Regulatory instalacji gazowej i solarnej

Nowy program regulatorów, który oprócz funkcji standardowych, przystosowany jest też do współpracy z instalacjami solarnymi, to propozycja Junkersa na jesień 2007

Połączenie gazowego kotła kondensacyjnego z instalacją solarną jest już standardem. Do tej pory oba komponenty systemu grzewczego wymagały często zastosowania dwóch oddzielnych regulatorów.

regulator pokojowyFirma Junkers, jako dostawca systemowy, wprowadza na rynek nowy typ regulatorów, który oprócz standardowych funkcji, posiada zintegrowaną obsługę instalacji solarnej. Regulatory oznaczone są symbolami FW (regulator pogodowy) oraz FR (regulator pokojowy) i występują w kilku wersjach.
Przy pomocy regulatorów pogodowych można sterować nawet czterema obiegami grzewczymi. Menu tekstowe, zastosowane w wielu modelach, ułatwia instalatorom i serwisantom obsługę i dobór parametrów pracy urządzeń. W regulatorach z menu tekstowym zintegrowano zegar. Modele te są przystosowane do współpracy właśnie z instalacją solarną, umożliwiając centralną obsługę całego systemu grzewczego. Instalacja solarna współpracująca z kotłem grzewczym pozwala obniżyć koszt ogrzewania gazowego. Opatentowany system optymalizacji działania zapewnia komunikację pomiędzy gazową instalacją grzewczą a instalacją solarną. Przykładowo: jeśli w danej chwili pozyskiwana jest energia słoneczna, magistrala informuje o tym urządzenie grzewcze. Urządzenie grzewcze odcina dopływ do zasobnika i daje pierwszeństwo instalacji solarnej. Dodatkowo, obniżana jest zadana temperatura wody grzewczej na zasilaniu, co pomaga oszczędzić nawet do 15% energii kopalnej przy podgrzewaniu wody.

inteligenty regulatorPrzy podłączeniu regulatora do urządzenia grzewczego, dwużyłowa magistrala z zabezpieczeniem przed niewłaściwą polaryzacją stanowi dużą pomoc. Regulatory pogodowe mogą być również zintegrowane bezpośrednio w urządzeniu grzewczym. Po uruchomieniu urządzenia regulator automatycznie rozpoznaje wszystkie zainstalowane komponenty systemu. Menu zostaje odpowiednio przystosowane do konfiguracji systemu – niepotrzebne punkty menu po prostu nie wyświetlają się. Użytkownik wybiera poszczególne punkty menu, obracając pokrętłem i lekko naciskając je w celu potwierdzenia wyboru. Do wyboru jest sześć różnych programów. Oprócz tego użytkownik ma możliwość zapisywania indywidualnych programów oraz nadawania im nazw. Fachowcom regulatory oferują dodatkowo „tryb eksperta”, który można wykorzystać np. do skorygowania poszczególnych krzywych ogrzewania.
Nawet jeśli użytkownik wróci do domu wcześniej, niż zaplanował, nie oznacza to, że będzie musiał marznąć, ponieważ ogrzewanie ustawione jest na tryb pracy oszczędnej. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, by włączyć program grzania. Regulator przełączy się natychmiast. Pozostała część programu będzie realizowana zgodnie z planem.

Wraz z nową generacją regulatorów Junkers wprowadza na rynek nowe moduły sterujące, mieszające i solarne. Nowością jest także moduł kaskadowy, umożliwiający kontrolowanie do czterech urządzeń grzewczych Heatronic 3. Kaskada jest w takiej sytuacji traktowana jak pojedyncze urządzenie grzewcze w systemie.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Ewa Kulesza

Źródło: Junkers

Polecamy Ci również

Zobacz także