zaprojektowane zamiast wentylacji grawitacyjnej, odpada koszt budowy kominów wentylacyjnych, który może wynieść nawet ok. 12 tysięcy złotych. Ze względu na lepsze wykorzystanie energii cieplnej można także ograniczyć liczbę i powierzchnię grzejników.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: CentroClima

Polecamy Ci również

Zobacz także